Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi Hradcem a Pardubicemi bude povolená rychlost až 110 km/h

  14:55aktualizováno  14:55
Bývalý ministr dopravy Vít Bárta před časem slíbil, že se na budované silnici mezi Hradcem a Pardubicemi bude jezdit rychlostí až 110 km/h. Ještě nedávno to vypadalo, že slib padne. Nyní ale ministerstvo představilo projekt, jak na 13 úsecích v zemi zvýšit rychlost. A Hradubická je mezi nimi.

Čtyřproudová silnice z Hradce Králové do Pardubic u opatovické elektrárny. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Potvrzeno. Komfortní rychlost 110 km/h se na nové silnici mezi Hradcem a Pardubicemi stane skutečností.

Hradubická silnice

Takzvanou Hradubickou silnici I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemi vláda České republiky nikdy nepovažovala za "vyšší komunikaci". I proto je 16,5 kilometrů dlouhý úsek Hradubické silnice vedený jako čtyřproudová silnice první třídy. Pruhy však oddělují svodidla, řidiči tedy nemohou přejíždět do protisměru. Pro dálnici ale nemá Hradubická potřebné parametry, například dostatečnou šířku jízdních pruhů. Protože byla silnice od Hradce Králové projektovaná podle tehdejších norem v širším profilu, rozhodli silničáři, že v něm budou pokračovat i dále do Pardubic. To je také jeden z důvodů, proč je často považována za dálnici nebo minimálně rychlostní silnici.

"Je to vcelku proti rozumu, aby po R 35, kterou se řidiči dostanou do Opatovic nad Labem, jeli 130 kilometrovou rychlostí a poté na silnici, která je dálnici v mnohém podobná, museli jet devadesátkou," říká náměstek hejtmana Roman Línek, který se minulý týden sešel na jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic a policií, aby projednali, jak zvýšit na nové Hradubické silnici rychlost.

Zákon totiž neumožňuje, aby se na silnici první třídy, mezi něž čtyřproudový úsek mezi krajskými městy patří, jezdilo více než devadesátikilometrovou rychlostí.

Nová dopravní značka bude už v září

Ministerstvo dopravy však zařadilo Hradubickou silnici mezi první v zemi, kde se objeví nové značky podobné těm oznamující dálnici. "Silničáři osadí silnici modrou značkou, která bude poukazovat na motorová vozidla, ale zároveň na ní bude vyznačená stodesítka," řekl Línek.

Ředitelství silnic a dálnic, které má silnice prvních tříd na starosti, připraví novou dopravní značku už na září. Podle Línka se řidiči kromě otevření více než šestikilometrového úseku z Hrobic do Ohrazenic dočkají zároveň také nového značení, které jim povolí jezdit stodesítkou. Kromě Hradubické se na seznam, který připravuje ministerstvo dopravy a MF DNES jej má k dispozici, dostalo dalších 12 úseků silnic prvních tříd.

"U Opatovic, kde je silnice už postavená, by zvýšení rychlosti prospělo, silnice je komfortní a 90 kilometrů za hodinu je pro mnoho řidičů hodně málo," uvedl Jiří Moučka z krajského dopravního inspektorátu.

Stodesítkou to nepůjde všude

Ačkoli ministerstvo dopravy značkou povolí vyšší rychlost, na Hradubické budou místa, kde budou muset řidiči sundat nohu z plynu. Problém by zřejmě mohla způsobovat mimoúrovňová křížení, kde by byly připojovací pruhy sice v normě, ale na 110kilometrovou rychlost už by byly krátké.

Například u Hrobic není připojovací pruh vůbec, takže by tam byla snížená rychlost na 80 kilometrů. U nadjezdu u Stéblové by se nákladní auta nestihla rychle zařadit do jízdního pruhu, takže by v tomto úseku rychlost 110 kilometrů mohla být nebezpečná. Problematičtější by byly také prudší zatáčky.

Stodesítkou jezdí řidiči po Evropě běžně

Projektem se 13 úseky silnic prvních tříd se však ministerstvo dopravy nezbavilo odpovědnosti za legislativní řešení zvýšení rychlostí na této silnici.

"Pracujeme na tom, aby se tyto změny ještě projevily v legislativě," řekl náměstek ministra dopravy a bývalý hejtman Pardubického kraje Ivo Toman.

Pokud bude zvýšení rychlosti zavedeno v zákoně, nemá se zvýšení z devadesáti na 110 kilometrů v hodině problém ani policie. "Když to bude zákonné, my nebudeme proti," říká pardubická policejní mluvčí Eva Maturová.

Dramatický přechod mezi 130 kilometrovou rychlostí na dálnici a 90 na silnicích prvních tříd musí kromě řidičů v Česku dodržovat také řidiči na slovenských silnicích.

Jinde v Evropě je však mezistupeň 110 kilometrů v hodině normální rychlostí, kterou si řidiči pochvalují. "Opravdu nevím, proč by to nešlo také na Hradubické. Na některých místech je projektovaná i na 130 kilometrů, takže 110 je správná volba," řekl Línek.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Po pádu muže ze skály svědkyně využila mobilní aplikaci Záchranka

Zásah zdravotnické služby pod horou Studený na Orlickoústecku. Přivolala ji...

Pod svahem hory Studený na Orlickoústecku se turistka přesvědčila, jak se hodí mít ve svém mobilu aplikace Záchranka....

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Najdete na iDNES.cz