Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr slíbil peníze na odstranění jedů ze Schindlerovy továrny

  8:00aktualizováno  8:00
Stát se několik let snaží o to, aby nebezpečné chemické látky z areálu bývalé společnosti Vitka Textiles v Brněnci na Svitavsku majitelé zlikvidovali. Marně.

Schindlerova továrna v Brněnci skrývá ve svých útrobách spoustu pytlů, barelů a lahví s chemikáliemi. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Továrna, kde na konci války zaměstnával Oskar Schindler židovské pracovníky, vypadá už čtyři roky jako po bombardování. Je tam neznámé množství nebezpečných chemikálií, povalující se sudy s neznámou látkou i kontaminovaná suť.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v úterý při návštěvě areálu uvedl, že by jeho resort mohl uvolnit stovky tisíc korun na odvoz a zabezpečení nejhorších chemikálií. Chce najít i další peníze, třeba od Unie.

„Reálné zlikvidování celého areálu se může blížit stovce milionů. To jen tak z kapsy někde nevytáhneme. Tady je jednoznačná odpovědnost majitele,“ uvedl ministr Richard Brabec.

Pomoci by mohl i Pardubický kraj. „Spoluúčast jsme schopni řešit rámcově ve výši 30 milionů korun ročně,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Starosta Brněnce Blahoslav Kašpar varuje, že jedna návštěva ministra věc nevyřeší. „Jedovaté látky jsou tady běžně dostupné. Mohou se dostat do rukou fyzických osob, ale mohou se vyskytnout i v řece Svitavě,“ řekl.

Pokuty nikdo neplatí

O to, aby odpady byly zajištěny nebo zlikvidovány, usiluje marně i Česká inspekce životního prostředí. Padly již dvě pokuty za celkem 1,5 milionu korun, demoliční firma je však nezaplatila a devastace areálu pokračuje. Navíc firma Vitka již neexistuje, v likvidaci je i její stoprocentní akcionář.

Současní majitelé se k žádným závazkům nehlásí, zpochybňují své vlastnictví a soudí se o to, čí bývalá továrna, která zaměstnávala tisíc lidí, vlastně je.

Inspekce uložila demoliční firmě Euro Demolice nejdříve pokutu 480 tisíc korun, později další milion korun, tedy nejvyšší možnou sankci. Firma pokuty nezaplatila a v roce 2013 byla zrušena.

Podle ministra Richarda Brabce inspekce udělala, co mohla. „Ten propletenec je z hlediska exekucí, insolvencí, nejasných správců, nejasných majitelů, věřitelského výboru a insolvenčního správce tak složitý, že podle mě se všichni lekli toho, že by na někoho padla ta zátěž - likvidovat areál za desítky milionů korun,“ řekl Brabec.

„Dle našeho názoru by měla inspekce vymáhat plnění nebo provést zabezpečení areálu sama a pak vymáhat náklady. Apeloval jsem na ni, aby zasáhla. Bohužel nemá peníze,“ řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Josef Hejduk.

Budovy v Brněnci jsou stále v horším stavu a není dořešeno vlastnictví pozemků, budov ani odpadů v areálu. Kyseliny, barviva či ropné látky, které by při větší povodni zamořily řeku Svitavu až do Brna, ministra Brabce přiměly ke slibu uvolnit peníze na vyřešení nejakutnějších problémů.

Strašákem jsou i zbytky zdí

„V krátké době chceme zřídit fond při Státním fondu životního prostředí, z kterého by šly tyto likvidace řešit,“ uvedl ministr. Dodal také, že by mohl vzniknout tým na bázi dnes existující finanční Kobry, který by podobné ekologické škody likvidoval.

Starosta Brněnce po letech ujišťování začíná věřit, že by se konečně mohlo něco dít. „Doufám, že se začnou řešit akutní problémy,“ řekl. Už v minulosti museli ve volně přístupném areálu zasahovat hasiči kvůli úniku kyseliny sírové. Strašákem však nejsou pro obec jenom chemikálie, ale i zbytky zdí výrobních hal.

Vitka byla od roku 2009 v konkurzu. Původně měla přes 110 zaměstnanců, kterým byl vyplacen podle insolvenčního rejstříku jen zlomek dlužných mezd. Vlastník Vitky společnost Bustrex je od roku 2011 také v konkurzu.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Už nikdy nesmí chybět opozice ve firmách města, míní lídryně TOP 09

Ludmila Ministrová vede Koalici pro Pardubice.

Poměrně složitá práce čeká na Ludmilu Ministrovou. Její TOP 09 ani lidovci, kteří spolu s Nestraníky tvoří Koalici pro...

Najdete na iDNES.cz