Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mrtvý výsadkář měl jen pětinu potřebné praxe, zaznělo u soudu

  10:16aktualizováno  10:16
V procesu s techniky státní zkušebny obžalovanými za smrt vojenského výsadkáře se ukázalo, že soudní znalec se při psaní posudku cítil pod tlakem armády. Tvrdil také, že ho policie tlačila k úpravě posudku ve prospěch vojska. Podle armádní směrnice neměl výsadkář testy výstroje vůbec absolvovat.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Až do úterka nebylo jasné, jak se Lukáš Syruček, který měl za sebou jen dvacet seskoků, ocitl v testovací skupině výsadkářů. U chrudimského soudu zaznělo, že méně zkušení vojáci měli zřejmě předvést, jak si s novým padákem poradí.

"Kdyby skákali jen ti zkušení, kteří mají za sebou i tisíc seskoků, tak by se na některé věci nemuselo přijít," uvedl před soudem Michael Vachuta, technický poradce výrobce padáků, který na testování dohlížel.

Armáda odmítla spekulace, policie tvrzení znalce

Armáda se ohradila proti spekulacím, které se po začátku procesu vyrojily. "Okresní soud v Chrudimi rozhodne o tom, kdo za toto neštěstí může. Již před dvěma lety mluvil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek s manželkou Lukáše Syručka a ubezpečil ji, že smrt příslušníka Armády České republiky a jejího manžela bude řádně vyšetřena,“ uvedla Mira Třebická z generálního štábu.

V soudní síni se mluvilo i o tom, proč soudní znalec musel zpracovat dva posudky. Jiří Šefl tvrdí, že ho policie přiměla přepracovat posudek tak, aby se méně věnoval chybám armády při testování nových padáků.

Chrudimská policie to v pondělí ústy svého mluvčího popřela. "Byl proveden jeden znalecký posudek, který byl součástí spisového materiálu," uvedl Jiří Tesař. V úterý ale státní zástupce na začátku jednání předal soudci nové dokumenty. "To je původní znalecký posudek," uvedl.

Vojáci se údajně na zkoušky hlásili dobrovolně, nadřízení z nich pak vybrali ty, které potřebovali. Syruček absolvoval svůj vůbec první zkušební skok extrémně brzo. "Šel na to, když měl za sebou jen devět seskoků. To je zarážející," uvedl soudní znalec Jiří Šefl.

Ze směrnice náčelníka generálního štábu z roku 2008 například vyplývá, že zkušební seskok mohou absolvovat jen zkušení výsadkáři, kteří mají za sebou minimálně 100 seskoků.

Navíc vojáci podle Šefla s novým padákem vůbec neměli skákat, protože neprošel testy. "Byl to úplně nový padák, měl projít komplexními zkouškami," uvedl Šefl. To už v pondělí říkali i oba obžalovaní. (více o začátku procesu čtěte zde)

Problém nebyl a padáku, ale v kombinaci výstroje

Syručkovu smrt nezavinil nový padák a jeho testování, ale fakt, že testoval i nový tlumok v kombinaci s dlouhou odstřelovací puškou, jejíž hlaveň se až příliš vychylovala od těla. Při seskoku se do ní zamotalo plátno stabilizačního padáčku, které otevírá hlavní padák.

Už samotný tlumok znamená určitou komplikaci při seskoku. "Člověk je s ním omezený v pohybu, ví o něm, seskok není tak komfortní," řekl před soudem výsadkář Jan Jílek, který v kritický den se Syručkem skákal.

Není ale jasné, proč právě méně zkušený Syruček dostal k seskoku ještě odstřelovací pušku. Mnohem zkušenější výsadkáři skákali se zbraněmi, u nichž nebylo takové riziko komplikací.

Obžalovaní technici ze zkušebny tvrdí, že doporučili, aby odstřelovací puška byla připevněná na tlumoku, což je bezpečnější. Syručkovi ani ostatním výsadkářům to zřejmě nikdo neřekl.

Vojáci, kteří v úterý svědčili u soudu, se shodovali: seskoky byly bezpečné, žádný výsadkář si na novou výstroj nestěžoval. Odpovědnost za tragédii podle některých z nich leží na výsadkáři. "Mohl to zvládnout, byl na to cvičen, nebylo to za hranicí jeho možností," míní Petr Štěpán z ministerstva obrany.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Najdete na iDNES.cz