Cestující po železnici míří do vřavy bojů proti carovi i bolševikům

  8:21aktualizováno  8:21
Mladějovská bitva se dnes uskuteční už po dvacáté. Letos ale bude jiný scénář. Diváci uvidí u Moravské Třebové i bolševickou revoluci. Oblíbená akce předvede během soboty asi 240 vojáků a civilistů v dobových kostýmech.

Na straně Rusů bojovaly tradičně i jednotky kozáků. (2011) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jako na východní frontě v podhůří Karpat za první světové války to bude vypadat dnes v Mladějově na Moravě. Proti sobě nastoupí Rakušané a Rusové, aby bitevní ukázkou Mladějov-Blosdorf 1915 připomněli hrůzy války, uctili památku padlých a ukázali, že válka se dotkla především těch, kteří za ni nemohou.

„Akce vznikla na počest Brusilovovy ofenzívy z roku 1915, kdy ruská vojska došla téměř až do Košic a způsobila největší porážku centrálním mocnostem od vypuknutí války. Každý rok se snažíme rekonstrukce bojů modifikovat a přibližovat k aktuálním výročím. Letos v rámci jubilejního 20. ročníku připomeneme ukončení první války a oproti minulým letům bude program rozšířen až do Moravské Třebové,“ řekl Dan Urbánek, šéf sekce vojenské historie Společnosti Renata, která akci spolupořádá společně s Průmyslovým muzeem Mladějov a Moravskou Třebovou.

Fotogalerie

Vojáci v dobovém oblečení a výstrojí tak nebudou k vidění jen v polích u Mladějova. Zvláštním vlakem za zvuku fanfár přijedou v 10:30 hodin i do Moravské Třebové, kde bude po slavnostním průvodu městem na Rybním náměstí odhalen pomník padlým občanům města v první světové válce. Ten první z 30. let totiž v německy mluvící oblasti nevydržel atmosféru května 1945.

„Od počátku bylo jasné, že nebude postavena přesná replika původního monumentu, který zde stál v letech 1932–1945. Dojde k modernímu ztvárnění odpovídajícímu současné době. Náměstí se tak díky pomníku a výsadbě zeleně stane atraktivnějším místem pro občany i návštěvníky města,“ uvedl starosta Moravské Třebové Miloš Izák.

Do bojů během bitvy zasáhne i revoluce v Rusku

Po slavnostním odhalení pomníku se program přesune na náměstí T. G. Masaryka, kde v 13:45 hodin bude zahájen koncert Vojenské hudby Olomouc. Vojenské manévry a samotná bojová ukázka pak v Mladějově začínají v 16 hodin. Vlakem, který měl být původně parní, ale kvůli dlouho trvajícímu suchu bude nasazena dieselová lokomotiva Hektor, se podle speciálního jízdního řádu mohou z Moravské Třebové svézt také děti a veřejnost.

Bitva v Mladějově

Vstupné

Mladějov-Blosdorf 1915 - dospělí 110 korun, děti do 15 let 70 korun.

Odjezdy vlaků z Moravské Třebové do Mladějova: 9:32, 13:44, 14:59 hodin.

Odjezd z Mladějova do Moravské Třebové: 10:15, 14:15, 17:45 hod.

Jízdní řády k úzkorozchodné železnici na webu mladejov.cz

„Mohu prozradit, že do bojů během bitvy zasáhne i revoluce v Rusku. Budeme bojovat proti dvěma nepřátelům – ruské carské armádě a rudé armádě. Dojde samozřejmě na střelný prach a zákopy. Přiletí i repliky letadel z první světové války, k vidění budou obrněná vozidla, dělostřelectvo, plamenomety, kulomety, ale i polní hostinec,“ navnadili zájemce pořadatelé s tím, že na 17. hodinu je připravena dobová veselice s hudbou i pivem. Akci završí ohňostroj ve 21 hodin.

K programu se připojí i muzeum v Moravské Třebové, u něhož v přilehlém parku v rámci oslav 100 let od založení Československa vysadí lípu svobody. „Ve dvoraně muzea proběhne slavnostní program spojený s vernisáží výstavy Moravská Třebová v roce 1918. I jídlo a oblečení bude stylově dobové,“ řekl Robert Jordán z městského muzea.

Po celý den pak bude v provozu i úzkorozchodná železnice v Mladějově. Zájemcům o jízdu pořadatelé doporučují přijet v dřívějších dopoledních hodinách. „Jízdenky na odpolední vlaky před bojovou ukázkou a bezprostředně po ní bývají každoročně poměrně brzy vyprodány,“ uvádí na webu.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Další z rubriky

Muže soudí za vraždu dvoutýdenní dcery. Měla otok mozku, říká žalobce

Obžalovaný stojí před soudem kvůli usmrcení novorozeněte.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ osmadvacetiletého muže, který je obžalovaný, že letos v dubnu...

Primátorem Pardubic je opět Martin Charvát, mandát obhájil jako druhý

Hnutí ANO 2011 vede do voleb Martin Charvát.

Až překvapivě hladce probíhalo v pondělí večer ustavující zastupitelstvo města Pardubic. Domluvená koalice ANO, ODS,...

Násilník ohrožoval nožem bývalou partnerku, vykopl dveře od dvou bytů

Kuchyňský nůž, jímž se muž pokusil zavraždit svou manželku.

Jako smyslů zbavený řádil v Ústí nad Orlicí muž, který hledal svoji expartnerku. Když nebyla doma, vykopl dveře bytu...

Najdete na iDNES.cz