Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezinárodní vlaky by měly zastavovat v České Třebové, žádá hejtman

  9:09aktualizováno  9:09
Česká Třebová, kde nedávno vyrostl moderní dopravní terminál, si zaslouží, aby v ní zastavovaly mezinárodní rychlé vlaky. To si myslí hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který se snaží změnu prosadit. Ministerstvo dopravy je však proti.

Zastaví, nebo nezastaví? Ministerstvo je proti mezinárodním vlakům v Třebové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

K Martínkovi se připojil i krajský zastupitel Martin Netolický. Společně chtějí podpořit zastavování vlaků vyšší kvality v tomto železničním uzlu. "Vnímáme Českou Třebovou jako významný železniční uzel s velkým množstvím cestujících," uvedl Martínek.

Svému předchůdci Ivo Tomanovi, který je náměstkem ministra dopravy, poslal dopis, v němž ho žádá, aby se ve věci jako rodák z Orlickoústecka angažoval. Ivo Toman je ale na dovolené a věc nyní řeší jeho spolupracovníci.

"Už mě o tom informoval Martin Netolický, když jsme se potkali na Smetanově Litomyšli, ale žádný dopis doposud na ministerstvo nepřišel," vzkázal z dovolené Ivo Toman.

Proti zastavování vlaků InterCity a EuroCity ve Třebové se kromě ministerstva staví také odborníci na železniční dopravu sdružení Drážní společnosti při ČVUT v Praze. Jde o bývalé i současné studenty dopravní fakulty této univerzity.

O mezinárodních vlacích rozhoduje ministerstvo

Napsali petici, kterou po ministerstvu dopravy požadují přesný opak toho, co chce Martínek s Netolickým - co nejvíce zkrátit jízdní doby vlaků mezi Prahou a Brnem či Prahou a Olomoucí včetně toho, že ukončí jejich zastavování ve Třebové. "Samotné město Česká Třebová absolutně nedosahuje významu pro zastavení nejrychlejších vlaků," uvedl před časem jeden z autorů petice Tomáš Záruba.

Hejtman Radko Martínek vyzval dopisem také generálního ředitele Českých drah Petra Žaludu, aby byl předložený návrh jízdního řádu přehodnocený a aby v České Třebové zastavovalo více vlaků kategorie IC a EC.

O jejich objednávání a zastavování v železničních stanicích rozhoduje ministerstvo dopravy, které je objednatelem těchto mezinárodních vlaků.

Cestujícím by se zkrátila doba jízdy

"Na druhé straně mají vliv na dopravní obslužnost také dálkové a mezinárodní železniční spoje, kde je objednatelem stát prostřednictvím Ministerstva dopravy ČR. Při podrobném prostudování návrhů kraj zjistil, že by v takovém případě byl počet projíždějících vlaků dokonce devět párů za jeden den," řekl Martínek.

Krajští politici vidí smysl celého systému v možnosti cestujících přestoupit na vlaky vyšší kvality s výrazně kratšími jízdními dobami.

"Zvyšuje se počet projíždějících vlaků především na trati Česká Třebová - Brno, které nekončí svoji jízdu na území Slovenské republiky nebo ve Vídni, ale pokračují dále ve směru Budapešť, Bělehrad. Pokud by bylo možné zastavování některých spojů přehodnotit, došlo by k naplnění koncepce Pardubického kraje," řekl Netolický.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Najdete na iDNES.cz