Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Demolici bývalé moravskotřebovské nemocnice přibrzdili aktivisté

  14:40aktualizováno  14:40
Stavebníci najatí radnicí v Moravské Třebové přerušili vyklízení bývalé nemocnice, kterou v příštích týdnech hodlali zbourat. Na poslední chvíli jim v tom ale zabránili aktivisté, kterým se demoliční řízení povedlo zastavit.

Bývalá nemocnice v Moravské Třebové | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Jejich snahou je - podobně jako v případě nakonec zachráněného nádraží v Ústí nad Orlicí - využít metodu podání podnětu na ministerstvo kultury o prohlášení nemocnice z počátku 20. století za kulturní památku. Stavební úřad proto demoliční řízení pozastavil a počká na stanovisko ministerstva.

„Je zvláštní, co za tím stojí, jestliže radní jednají o bourání, aniž by měli demoliční výměr a za zády zastupitelů sepsali smlouvu o demolici s firmou, která pro ni provádí přípravné práce,“ řekl živnostník Filip Trunečka, který je jedním z iniciátorů podnětu na ministerstvo a se svou skupinou aktivistů podporuje zachování budovy.

Fotogalerie

Jestliže má město architektonické dědictví, nemělo by se jej podle něj zbavovat.

„Záchrana budovy je jednoznačně potřebná z důvodu její kulturní a historické hodnoty. Roli hraje i urbanistický kontext, jestliže sousedí s budovou bývalé školy již zapsané jako kulturní památka a s budovou protestantského kostela. Bylo by smutné, kdyby tam byla nějaká proluka,“ říká Trunečka.

Podle něj je nesmyslem něco bourat, když není jasný plán, co má na tomto místě vzniknout. A pokud má někdo nějaké záměry, jsou tajné.

„Další plány s volnou plochou, která tam vznikne, nemáme,“ uvedl totiž starosta Miloš Izák. Podle radnice by se místo stalo lukrativnějším. Nabízí se možnost prodeje pozemků investorovi, výstavba rodinných domů, anebo volné prostranství sloužící veřejnosti.

Vlastník musí objekt chránit, vzkazuje ministerstvo

Vedení města hovoří o zdevastované budově, propadají se v ní stropy, opakovaně v ní hořelo, nestojí za udržování. Trunečka to vidí jinak.

„Dá se zachránit - obnova památek je můj obor - potýkáme se s objekty, které jsou v daleko horším stavu. V žádném případě není v dezolátním stavu, nemá ani statické poruchy, podloží, obvodové zdi i velká část střechy jsou v pořádku. Lajdáckou chybou radnice však je, že se nezazdí vstupy, aby tam nikdo nemohl lézt a mohlo se argumentovat vybydleností,“ dodal Filip Trunečka.

Nemocnice v Moravské Třebové

Budova byla postavena v roce 1924 pro potřeby nově vzniklého okresního úřadu. Po okupaci v roce 1938 začala sloužit Němcům. Ke znovuobnovení okresního úřadu došlo po válce. Úředníci v budově sloužili až do roku 1960, kdy byl okres Moravská Třebová zrušen. Poté zde až do 90. let sídlila dětská nemocnice.

Budovu vlastní město více než deset let, koupilo ji za čtyři miliony korun od hejtmanství. Tři miliony korun zaplatí za její zbourání. Původně tam radnice chtěla zřídit kongresové centrum, ale evropské dotace byly příliš nízké. Město rovněž jednalo s investory, kteří plánovali, že objekt přebudují na domov pro seniory nebo startovací byty. Ještě letos zvažovalo, že rozhodnutí o demolici zruší. Investoři ale nepřistoupili na povinné záruky, které město požadovalo.

„Lekli se toho, že chceme deset let garance provozování jejich projektu, jinak jim hrozily sankce v desítkách milionů korun,“ řekl starosta.

Stavební společnost má práce provést do konce října. Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková však připomíná, že až do ukončení správního řízení musí vlastník chránit věc před poškozením, zničením nebo odcizením.

„Dobu ukončení řízení prozatím nelze předjímat, ministerstvo kultury v současné době shromažďuje stanoviska pro rozhodnutí,“ uvedla mluvčí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz