Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Demolici bývalé moravskotřebovské nemocnice přibrzdili aktivisté

  14:40aktualizováno  14:40
Stavebníci najatí radnicí v Moravské Třebové přerušili vyklízení bývalé nemocnice, kterou v příštích týdnech hodlali zbourat. Na poslední chvíli jim v tom ale zabránili aktivisté, kterým se demoliční řízení povedlo zastavit.

Bývalá nemocnice v Moravské Třebové | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Jejich snahou je - podobně jako v případě nakonec zachráněného nádraží v Ústí nad Orlicí - využít metodu podání podnětu na ministerstvo kultury o prohlášení nemocnice z počátku 20. století za kulturní památku. Stavební úřad proto demoliční řízení pozastavil a počká na stanovisko ministerstva.

„Je zvláštní, co za tím stojí, jestliže radní jednají o bourání, aniž by měli demoliční výměr a za zády zastupitelů sepsali smlouvu o demolici s firmou, která pro ni provádí přípravné práce,“ řekl živnostník Filip Trunečka, který je jedním z iniciátorů podnětu na ministerstvo a se svou skupinou aktivistů podporuje zachování budovy.

Fotogalerie

Jestliže má město architektonické dědictví, nemělo by se jej podle něj zbavovat.

„Záchrana budovy je jednoznačně potřebná z důvodu její kulturní a historické hodnoty. Roli hraje i urbanistický kontext, jestliže sousedí s budovou bývalé školy již zapsané jako kulturní památka a s budovou protestantského kostela. Bylo by smutné, kdyby tam byla nějaká proluka,“ říká Trunečka.

Podle něj je nesmyslem něco bourat, když není jasný plán, co má na tomto místě vzniknout. A pokud má někdo nějaké záměry, jsou tajné.

„Další plány s volnou plochou, která tam vznikne, nemáme,“ uvedl totiž starosta Miloš Izák. Podle radnice by se místo stalo lukrativnějším. Nabízí se možnost prodeje pozemků investorovi, výstavba rodinných domů, anebo volné prostranství sloužící veřejnosti.

Vlastník musí objekt chránit, vzkazuje ministerstvo

Vedení města hovoří o zdevastované budově, propadají se v ní stropy, opakovaně v ní hořelo, nestojí za udržování. Trunečka to vidí jinak.

„Dá se zachránit - obnova památek je můj obor - potýkáme se s objekty, které jsou v daleko horším stavu. V žádném případě není v dezolátním stavu, nemá ani statické poruchy, podloží, obvodové zdi i velká část střechy jsou v pořádku. Lajdáckou chybou radnice však je, že se nezazdí vstupy, aby tam nikdo nemohl lézt a mohlo se argumentovat vybydleností,“ dodal Filip Trunečka.

Nemocnice v Moravské Třebové

Budova byla postavena v roce 1924 pro potřeby nově vzniklého okresního úřadu. Po okupaci v roce 1938 začala sloužit Němcům. Ke znovuobnovení okresního úřadu došlo po válce. Úředníci v budově sloužili až do roku 1960, kdy byl okres Moravská Třebová zrušen. Poté zde až do 90. let sídlila dětská nemocnice.

Budovu vlastní město více než deset let, koupilo ji za čtyři miliony korun od hejtmanství. Tři miliony korun zaplatí za její zbourání. Původně tam radnice chtěla zřídit kongresové centrum, ale evropské dotace byly příliš nízké. Město rovněž jednalo s investory, kteří plánovali, že objekt přebudují na domov pro seniory nebo startovací byty. Ještě letos zvažovalo, že rozhodnutí o demolici zruší. Investoři ale nepřistoupili na povinné záruky, které město požadovalo.

„Lekli se toho, že chceme deset let garance provozování jejich projektu, jinak jim hrozily sankce v desítkách milionů korun,“ řekl starosta.

Stavební společnost má práce provést do konce října. Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková však připomíná, že až do ukončení správního řízení musí vlastník chránit věc před poškozením, zničením nebo odcizením.

„Dobu ukončení řízení prozatím nelze předjímat, ministerstvo kultury v současné době shromažďuje stanoviska pro rozhodnutí,“ uvedla mluvčí.

Autoři: ,Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Další z rubriky

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Najdete na iDNES.cz