Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Modrásky zachránil soud, ministerstvo ale stavbu jezu u Přelouče nevzdá

  14:11aktualizováno  14:11
Přetahovaná o stavbu jezu na Labi u Přelouče pokračuje a pomyslný delší konec provazu maji teď v ruce odpůrci splavnění. Pardubická pobočka krajského soudu totiž zrušila územní rozhodnutí, které stavbu připouštělo. Ochránci motýlů modrásků tak zatím mohou být klidnější, ale investor se vzdát nechce.

Slavíkovy ostrovy u Přelouče | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tím investorem je Ředitelství vodních cest (ŘVC), které přímo podléhá ministerstvu dopravy. A jeho současný šéf Vít Bárta opakovaně prohlásil, že splavnění Labe až k Přelouči potažmo k Pardubicím považuje za důležité.

CO BUDE DÁL?

Krajský soud zrušil územní rozhodnutí pro plavební kanál kvůli vadám v rozhodnutí Městského úřadu Přelouč a následně i v jeho potvrzení ze strany Pardubického kraje. Úředníci rozhodnutí nedostatečně zdůvodnili a kritikům neumožnili vyjádřit se ke všem podkladům.

Proti rozhodnutí může Ředitelství vodních cest podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Protože ale krajský soud teď rozhodoval už poté, co mu verdikt Nejvyšší správní soud vrátil, ekologové takový postup nepovažují za pravděpodobný.

Václav Straka z ŘVC nechtěl další kroky předjímat, vše prý řeší právníci. Každopádně se prý státní organizace pokusí územní rozhodnutí i stavební povolení získat.

"Odhady, jak dlouho se ještě budeme o tak významnou stavbu soudit, nemáme. Přístup ale nezměníme, stavbu chceme realizovat," řekl iDNES.cz mluvčí ŘVC Václav Straka.

Jez u Přelouče, který by se dotkl lokality Slavíkových ostrovů, označil za druhý nejdůležitější po stavbě plavebního kanálu u Děčína. Pomůže prý rozvoji lodní dopravy a potažmo celé ekonomiky.

Proti jsou ale ekologové. Za sporný považují přínos lodní dopravy na Labi pro životní prostředí a hlavně jim vadí zásahy při budování plavební cesty.

Na Slavíkových ostrovech je více než 70 chráněných rostlin a živočichů, třeba největší tuzemská kolonie motýlů modrásků očkovaných.

"Bez územního rozhodnutí nelze nyní vydat chybějící stavební povolení a ani další rozhodnutí a je vůbec otázkou, zda má cenu se pokoušet získat nové, když celé územní řízení musí začít znovu," míní předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Právě jeho sdružení splavnění napadá, ještě spolu s uskupením Svoboda zvířat Hradec Králové.

Ekologové se nemohli k rozhodnutí vyjádřit

"Rozsudek opět potvrdil, že správní orgány obvykle zcela ignorují námitky občanských sdružení a raději je prostě paušálně zamítají bez potřebného odůvodnění, neboť je to pro ně jednodušší," tvrdí předseda hradeckého sdružení Michael Kousal.

Právě fakt, že město Přelouč ani Krajský úřad v Pardubicích neodůvodnily svá rozhodnutí a nenechaly ekologická sdružení vyjádřit se k podkladům, vedl podle soudu k zamítnutí územního rozhodnutí.

Fotogalerie na Rajce.net

Ne ve všech částech rozhodování ale mohou ekologové slavit. Zatím například neuspěli s napadáním výjimky pro stavbu v území s chráněnými živočichy. Svolení od města a kraje na konci minulého roku posvětilo také ministerstvo životního prostředí. Miroslav Patrik připustil, že to teď může ŘVC použít jako podklad v nové žádosti o územní rozhodnutí. (více o sporu o výjimku čtěte zde)

Podle ekologů ale stavba nemá smysl. Její příprava včetně nákladů na právníky prý už přišla na více než 600 milionů korun, což kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad. Stavba jako taková má stát 2,5 miliardy.

"Lokalita Slavíkových ostrovů měla být už dávno zařazena do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000," míní Patrik.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Czendlikova kniha vyjde v květnu v Polsku, dohlíží Mariusz Szczygiel

Zbigniew Czendlik má rád harmonii v životě. Nerad poslouchá smutné příběhy. Ale...

Farář Zbigniew Czendlik působící v Lanškouně se chystá vydat svou úspěšnou knihu Postel hospoda kostel také ve svém...

Šéf tří nemocnic Julínek: Lékaři chybí, ale sehnat sestry je ještě těžší

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Už bezmála rok stojí v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. V...

Najdete na iDNES.cz