Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr slíbil peníze na odstranění jedů ze Schindlerovy továrny

  8:00aktualizováno  8:00
Stát se několik let snaží o to, aby nebezpečné chemické látky z areálu bývalé společnosti Vitka Textiles v Brněnci na Svitavsku majitelé zlikvidovali. Marně.

Schindlerova továrna v Brněnci skrývá ve svých útrobách spoustu pytlů, barelů a lahví s chemikáliemi. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Továrna, kde na konci války zaměstnával Oskar Schindler židovské pracovníky, vypadá už čtyři roky jako po bombardování. Je tam neznámé množství nebezpečných chemikálií, povalující se sudy s neznámou látkou i kontaminovaná suť.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v úterý při návštěvě areálu uvedl, že by jeho resort mohl uvolnit stovky tisíc korun na odvoz a zabezpečení nejhorších chemikálií. Chce najít i další peníze, třeba od Unie.

„Reálné zlikvidování celého areálu se může blížit stovce milionů. To jen tak z kapsy někde nevytáhneme. Tady je jednoznačná odpovědnost majitele,“ uvedl ministr Richard Brabec.

Pomoci by mohl i Pardubický kraj. „Spoluúčast jsme schopni řešit rámcově ve výši 30 milionů korun ročně,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Starosta Brněnce Blahoslav Kašpar varuje, že jedna návštěva ministra věc nevyřeší. „Jedovaté látky jsou tady běžně dostupné. Mohou se dostat do rukou fyzických osob, ale mohou se vyskytnout i v řece Svitavě,“ řekl.

Pokuty nikdo neplatí

O to, aby odpady byly zajištěny nebo zlikvidovány, usiluje marně i Česká inspekce životního prostředí. Padly již dvě pokuty za celkem 1,5 milionu korun, demoliční firma je však nezaplatila a devastace areálu pokračuje. Navíc firma Vitka již neexistuje, v likvidaci je i její stoprocentní akcionář.

Současní majitelé se k žádným závazkům nehlásí, zpochybňují své vlastnictví a soudí se o to, čí bývalá továrna, která zaměstnávala tisíc lidí, vlastně je.

Inspekce uložila demoliční firmě Euro Demolice nejdříve pokutu 480 tisíc korun, později další milion korun, tedy nejvyšší možnou sankci. Firma pokuty nezaplatila a v roce 2013 byla zrušena.

Podle ministra Richarda Brabce inspekce udělala, co mohla. „Ten propletenec je z hlediska exekucí, insolvencí, nejasných správců, nejasných majitelů, věřitelského výboru a insolvenčního správce tak složitý, že podle mě se všichni lekli toho, že by na někoho padla ta zátěž - likvidovat areál za desítky milionů korun,“ řekl Brabec.

„Dle našeho názoru by měla inspekce vymáhat plnění nebo provést zabezpečení areálu sama a pak vymáhat náklady. Apeloval jsem na ni, aby zasáhla. Bohužel nemá peníze,“ řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Josef Hejduk.

Budovy v Brněnci jsou stále v horším stavu a není dořešeno vlastnictví pozemků, budov ani odpadů v areálu. Kyseliny, barviva či ropné látky, které by při větší povodni zamořily řeku Svitavu až do Brna, ministra Brabce přiměly ke slibu uvolnit peníze na vyřešení nejakutnějších problémů.

Strašákem jsou i zbytky zdí

„V krátké době chceme zřídit fond při Státním fondu životního prostředí, z kterého by šly tyto likvidace řešit,“ uvedl ministr. Dodal také, že by mohl vzniknout tým na bázi dnes existující finanční Kobry, který by podobné ekologické škody likvidoval.

Starosta Brněnce po letech ujišťování začíná věřit, že by se konečně mohlo něco dít. „Doufám, že se začnou řešit akutní problémy,“ řekl. Už v minulosti museli ve volně přístupném areálu zasahovat hasiči kvůli úniku kyseliny sírové. Strašákem však nejsou pro obec jenom chemikálie, ale i zbytky zdí výrobních hal.

Vitka byla od roku 2009 v konkurzu. Původně měla přes 110 zaměstnanců, kterým byl vyplacen podle insolvenčního rejstříku jen zlomek dlužných mezd. Vlastník Vitky společnost Bustrex je od roku 2011 také v konkurzu.

Autoři: ,Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Najdete na iDNES.cz