Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Modrásky zachránil soud, ministerstvo ale stavbu jezu u Přelouče nevzdá

  14:11aktualizováno  14:11
Přetahovaná o stavbu jezu na Labi u Přelouče pokračuje a pomyslný delší konec provazu maji teď v ruce odpůrci splavnění. Pardubická pobočka krajského soudu totiž zrušila územní rozhodnutí, které stavbu připouštělo. Ochránci motýlů modrásků tak zatím mohou být klidnější, ale investor se vzdát nechce.

Slavíkovy ostrovy u Přelouče | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tím investorem je Ředitelství vodních cest (ŘVC), které přímo podléhá ministerstvu dopravy. A jeho současný šéf Vít Bárta opakovaně prohlásil, že splavnění Labe až k Přelouči potažmo k Pardubicím považuje za důležité.

CO BUDE DÁL?

Krajský soud zrušil územní rozhodnutí pro plavební kanál kvůli vadám v rozhodnutí Městského úřadu Přelouč a následně i v jeho potvrzení ze strany Pardubického kraje. Úředníci rozhodnutí nedostatečně zdůvodnili a kritikům neumožnili vyjádřit se ke všem podkladům.

Proti rozhodnutí může Ředitelství vodních cest podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Protože ale krajský soud teď rozhodoval už poté, co mu verdikt Nejvyšší správní soud vrátil, ekologové takový postup nepovažují za pravděpodobný.

Václav Straka z ŘVC nechtěl další kroky předjímat, vše prý řeší právníci. Každopádně se prý státní organizace pokusí územní rozhodnutí i stavební povolení získat.

"Odhady, jak dlouho se ještě budeme o tak významnou stavbu soudit, nemáme. Přístup ale nezměníme, stavbu chceme realizovat," řekl iDNES.cz mluvčí ŘVC Václav Straka.

Jez u Přelouče, který by se dotkl lokality Slavíkových ostrovů, označil za druhý nejdůležitější po stavbě plavebního kanálu u Děčína. Pomůže prý rozvoji lodní dopravy a potažmo celé ekonomiky.

Proti jsou ale ekologové. Za sporný považují přínos lodní dopravy na Labi pro životní prostředí a hlavně jim vadí zásahy při budování plavební cesty.

Na Slavíkových ostrovech je více než 70 chráněných rostlin a živočichů, třeba největší tuzemská kolonie motýlů modrásků očkovaných.

"Bez územního rozhodnutí nelze nyní vydat chybějící stavební povolení a ani další rozhodnutí a je vůbec otázkou, zda má cenu se pokoušet získat nové, když celé územní řízení musí začít znovu," míní předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Právě jeho sdružení splavnění napadá, ještě spolu s uskupením Svoboda zvířat Hradec Králové.

Ekologové se nemohli k rozhodnutí vyjádřit

"Rozsudek opět potvrdil, že správní orgány obvykle zcela ignorují námitky občanských sdružení a raději je prostě paušálně zamítají bez potřebného odůvodnění, neboť je to pro ně jednodušší," tvrdí předseda hradeckého sdružení Michael Kousal.

Právě fakt, že město Přelouč ani Krajský úřad v Pardubicích neodůvodnily svá rozhodnutí a nenechaly ekologická sdružení vyjádřit se k podkladům, vedl podle soudu k zamítnutí územního rozhodnutí.

Fotogalerie na Rajce.net

Ne ve všech částech rozhodování ale mohou ekologové slavit. Zatím například neuspěli s napadáním výjimky pro stavbu v území s chráněnými živočichy. Svolení od města a kraje na konci minulého roku posvětilo také ministerstvo životního prostředí. Miroslav Patrik připustil, že to teď může ŘVC použít jako podklad v nové žádosti o územní rozhodnutí. (více o sporu o výjimku čtěte zde)

Podle ekologů ale stavba nemá smysl. Její příprava včetně nákladů na právníky prý už přišla na více než 600 milionů korun, což kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad. Stavba jako taková má stát 2,5 miliardy.

"Lokalita Slavíkových ostrovů měla být už dávno zařazena do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000," míní Patrik.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Cyklista za jízdy bleskově okradl stařenku s chodítkem, vzal jí kabelku

Ilustrační snímek

Pořádný šok nejspíš utrpěla devětaosmdesátiletá seniorka, která si ve Vysokém Mýtě vyšla na procházku za pomoci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz