Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silničáři nakonec poslechnou soud. U Chrudimi vysadí 33 švestek

  13:50aktualizováno  13:50
Správa a údržba silnic Pardubického kraje vysadí třiatřicet švestek podél silnice u Chrudimi, přestože policie a odbor dopravy s tím nesouhlasí. Soud rozhodl, že stačí kladné stanovisko odboru životního prostředí Městského úřadu v Chrudimi.

Soud rozhodl. Silničáři vysadí třiatřicet švestek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Silničáři zvažovali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ale nakonec to vzdali. „Nebudeme se tím již zabývat, pro nás je to jen ztráta času a energie,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. 

Ten se ocitl v paradoxní situaci. Zatímco odbor životního prostředí mu nařizoval staré stromy u Chrudimi nahradit novou výsadbou, odbor dopravy stejného úřadu mu to pod hrozbou pokuty zakazoval stejně jako policie. 

Silničáři se proto obrátili na soud, aby rozhodl, který úřad mají poslechnout. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové loni určila, že slovo úředníka zabývajícího se ochranou přírody, který výsadbu stromořadí nařídil, má v tomto případě větší váhu než názor jeho kolegy, jenž má na starosti dopravu.

Za výsadbu ovocných stromů by Správě a údržbě silnic Pardubického kraje podle jejího právního zástupce Františka Nunváře hrozila pokuta kvůli porušení zákona o pozemních komunikacích ve výši až 300 tisíc korun, protože změnu nemá schválenou policií ani silničním správním úřadem. Tato možnost je teoreticky stále ve hře. 

„Budeme se řídit tím, že nám něco odbor životního prostředí nařídil, to naplníme a budeme čekat na reakci silničního správního úřadu,“ uvedl Němec.

Silničáři tvrdí, že úřady ve věci výsadby stromořadí kolem silnic nepostupují jednotně, což může v konečném důsledku vést k zastavení obnovy alejí. „Mám za to, že by dotčené orgány měly svá vyjádření koordinovat,“ uvedl Němec.

Zatímco u Chrudimi se stromořadí vrátí na své místo, po rekonstrukci silnice mezi Luží a Skutčí na Chrudimsku ji už stromy lemovat nebudou. V tomto případě policie společně s odborem dopravy prosadily, že by to bylo nebezpečné. Náhradní výsadbu proto provedou silničáři na jiném místě.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Pardubický kraj vybuduje z Automatických mlýnů novou galerii

Automatické mlýny v Pardubicích

Pardubičtí krajští zastupitelé v úterý rozhodli, že za 22,5 milionu koupí od soukromých vlastníků hlavní budovu...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Najdete na iDNES.cz