Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo debutů budou vycházet kuchařky, varuje nakladatel před vyšší DPH

  10:54aktualizováno  10:54
Majitel orlickoústeckého nakladatelství Oftis Karel Kábrt vyzval všechny přátele knih k podpisu pod petici pro zvýšení DPH. "Doplatí na to začínající nevyzkoušení autoři. Dál se budou vydávat kuchařky, o kterých se ví, že se prodají," říká Kábrt.

Karel Kábrt, šéf nakladatelství Oftis z Ústí nad Orlicí | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ve své prodejně vystavil k podpisu výzvu na obranu knih, ke které se na internetu hlásí už přes osmdesát tisíc lidí.

"Je to zdánlivě velké číslo, ale proti 10 milionům je to stále málo, chtělo by to aspoň 200 až 300 tisíc podpisů, aby petice měla patřičnou váhu," říká Karel Kábrt.

Pro něj jako příznivce pravicové politiky nebyl podpis samozřejmý. Na jednu stranu je rád, že vláda má většinu a je schopna provádět i některé nepopulární změny.

Co se píše v petici

"České knihy byly od konce druhé světové války postiženy dvěma pohromami. V roce 1948 byla vyvlastněna nakladatelství a knihkupectví, zavedena tuhá cenzura a řada autorů umlčena či vystavena perzekuci. Během normalizace po roce 1968 pak byly z knihoven staženy další statisíce svazků zakázaných autorů. Zvýšení DPH na knihy chystané vládou tentokrát demokratickou bude znamenat pohromu novou, neboť výrazně zredukuje knižní produkci. A tisíce dalších knih nebudou moci vyjít. Žádáme proto českou vládu a české poslance, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Nedopusťme, aby se Česká republika svou kulturní politikou ocitla na periferii Evropy."

Text výzvy na obranu knih, kterou hodlá Svaz českých knihkupců a nakladatelů předložit vládě a českému parlamentu, najdete ve většině knihkupectví a na internetu zde

"Jako pravicový volič chápu, že když po revoluci říkal Klaus, že si musíme utáhnout opasky, my jsme si je nikdy neutáhli a někdy větší šetření muselo přijít. Ale v tomto případě bychom se měli držet příkladu většiny evropských zemí, kde je DPH pod deseti procenty," soudí nakladatel.

Nynější zvýšení DPH na knihy chystané vládou je podle něj už přehnané, výrazně zmenší knižní produkci. Ceny knih si nakladatel nedovolil zvyšovat už po minulém pětiprocentním zvýšení daní, znovu se to opakovat nedá.

"Na dražší daň doplatí například začínající autoři, u kterých vydavatel nemá jistotu, že to bude úspěšný titul alespoň natolik, že se mu náklady vrátí. Mladí autoři budou mít problém se uplatnit," varuje Kábrt.

Ohroženy jsou také dětské knížky

Jeho nakladatelství je po univerzitě největší v Pardubickém kraji a vydává v posledních letech dvacet až třicet titulů ročně. Vedle beletrie pro dospělé literaturu faktu, historii, místopisnou a přírodovědeckou literaturu, poezii i pověsti nebo pohádky.

Podle nakladatele budou právě knížky pro děti ohroženy, rodiče je budou kupovat méně často. A také se objeví méně knížek objednaných v tiskárně Oftis na zakázku.

"Lidé si také málo uvědomují, že čtenáři najdou v knihovnách méně knih, knihovny budou méně nakupovat - už teď se potýkají s penězi a dost si vybírají. Od loňského roku je znát, že se prodává méně knížek - když do toho přijde zvýšení jejich cen, bude to kritické," dodal.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Najdete na iDNES.cz