Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Momento... Cizinci se v Pardubickém kraji nedomluví, zjistil test

  17:10aktualizováno  17:10
Pardubický kraj by rád přilákal více turistů, i zahraničních. Kromě zámku v Litomyšli zapsaného v UNESCO je nic moc neláká. Ale odrazovat je může i zkušenost jihokorejské turistky Min Jee Yunové. Zjistila, že se málokde domluví nebo setká s lidmi ochotnými se domluvit anglicky. Třeba jediná cizí slova, která slyšela na pardubickém zámku, byla completo a momento.

Jihokorejka Min Jee Yunová při toulkách jazykově nepřívětivými Pardubicemi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Mladá slečna otestovala pro MF DNES komunikační dovednosti personálu kulturních zařízení i obchodů v Pardubicích.

Na zámku se od starší pokladní pokusila zjistit, co lze vidět a jaké je vstupné.

Paní však anglicky nehovoří a na pomoc zavolá kolegu. Ten je na tom ale podobně. Ukazuje návštěvnici na informační panel k výstavám, rukou gestikuluje a opakuje slovo completo.

Turistka znovu a znovu říká, že nerozumí. A paní pokladní doslova běduje "Co chce? No, tak co chce?"

Situaci se pak zaměstnanec muzea snaží vyřešit tím, že řekne "momento" a s klíčem v ruce odchází. Zřejmě pro pomoc.

"To jsou česká slova, to completo a momento? Co to znamená?" ptá se pak redaktora a fotografa MF DNES figurantka. Obě slova zná španělština a italština.

"Myslím, že zahraniční turista nemá nejmenší důvod navštívit zámek v Pardubicích. V Čechách je tolik krásných zámků a hradů, tak proč by měl chodit tam, kde mu nerozumí. Může to zkusit jinde," říká slečna Yunová. Pardubický zámek na rozdíl třeba od Litomyšle nabízí hlavně muzejní expozice.

"Paní na nádraží se tvářila zle"

Ještě horší zkušenost udělala Jihokorejka na nádraží. Od první pokladny ji posunky odkázali k prodeji mezinárodních jízdenek.

"Další paní mi vytiskla spojení, nerozuměla ale, že nechci jet vlakem nyní, ale až později odpoledne. A pak neustále ukazovala na jedno číslo na obrazovce a zvýšeným hlasem něco říkala v češtině. Pak dokonce i křičela a měla opravdu rozzlobený obličej. Když jsem říkala, že nerozumím, ještě více ji to rozčílilo," říká turistka.

Nicméně od okénka se vrátila s vytištěnými údaji o vlakovém spojení. "Kdybych neměla už nějaké cestování za sebou a kdybych tu byla bez přátel, asi bych se bála," konstatuje ale Jihokorejka.

Krajský radní pro cestovní ruch Miroslav Stejskal na výsledky testu řekl, že kraj se snaží jazykovou znalost jako samozřejmost zavést v turistických informačních centrech. S památkami je to horší.

"Je pravda, že tam, kde je šance, že přijde zahraniční turista, by měli lidé umět jazyky. Je špatně, pokud to tak není," uznal Stejskal.

Radní také vysvětlil, proč jsme v turistických informačních centrech, která kraj dotuje, nenašli žádné tištěné informace v angličtině.

"V létě jsou materiály v angličtině v infocentrech běžně. Teď tam chybí také proto, že se šetří kvůli nižším daňovým příjmům. Do infocenter by nyní měly přijít vícejazyčné materiály o Orlických horách a Podorlicku," říká Stejskal.

Perníkářka rozuměla, v obchodě s prádlem i mluvili

Zaměstnanci turistického informačního centra v Pardubicích pod Zelenou bránou se opravdu projevili jako profesionálové. Slečna mluvila perfektní angličtinou a turistce ochotně vysvětlila, kde se lze ve městě ubytovat, kam jít za zábavou, kolik stojí vstupenka na koncert vážné hudby a cestu například k hotelu jí vysvětlila a vyznačila na mapě.

"Velmi milá slečna s dobrou angličtinou byla v prodejně spodního prádla," říká turistka.

Horší to bylo v prodejně tradičního pardubického perníku na třídě Míru v centru města. Prodavačka sice rozuměla, ale už neuměla anglicky odpovědět.

"Can you give me that heart, please?" ukazuje cizinka přes pult obchodu do regálu s perníkovými srdíčky. "Tohle? " ptá se prodavačka. "No, that," odpovídá zákaznice. Po chvíli raději sama obejde pult a sáhne pro srdce s nápisem Broučku.

Nakonec jí v komunikaci s prodavačkou pomůže jiný zákazník a žena za pultem se mění v ochotnou služebnici nakupujících.

"Není to problém jazyka, ale spíš jde o vůli potkávat nové lidi a mluvit s nimi. Na nádraží jsem se trochu vyděsila. Ale s tou milou paní v obchodě s perníkem jsem se nakonec i vyfotila," uzavírá Yunová.

Autor:Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Chystaný obchvat Vysokého Mýta už získal územní rozhodnutí

Nově otevřený bazén ve Vysokém Mýtě.

Budoucí obchvat Vysokého Mýta získal jako první z plánovaných úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji klíčový souhlas s...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Neví, co uvidí a kolik zaplatí. V Proseči lákají diváky do Kina naslepo

S láskou Vincent - nevšední film, který zaujal i v rámci prosečského Kina...

Pro milovníky filmů je to jistá forma adrenalinu. Pohodlně se usadit na nepohodlném sedadle a čekat, co nabídne filmové...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz