Řidič záchranář s novým upraveným osobním autem pro lékaře

Řidič záchranář s novým upraveným osobním autem pro lékaře | foto: Michal Klíma, MAFRA

Místo sanitky přijede k některým pacientům v kraji lékař osobním autem

  • 2
Záchranáři chtějí ušetřit peníze tím, že k některým případům budou jezdit lékaři v upravených osobních autem. Jinam naopak pošlou sanitku bez lékaře, jen se záchranářem. Lékaři se v osobních autech budou moci rychleji pohybovat od pacienta k pacientovi.

Nový systém záchranáři nazvali rendez-vous. "Posádka rendez - vous je určena například pro pacienty s akutním zhoršením chronického onemocnění, například astmatem či cukrovkou. U těchto chorob je reálný předpoklad, že pacientův stav se po zaléčení lékařem na místě upraví natolik, že nebude nutné jej transportovat do nemocnice," řekl ředitel krajských záchranářů Pavel Svoboda.

Upravený automobil škoda Yetti bude ale také vypomáhat posádkám z výjezdových stanovišť v Pardubičkách a v Holicích, a to v případě, že bude zdravotní stav pacienta vyžadovat přítomnost lékaře.

Protože se lékař v případě nutnosti obratem přemístí i do vzdálenějších míst, bude schopen zasahovat i v oblasti Vysokého Mýta a Chrudimska. V Chrudimi bude za případy lékař vyjíždět v autě už v létě, další taková posádka posílí záchranku v Ústí nad Orlicí.

"Díky tomu se zvýší ještě letos počet záchranářských posádek z 22 na 25," řekl Svoboda.

Lékař bez sanitky a sanitka bez lékaře. Je to bezpečné?

Vtip celého systému tkví v tom, že za velkou částí pacientů by měla jezdit jen sanita se záchranářem - paramedikem a lékaře dispečink pošle osobním autem jen za lidmi, kteří jeho pomoc nutně potřebují. Lékařů v tomto systému je méně a provoz záchranky díky tomu vyjde levněji.

Jenomže právě to vyvolává u lidí obavy: bojí se, že sanitka bez lékaře jim v nouzi nepomůže. Znepokojilo to politiky na Moravskotřebovsku, kde záchranka takový systém už zavedla.

Ilustrační snímek
Nové sanitky záchranné služby Pardubického kraje

Nové sanitky záchranné služby Pardubického kraje

"U nás takový systém funguje nějaké dva roky a měl jsem o tom pochybnosti, protože když jede sanita bez lékaře, nezdá se mi to úplně v pořádku. Zatím si to ale celkem sedlo. Neumím posoudit, jak to může fungovat v nějaké hustší aglomeraci, kde je více obyvatel," říká starosta Moravské Třebové Miloš Izák.

Záchranáři tvrdí, že vozy rendez-vous a sanitky bez lékařů žádná rizika nepřinesou.

Upravené osobní auto přišlo majitele záchranky, Pardubický kraj, na jeden a půl milionu korun. Třetinu peněz tvoří samotný automobil, třetinu stojí úprava auta do záchranářských barev a požadavků, poslední část peněz dal kraj za vybavení. "V autě je všechno, co má velká sanita, od ventilátoru po defibrilátor. Chybí jen lehátko," řekl Svoboda.

Záchranka letos navíc dostala šest nových velkých sanit, které slouží posádkám v Poličce, Hlinsku, Moravské Třebové, Pardubicích, a dvě sanitky poputují do Ústí nad Orlicí. Letošní rozpočet plánuje s nákupem dalších vozů. Krajští zastupitelé na ně v rozpočtu odsouhlasili 18 milionů korun.