Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místostarostu, jenž oblafl konkurenci a nabídl městu víc, řeší policie

  9:49aktualizováno  9:49
Místostarosta Chrudimi Roman Málek má v patách kriminálku. Policie začíná zkoumat jeho pokus získat od města pronájem sloupů pro reklamu. Málek se podíval, kolik nabídla dosavadní reklamní firma, a sám slíbil zaplatit víc. Nakonec nabídku stáhl.

Místostarosta Chrudimi Roman Málek | foto: www.mvcr.cz

To, že hradečtí kriminalisté zahájili vyšetřování, přitom neoznámila policie, ale potvrdil to sám Málek.

"Policie to vyšetřuje už čtrnáct dní. Byli si u starosty pro nějaké materiály. Ještě si mne ale nepředvolali, není vyloučeno, že to ani nezahájí," uvedl Málek.

Policie chystané vyšetřování odmítla potvrdit, ale ani ho nevyvrátila. "Žádné úkony v trestním řízení jsme nezahájili. Ale jestli na něčem takovém pracujeme, nemohu komentovat," řekl Roman Skřepek, tiskový mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Chtěl jsem zablokovat nevýhodnou smlouvu, tvrdí místostarosta

Málek se přihlásil o pronájem sloupů pro reklamy osobně a nabídl nájem jen o trochu vyšší než soukromá firma. Díky své funkci věděl, jaká suma je ve hře. Tvrdí, že tak chtěl v městské radě zablokovat schválení smlouvy, která byla podle něj pro město nevýhodná. Po vlně kritiky se za to omluvil.

Zatímco vedení města mu to se zdviženým prstem odpustilo, opozice nikoliv. Chrudimská ODS na Málka dokonce nyní podala trestní oznámení. Míní, že mohl spáchat trestný čin zneužití pravomoci i porušit zákon o střetu zájmů.

"Víme, že vyšetřování už začalo. Přesto si myslíme, že trestní oznámení má smysl," uvedl bývalý starosta a současný poslanec parlamentu Jan Čechlovský z ODS.

Málek: Je to dobře, že vyšetřují

Málek vyšetřování podle svých slov vítá. "Je to jenom dobře. Jestli to policie odloží, doufám, že se mi pak Jan Čechlovský omluví," řekl Málek.

Vyšponovaná nabídka

Firma Hostalek-Werbung po místostarostově akci kývla na to, že nájem nikdy neklesne pod 350 tisíc korun a souhlasila se smlouvou na pět místo na sedm let.

Že udělal Málek v květnu neslýchaný přešlap, je očividné. Brání se tím, že kdyby chtěl skutečně pronájem sloupů získat, přihlásit se o to přímo jako místostarosta bez prostředníka by mohl jen blázen.

ODS namítá, že dosavadní nájemce sloupů, firma Hostalek-Werbung, byl ochoten platit tři tisíce místo tisícovky a Málek nabídl 3 125 korun.

"Zvýšení o 125 korun, o které byla jeho nabídka vyšší, svědčí spíš o tom, že chtěl pouze vyhrát, aniž by musel nabídnout výrazně vyšší cenu," tvrdí ve svém prohlášení Místní sdružení ODS v Chrudimi.

Opozice připomíná, že i samotná příprava trestného činu je trestná. "Kdyby to rada projednala a jeho návrh samozřejmě zamítla, bylo by to pro něj fatální. Takto ještě nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu," uvedl před časem místostarosta Chrudimi Miroslav Tejkl, který je původní profesí právník.

Málek sám připomíná, že jeho nápad nezpůsobil žádnou škodu. ODS naopak namítá, že Málkova akce mohla narušit důvěru lidí "ve spravedlivý výkon veřejné správy".

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Najdete na iDNES.cz