Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silničáři nakonec poslechnou soud. U Chrudimi vysadí 33 švestek

  13:50aktualizováno  13:50
Správa a údržba silnic Pardubického kraje vysadí třiatřicet švestek podél silnice u Chrudimi, přestože policie a odbor dopravy s tím nesouhlasí. Soud rozhodl, že stačí kladné stanovisko odboru životního prostředí Městského úřadu v Chrudimi.

Soud rozhodl. Silničáři vysadí třiatřicet švestek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Silničáři zvažovali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ale nakonec to vzdali. „Nebudeme se tím již zabývat, pro nás je to jen ztráta času a energie,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. 

Ten se ocitl v paradoxní situaci. Zatímco odbor životního prostředí mu nařizoval staré stromy u Chrudimi nahradit novou výsadbou, odbor dopravy stejného úřadu mu to pod hrozbou pokuty zakazoval stejně jako policie. 

Silničáři se proto obrátili na soud, aby rozhodl, který úřad mají poslechnout. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové loni určila, že slovo úředníka zabývajícího se ochranou přírody, který výsadbu stromořadí nařídil, má v tomto případě větší váhu než názor jeho kolegy, jenž má na starosti dopravu.

Za výsadbu ovocných stromů by Správě a údržbě silnic Pardubického kraje podle jejího právního zástupce Františka Nunváře hrozila pokuta kvůli porušení zákona o pozemních komunikacích ve výši až 300 tisíc korun, protože změnu nemá schválenou policií ani silničním správním úřadem. Tato možnost je teoreticky stále ve hře. 

„Budeme se řídit tím, že nám něco odbor životního prostředí nařídil, to naplníme a budeme čekat na reakci silničního správního úřadu,“ uvedl Němec.

Silničáři tvrdí, že úřady ve věci výsadby stromořadí kolem silnic nepostupují jednotně, což může v konečném důsledku vést k zastavení obnovy alejí. „Mám za to, že by dotčené orgány měly svá vyjádření koordinovat,“ uvedl Němec.

Zatímco u Chrudimi se stromořadí vrátí na své místo, po rekonstrukci silnice mezi Luží a Skutčí na Chrudimsku ji už stromy lemovat nebudou. V tomto případě policie společně s odborem dopravy prosadily, že by to bylo nebezpečné. Náhradní výsadbu proto provedou silničáři na jiném místě.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v...

Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz