Petr Vomáčka, hledač lichtenštejnských kamenů

Petr Vomáčka, hledač lichtenštejnských kamenů | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Místo hub pátrá hledač kamenů v lesích po mohylách z dob Lichtenštejnů

  • 5
V lesích na Svitavsku a Orlickústecku se skrývají desítky kamenů, které tu kdysi označovaly panství Lichtenštejnů. O některých z nich lidé vědí, jiné jsou ukryté hluboko v lesích. Právě tyto památky hledá Petr Vomáčka z České Třebové.

Kolem památníků vysázeli lesníci Lichtenštejnů vždy určitý počet dubů, které k zasvěcenému či všímavému pozorovateli hovoří zvláštní „stromomluvou“. Dnes jsou ale často tyto památníky zarostlé hustými nálety, občas zasypané nebo rozbité.

Někteří nadšenci se však snaží tyto kamenné památníky najít. "Jsou součástí historie této země a památka na šlechtický rod, jehož panovníci patřili k velkým mecenášům. A kteří obohatili Česko a Moravu o řadu vzácných staveb," říká Petr Vomáčka, jeden z těch, který po starých lichtenštejnských kamenech pátrá.

Často pouze s kopií starých map, kde ještě mnohé tyto kameny kartografové zakreslili. "Někdy nejsou daleko od kdysi hlavních cest. Některé památníky ale bývají hluboko v lesích. Často musím projít místo velmi podrobně, abych kámen našel. Nachodím tak i patnáct kilometrů," říká muž.

Z jednoho kamene se stal náhrobek pro psa

Za blízkými památníky se vydává na kole nebo pěšky, za těmi vzdálenějšími vyráží v automobilu, v jehož zadním prostoru nechybí bicykl. Dodává ale, že některé kameny zůstaly dodnes vyznačeny v současných mapách.

Podle starých map už ale Petr Vomáčka našel a zdokumentoval na čtyři desítky zapomenutých památníků. Někdy starou stavbu nenajde. Některé najde až na třetí pokus. A někdy pomohou starousedlíci.

Jiné jubilejní kameny dokonce lidé přetesali. "V Sušici u Moravské Třebové například někdo odstranil z památníku původní lichtenštejnský nápis a z památníku si vyrobil náhrobní kámen pro svého psa jménem Dan. Nedělal si ani starosti s přemístěním památníku," říká Petr Vomáčka.

Lidé si k tajemným kamenům vymýšlejí neobvyklé příběhy

Lidé často nevědí, co stará mohyla schovaná a opuštěná v lese znamená. Tak si k nim vymýšlejí příběhy. U Nové Vsi u Moravské Třebové lidé nevěděli, co to je za památník v jejich lese.

"Někteří vyprávějí, že tam pán zdejšího panství zastřelil velkého jelena a z úcty k němu dal tento památník vystavět," říká. V Bělčicích u Štenberka mu zase starý hajný poradil, že podobný kámen stojí v lese v kopci. Pod kopcem stála hospoda, a když tam hledač kamenů zazvonil, nějaký muž hovořící s cizím přízvukem mu řekl, že kámen připomíná rumunského krále. "Lidé si prostě ke kamenům přimysleli příběhy," vypráví Petr Vomáčka.

Po vzoru přátel, kteří stejným způsobem pátrají po kamenech Lichtenštejnů na jižní Moravě a kteří vlastně Petra Vomáčku k hledání památníků přivedli, chystá muž spuštění webových stránek. Ta by měla být pro podobné nadšence přibližně zaznamenána místa, kde kameny leží.