Moderní umělec Richard Loskot nainstaloval do půl století staré nádražní...

Moderní umělec Richard Loskot nainstaloval do půl století staré nádražní mozaiky světla symbolizující hvězdy. | foto: Vladan Hanulík

Mozaiku na pardubickém nádraží prosvítily symbolické hvězdy

  • 2
Moderní umění si nyní nachází místo i v Pardubicích. Důkazem však není tolik diskutovaná ranvej na třídě Míru, nýbrž světelná instalace umělce Richarda Loskota Čas je ve hvězdách.

Dílo je umístěné do mozaiky zobrazující znamení zvěrokruhu.v hale na hlavním vlakovém nádraží.

„Mozaika, se kterou jsem pracoval, zkrášluje nádraží už od roku 1959 a je sama o sobě nádherná. Proto jsem provedl jen drobnou intervenci, instalaci světel, které symbolizují hvězdy. Chtěl jsem tak dílo oživil a dodat mu plasticitu, aby se na něj lidé začali znovu dívat,“ přiblížil svou práci umělec Richard Loskot.

Jeho dílo mělo podle původní dohody s památkovým ústavem, majitelem stavby i s dědicem autorských práv architektem Miroslavem Řepou nádražní halu prosvítit jen dočasně. Už před začátkem projektu však chtěli organizátoři akce prosadit jeho dlouhodobé fungování.

„Instalace by měla v prostorách českých drah určitě zůstat. Celý prostor je postupně "zahmyzován" různou reklamou a toto dílo je světlo na konci tunelu,“ podpořil v diskuzi na stránkách spolku Offcity další fungování projektu jeden z jeho příznivců, který se podepsal jako Pepe.

Instalace mladého umělce, jenž je v letošním roce již podruhé nominovaný na prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let, nakonec po domluvě na nádraží zůstala a je tak ke zhlédnutí i nyní. Světla se střídavě zhasínají a rozsvěcí po celý den a může si je prohlédnout kdokoliv, kdo halou prochází.

Loskotovo dílo Čas je ve hvězdách vzniklo jako součást série uměleckých akcí Stanice Pardubice, které zorganizovalo Divadlo 29 ve spolupráci se spolkem Offcity, jehož cílem je prezentovat díla mladých umělců na veřejných prostranstvích.

Jedním z takových prostor se v červnu stala i místní nádražní hala a bývalé kino Sirius, kde se lidé mohli zúčastnit kurzů animace, poslechnout si hudební a zhlédnout taneční představení či se dozvědět víc o samotné historii pardubického vlakového nádraží.