Motorkář Mario Aigner stanul před pardubickým soudem.. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

To my, náš prezident je nevinný, svědčili rakouští motorkáři u soudu

  • 13
U okresního soudu v Pardubicích proběhlo hlavní líčení se dvěma rakouskými motorkáři, kteří loni zdemolovali českému řidiči Michalu Bartošovi a jeho spolujezdci Martinu Krškovi auto. Rozsudek však zatím nepadl.

Skupině šestnácti jezdců z rakouského motorkářského klubu Black Rider se loni 16. května nelíbilo, že je český passat předjíždí a ukazuje na ně "mezinárodní gesta".

Vzápětí se dvakrát střetli: na křižovatce u Parama přišel český řidič o značku a zrcátka, u opatovické elektrárny následně několik motorkářů propíchalo passatu gumy.

Jejich trestnou jízdu ukončila až policie na příjezdu do Hradce Králové.

Češi pak čtyři lidi policistům označili jako hlavní útočníky a soud jim vzápětí trestním příkazem uložil půlroční podmínku a tříleté vyhoštění ze země.

Dva z nich, Mario Aigner a Daniel Polster, však trest nepřijali, a proto zasedl pardubický soud, aby případ napadení českého řidiče rozsoudil.

"Mám polskou manželku, jezdím často také do Polska obchodně, pokud by mělo trvat mé vyhoštění, musel bych celou republiku objíždět přes Německo," argumentoval Aigner, který se na rozdíl od Polstera dostavil k soudu osobně.

Zároveň zcela popřel jakoukoliv svoji účast na dvou incidentech a sám si přivedl jako svědky další členy gangu, kteří jeho nevinu potvrdili.

Ukázalo se, že rozhodování soudu bude skutečně těžké. Obhajoba se opírala o to, že rozpoznat pachatele mezi šestnácti motorkáři, kteří mají všichni černé bundy a helmy a přes obličej většinou černý šátek, je téměř nemožné.

"Zkuste mi popsat jednotlivé osoby, když říkáte, že jste je bezpečně poznal," vyzýval soudce Petr Vaněček oba poškozené muže. Ti však trvali na svém, že útočníky poznávají.

Rozhodnout může i logo na bundě

Úplně bez argumentů ale obžaloba není. Během výslechu se totiž ukázalo, že každý z obviněných motorkářů přeci jen nějaké poznávací znamení měl. Polster byl například jediný, kdo neměl na své bundě logo Black Rider.

Další zase jako jediný z celé skupiny mluvil i česky, což následné policejní výslechy potvrdily.

Přivolaní svědci, Alexander Resch a Johannes Reindl, však ochotně brali většinu viny na sebe.

"Sám jsem propíchl jednu z pneumatik, Aigner u toho vůbec nebyl," řekl Resch. "Sám jsem urval jedno zrcátko, cítil jsem se nebezpečným předjížděním ohrožen," uvedl pro změnu Reindl.

Ani taková svědectví však nemusejí být rozhodující pro výsledný verdikt. Státní zástupce Aleš Veselý se je totiž snažil zpochybnit hned na dvou bodech.

Jednak vyšla najevo ne zcela čistá minulost Alexandra Resche. Ten už byl minimálně dvakrát soudně trestán, jednou odmítl nastoupit náhradní vojenskou službu, podruhé už to bylo za ublížení na zdraví, byť, jak on sám uvedl, nikoliv bezdůvodné.

Dále se Veselý zaměřil na postavení jednotlivých členů v motorkářském gangu. Přitom vyšlo najevo, že Aigner je zasloužilý člen skupiny, dle slov Resche dokonce prezident.

Státní zástupce Veselý tak bude jistě ve své závěrečné řeči poukazovat i na to, že pro prezidenta motorkářského klubu budou ochotni řadoví členové s trestní minulostí udělat bezpochyby cokoliv. Další líčení stanovil soudce Vaněček na 21. března.