Miroslav Petržílek ve chvíli, kdy za ním přišli kriminalisté (22. prosince 2011)

Miroslav Petržílek ve chvíli, kdy za ním přišli kriminalisté (22. prosince 2011) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Řekl si o miliony a nic. Kmotr Petržílek může dál ovládat ČSSD

  • 9
Loni v prosinci začala policie vyšetřovat tehdejšího místopředsedu ČSSD v kraji Miroslava Petržílka, který si řekl podnikateli o miliony z veřejných zakázek. I když opustil stranu, může ji přes řadu místních organizací ovládat dál. Žalobce informace o vyšetřování tají.

Skandál začal před pěti měsíci. Druhý nejvýše postavený sociální demokrat v kraji Miroslav Petržílek si na tajně pořízených nahrávkách říká o miliony šéfovi stavební firmy Chládek a Tintěra. Popisuje, jak stranu ovládá přes jím založené místní organizace, jak ovlivňuje veřejné zakázky, jak dokáže určit jméno hejtmana.

Po 150 dnech vyšetřování ovšem může stranu zpovzdálí ovládat dál.

Petržílka usvědčují odposlechy, ale policie mlčí

Miroslav Petržílek byl druhým nejvýše postaveným sociálním demokratem v kraji. Majiteli stavební firmy Chládek a Tintěra Liboru Joskovi si řekl o milionové provize z veřejných zakázek. Navrhoval mu, aby je předražil. Rozhovory si však Joska nahrával a předal protikorupční policii. Loni v prosinci chtěl Petržílek dostat od Josky něco předem.

Miroslav Petržílek na tajně pořízené nahrávce říká Liboru Joskovi o peníze:

"Letiště navýšit o dvacet mega, to je jedno, jak to uděláte. Ale chceme z toho deset."

"Nešla by alespoň nějaká záloha? Třeba milion, když budou teď ty Vánoce."

Zatím není jasné, zda a z čeho protikorupční policie Petržílka obvinila. "Na případ bylo dozorujícím státním zástupcem uvaleno informační embargo," uvedl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Pavel Bužga.

Petržílek kvůli aféře musel odejít ze strany, o funkci přišel šéf i ČSSD na Pardubicku Zdeněk Gilar. Kvůli jiné nahrávce plné vulgarit opustil funkci krajský předseda strany Miroslav Váňa.

Jenže pozor - to jsou jen kosmetické změny. To hlavní zůstalo stejné. Ukázalo se, že zejména na Bohdanečsku, v okolí Petržílkova bydliště, funguje řada místních organizací, s jejichž podporou mohl a stále může počítat. Křičeň, Vyšehněvice, Vlčí Habřina, Černá u Bohdanče nebo Přelovice.

Petržílek je založil, nebo v nich má své lidi. Buňky ČSSD vznikly zpravidla jen formálně, tamní členové až na výjimky nic nedělají, ale Petržílkovi umožnily ovládnout okresní konferenci strany a poté i krajskou. Tudíž i určit, kdo má šanci se stát poslancem, senátorem či hejtmanem.

"Mám sto padesát lidí ve svých organizacích, s Honzou (pozn. red.: náměstek hejtmana Jan Tichý) budeme mít nadpoloviční většinu. Udělám z něj lídra, už ví, jak to chodí, nebude dělat problémy," říká například Petržílek na nahrávce. Tichý se pak stal lídrem kandidátky na Pardubicku.

Organizace nezanikly, naopak vznikají nové

Petržílek se chlubil, že dokáže víc a založí další organizace. A co se stalo? Po aféře "jeho" organizace nezanikly, naopak na Dubině vznikla nová místní organizace ČSSD, ve které figuruje Petržílkův syn.

"Formálně bylo její založení v pořádku. Už jsou tam nyní čtyři místní organizace. Že to je Petržílek mladší, nic neznamená. Když bude organizace pracovat, není na tom nic špatného," říká Miloslav Kučera, který je pověřen vedením okresního výboru strany na Pardubicku.

Důvod klonování organizací je jednoduchý. Okresní konference se účastní předseda buňky a jeden delegát za každých deset členů. Zatímco jedna organizace se sto členy má 11 delegátů, deset buněk s celkem stovkou členů jich má dvacet.

V praxi to ale vypadalo i tak, že se na jednom místě ve stejném čase odehrála schůze hned pěti organizací najednou a pod všemi zápisy se podepsal evidentně stejný člověk. I když machinace s místními organizacemi kritizuje kdekdo, skoro nic se neděje.

Po formální stránce je prý vše v pořádku

Někdejší poslanec Miloslav Kučera slibuje, že se pokusí zjistit, zda místní organizace fungují, anebo jsou jen formálně založené. První etapu má podle svých slov za sebou.

"Petržílek nebyl hloupý, ti členové existují, mají zaplacené příspěvky, na přímý dotaz, jestli chtějí být členem v ČSSD, odpovědí, že ano. Zjistili jsme, že po formální stránce je všechno v pořádku," uvedl Kučera. Teď podle něj přijde na řadu prověrka číslo dvě, sám tomu říká obsahový audit. Se spolupracovníky bude objíždět místní organizace a ptát se jich, co dělají.

"Pojedu na schůzi místní organizace například do Vyšehněvic, budu se našich členů ptát, proč jsou v ČSSD. To, že se jednou za rok sejdou na schůzi a vypijí pivo, nestačí. Jestliže někde nepostavili ani kandidátku ve volbách, neuspořádají ani dětský den nebo něco jiného, tak k čemu jsou?" říká.

Pokud nevykážou činnost, dostanou žlutou kartu

Pokud nedostane uspokojivou odpověď, organizace podle něj dostane žlutou kartu a posléze může být zrušena pro pasivitu.

"Těm, kteří o práci v ČSSD zájem mají, doporučíme, aby se stali členy některé blízké organizace, kde se něco děje," uvedl Kučera. Celou operaci chce stihnout do podzimu.

Chrudimského poslance ČSSD Jana Chvojku, který klonování místních organizací kritizoval, tento plán uspokojil. "Přejít do jiné organizace je určitě dobré řešení pro ty členy, kteří chtějí poctivě pracovat pro stranu, ale jsou v místní organizaci, která nefunguje," uvedl.

Ovšem v rozhádané pardubické ČSSD existuje skepse k tomu, že Petržílkovy organizace zmizí. "Najednou začnou projevovat nějakou činnost a Kučera řekne, že je vše v pořádku. Jinak to nedopadne, to je jasné," uvedl politik ČSSD, který nechtěl být v této souvislosti jmenován.

Kučera připouští, že to tak může skončit. "Proti tomu ale neexistuje obrana, ani v ČSSD ani v jiných stranách. Nedá se tomu zabránit ani v budoucnu nejen v případě Petržílka," uvedl Kučera.

Kmotr vezme autobus a členy přiveze

Náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD soudí, že na Petržílkovy sociální demokraty by mohla platit takzvaná přeregistrace. Každý člen by musel dojít na sekretariát, předložit občanský průkaz a zaplatit členské příspěvky.

"Myslím, že to by pomohlo," uvedl Tauber.

Jenže vedení pardubické ČSSD už tento plán zavrhlo. Podle Kučery by to nic nepřineslo a povinná registrace by obtěžovala starší lidi, kteří s aférami nemají nic společného.

"Co bychom tím dokázali? Nějaký kmotr se domluví se 30 lidmi, vezme autobus, přiveze je na sekretariát, oni ukážou občanku a řeknou, že chtějí být členy strany. To je nějaký důkaz, že nejsou ve straně jen formálně?" míní poslanec.