Východ Čech navštívím ještě letos, slíbil Zeman. Těžbu plynu odmítá

  13:30aktualizováno  13:30
Prezident Miloš Zeman slíbil, že letos znovu navštíví Pardubický i Královéhradecký kraj. Nevynechá univerzity ani hejtmanství, zajímá se o starosty, dostavbu silnic i těžbu břidlicového plynu. Tu označil za nápad pro české podmínky naprosto nevhodný.

Budoucí prezident Miloš Zeman na krajské konferenci Zemanovců v pardubickém hotelu Zlatá Štika. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Miloš Zeman po vítězných prezidentských volbách poprvé navštívil východní Čechy. Jak v Pardubickém, tak i Královéhradeckém kraji dostal nejvíce hlasů, o to raději se možná bude do regionu vracet.

Fotogalerie

Zatímco v sobotu se v Pardubicích pouze otočil, aby pochválil a povzbudil pardubické Zemanovce, kteří zde na podzim zasedli do krajské vlády, oba kraje prý už brzy znovu navštíví jako šéf Hradu.

"Řekl jsem, že navštívím přednostně ty kraje, kde Strana práv občanů získá ve volbách víc než pět procent hlasů. Proto jsem dnes v Pardubicích a v březnu pojedu do Zlína. Je však vysoce pravděpodobné, že všechny kraje znovu ještě letos navštívím," uvedl.

Až pojedete jako prezident do východních Čech, koho nebo jaká místa navštívíte?
Určitě nevynechám hejtmanství, dále bych se rád setkal se starosty měst. Pokud ne se všemi, tak alespoň s těmi úspěšnými. Stejně tak bych se rád setkal s úspěšnými podnikateli, sportovci, umělci, prostě s lidmi, kteří už něco dokázali.

Návštěvy Miloše Zemana v kraji

1998 - před parlamentními volbami na mítinku v Moravské Třebové slíbil, že zachová tamní nemocnici. I když volby vyhrál, zařízení přišlo o akutní lůžka.

2002 - V březnu 2002 vyjela vláda Miloše Zemana na své zasedání do Pardubic vlakem, zpátky už je převážela auta, která za nimi jela prázdná z Prahy. Ten samý rok otevíral ve Starých Čívicích továrnu Panasonic.

2010 - V rámci předvolebního turné jeho nové strany SPOZ navštívil v dubnu Vinařský půlmaraton v centru Pardubic.

2012 - V prosinci měl na Pernštýnském náměstí mítink před prezidentskými volbami.

2013 - Zeman jako zvolená hlava státu navštívil kongres SPOZ.

A pokud byste jel do regionu na dovolenou?
Já jezdím na dovolenou už dvacet let pouze a výlučně na Vysočinu, nikoliv například do Toskánska.

Uvažujete o tom, že navštívíte i pardubickou a hradeckou univerzitu stejně jako váš předchůdce Václav Klaus, který zde přednášel studentům?
V rámci vícedenních návštěv kraje se chci setkat se zástupci všech významných institucí a nepochybuji o tom, že univerzity jsou takovou významnou institucí. Bude mi potěšením vystoupit i před studenty, což jsem na mnoha univerzitách dělal už v minulosti. Teď si přesně nevzpomínám, zda to bylo i třeba na pardubické univerzitě, ale to není podstatné.

V Pardubickém i Královéhradeckém kraji roky rezonuje téma nedostavěných a rozbitých silnic, stěžují si řidiči i podnikatelé. Budete se snažit problematiku infrastruktury ovlivnit?
V žádném případě nepokládám prezidenta za člověka, který by měl přímé kompetence popohánět jakékoliv investice. Ale je celá řada investic do infrastruktury, které bych rád alespoň neformálně podpořil.

Patří sem i dostavba dálnice D11 nebo R35?
V době, kdy existovalo Československo, právě slovenská strana trvala na tom, že trasa dálnice z Moravy do Čech povede tak, jak nakonec vede, mluvím tedy o dálnici D1. Poněkud logičtějším spojením by však byla právě páteřní komunikace R35, která se bude v Olomouci dělit na severní větev do Ostravy a jižní do Brna. Dálnici D1 už zbořit nemůžeme, a proč bychom to také dělali, ale domnívám se, že ta R35 by výrazně odlehčila přetíženosti dálnice D1.

Loni se v regionu také hodně mluvilo o těžbě břidlicového plynu, plán se setkal s velkým odporem. Jaký máte vy názor na těžbu?
Já si myslím, že pro hustě zabydlenou krajinu, jako je Česká republika, je těžba břidlicových plynů naprosto nevhodná. Dovedu to pochopit v méně zalidněných oblastech, jako je Colorado ve Spojených státech, ale silně pochybuji, že by to bylo u nás z ekologických i civilizačních důvodů výhodné.

Budete stejně jako váš předchůdce jezdit každoročně na Sněžku?
Když mi bylo zhruba pětatřicet let, tak jsem stačil za jeden jediný den projet celý hřeben Krkonoš. Vyjel jsem lanovkou na Medvědín, po hřebenu se posunoval až na Náchodskou boudu a pak sjel do Černého dolu. Dneska by mě to zabilo, ale tenkrát jsem těch zhruba čtyřicet kilometrů se zaťatými zuby zvládnul, ačkoliv jsem do Černého dolu přijel až v noci. Krkonoše tedy docela znám a výstup na Sněžku nemohu vyloučit. Lanovka by však pro mě byla pohodlnější.

Brzy se budete stěhovat na Hrad. Jaké lidi byste chtěl vidět vedle sebe?
Měli by to být především profesionální úředníci a manažeři, ale nikoliv přímo politici. Hradní kancelář má být totiž nadstranická.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

Změna v Chrudimi: město online, otevřené, ale konkrétní kroky jsou hádankou

Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje.

Politici, kteří řídili Chrudim 28 let v čele se starostou Petrem Řezníčkem (SNK ED), pomalu míří do opozice. Nahradit...

Vrávorající otec vedl čtyřleté dítě k lékaři, skončil na záchytce

Městská policie Pardubice. Ilustrační foto.

Na silně opilého muže doprovázejícího malou holčičku narazili v úterý strážníci v pardubické ulicí Jahnova. Zjistili,...

Chrudim se blíží k největší změně od roku 1990, starostou bude Pilný z ANO

starosta Chrudimi Petr Řezníček

Stávající vedení Chrudimi skončí. Město pravděpodobně povedou dosud opoziční ANO a Chrudimáci společně s Piráty a ČSSD....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz