Bývalí hejtmani vystudovali za krajské peníze

Bývalí hejtmani vystudovali za krajské peníze | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tituly pro politiky za veřejné peníze? To nabízí jen Pardubický kraj

  • 3
Náměstek hejtmana Roman Línek a bývalý hejtman Ivo Toman, kteří získali titul MBA díky krajským penězům, tvrdí, že použili standardní postup. Ale okolní kraje by studium neplatily ani úředníkům.

I když opozice kritizuje, že dva bývalí hejtmani Ivo Toman z ODS a současný náměstek hejtmana Roman Línek z KDU-ČSL využili při placení studia na CMI ESMA Barcelona krajské peníze, oni sami to nepovažují za chybu (ce o jejich studiu čtěte zde).

Shodně říkají, že pravidla pro podporu vzdělávání na krajském úřadu to umožňovala a oni je jen využili. "Ve firmách je to zcela běžné," uvedl Toman.

"Nabídku studia jsem dostal od ředitele krajského úřadu a personálního oddělení. Ti mají po celou dobu existence kraje další vzdělávání členů samosprávy i úředníků ve své kompetenci s tím, že celkové rozpočtové položky schvaluje zastupitelstvo," uvedl Línek.

MF DNES zjistila, že v sousedních krajích nemají nárok na zaplacení studia nejenom politici, ale až na výjimečné případy ani úředníci. Drahá studia by neplatila svým politikům ani města.

Postgraduální studium MBA absolvoval ve stejné době jako Roman Línek i tehdejší místostarosta Chrudimi Roman Málek z KDU-ČSL. Zatímco za Línka školné ve výši 176 tisíc korun zaplatil kraj, Málek si vše platil sám. Podle svých slov zaplatil dohromady 400 tisíc korun, považuje to za přirozené.

"Byl jsem tam jedním z mála, kdo to platil ze svého. Ostatním náklady hradily firmy, které je tam poslaly. Samozřejmě mi na škole radili, že si to mám na radnici zařídit," uvedl Málek.

Každý kraj má jiná pravidla

Olomoucký kraj studium zaměstnanců a politiků zakončené tituly MBA nebo MPA nepodporuje vůbec, přestože má na vzdělávání zaměstnanců připraveny stejně jako Pardubický kraj dva miliony korun.

"Co se týče studia, upřednostňujeme odborné vzdělávání v rámci konkrétních agend," uvedla tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

V kraji Vysočina namítají, že se řídí podle nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správ a tam o titulech MBA nebo MPA není řeč. A těžko tady na tato studia může kraj dávat veřejné peníze. "Studia zakončená tituly MBA nebo MPA nejsou kvalifikačním předpokladem stanoveným v uvedeném právním předpise," uvedla Jitka Svatošová z tiskového oddělení Kraje Vysočina.

Královéhradecký kraj platí úředníkům tituly MBA či MPA jen výjimečně. "Toto studium bylo podpořeno pouze ve dvou případech - u vedoucího odboru kanceláře ředitele a vedoucího odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu," uvedl Michal Friček z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje. Dodal, že s podporou dalších úředníků se už nepočítá. 

Středočeský kraj se studiem zaměstnanců souhlasí, ale školné si hradí sami.

"Do dnešního dne požádal o uzavření kvalifikační dohody u studia zakončeného získáním titulu MBA jeden zaměstnanec," uvedla Nicole Mertinová, tisková mluvčí Středočeského kraje.

Pardubický kraj je vstřícný nejen vůči politikům, ale i úředníkům

"Pardubický kraj uhradil studium zakončené tituly MBA/MPA všem jedenácti zaměstnancům v plné výši s ohledem na zájem zaměstnavatele na trvalém zvyšování kvalifikace těch nejperspektivnějších pracovníků," uvedla tisková mluvčí kraje Zuzana Nováková.

Krajský zastupitel z ODS Ladislav Valtr s takovou praxí nesouhlasí. "Postgraduální studium MBA či MPA z veřejných peněz určitě již nepovažuji za běžné vzdělávání zaměstnanců, natož pak v případě volených politiků," uvedl.