Jsme rádi, že můžeme dělat, říkají trestanci v Pardubicích

  12:03aktualizováno  12:03
Pardubický obvod jedna začal letos při úklidu ulic či sekání trávy nasazovat lidi z pardubické věznice. Novinka se osvědčila. Pomáhají i lidé z pracovního úřadu. Stejná praxe už déle funguje na sídlišti Dubina.

Jeden z trestanců uklízí centrum Pardubic. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Každý, kdo se aspoň občas pohybuje v centru krajského města, si jich musel všimnout. Dva tři muži v reflexních vestách s nápisem Městský obvod jedna až překvapivou rychlostí křižují ulice a sbírají odpadky do plastových pytlů. Nebo sekají trávu podél silnice, či čistí chodníky a parkoviště od plevele. Obvodní radnice začala využívat na pomocné práce lidi z pardubického vězení.

"Musím říct, že jsme s jejich službami spokojeni. Jeden trestanec nás měsíčně vyjde zhruba na pět tisíc korun, za které odvede kus práce. Peníze posíláme vězeňské službě, pak také přispíváme pracovníkům na občerstvení. Ti lidé jsou rádi, že se dostanou ven a skutečně se snaží," uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Jeho slova potvrzují i muži, kteří například ve čtvrtek uklízeli příkop nedaleko restaurace Bazalka na starém městě.

"Díky práci jsme venku skoro celý den. Do věznice se chodíme prakticky jen vyspat. Jsme rádi, že to můžeme dělat," povídal mladý muž a přitom do plastového pytle dával odpadky.

Obvod na trestancích ušetří

Starosta Menšík novou pořádkovou jednotku zřídil prý hlavně proto, že ho už nebavilo stále se domlouvat se Službami města na sekání trávy či uklízení odpadků na ulicích. Navíc prý takto výrazně ušetří.

"Musíme se chovat jako řádní hospodáři, takže je naše povinnost snažit se ušetřit. Služby města pro nás vycházely poměrně draze, navíc třeba domluvit sekání trávy bylo martyrium. Jednou pršelo, pak bylo vedro, pořád něco. Tak jsme koupili sekačku a sekají nám vězni," uvedl Menšík.

Fakt je ten, že právě nasazení lidí z obvodu zajistilo důstojnější prostředí třeba pro letní kino v Tyršových sadech. Ještě pár dní před začátkem promítání byla v parku vysoká tráva, rozmlácené lavičky nebo děravé stezky.

Jsou všude tam, kde se něco šustne

"Pan starosta Menšík to je člověk, který nám výrazně pomohl. Opravily se díky obvodu lavičky, upravila zeleň, stezky se vyspravily štěrkem," uvedl provozovatel letního kina Jan Motyčka s tím, že pořádková jednotka pomáhá udržet čistotu i v okolí kina.

"Posíláme je všude tam, kde se něco šustne, kde je větší koncentrace lidí, se kterou samozřejmě souvisí nepořádek," potvrdil starosta Menšík.

Občas při úklidu města pomáhají i lidé z pracovního úřadu. Ty mají pro radnice jednu základní výhodu - pracují pro ně zadarmo, protože vše platí stát. Ovšem nezaměstnaní prý nejsou tak dobří pracanti, jako vězni.

"Přece jen nemají takovou motivaci jako ti, kteří se chtějí dostat alespoň na pár hodin za zdi vězení. Jsou s nimi větší problémy, mají horší docházku," uvedl Menšík.

Podobnou zkušenost má i starosta Dubiny Vítězslav Štěpánek, který zaměstnávání zmíněných lidí zavedl už zhruba před třemi roky.

Z lidí s napichovátky není třeba mít strach

"Motivace je jednoznačně větší na straně vězňů, ale musím říct, že nám hodně pomáhají i lidé z pracovního úřadu. Permanentně využíváme zhruba tři až čtyři lidi. Když je ovšem něco akutního, třeba v zimě napadne sníh, snažíme se lidí sehnat více. Záleží na tom, kolik lidí nám vězeňská služba uvolní," uvedl starosta Štěpánek.

Podle něj však lidé nemusí mít žádný strach, když lidé na ulicích potkají postavy v reflexních vestách a s napichovátky na odpadky. Na úklidové práce jsou využívaní ti odsouzení, kteří sedí za méně závažné prohřešky.

"Bývá to neplacení alimentů a tak podobně. Vězeňská služba samozřejmě podobné lidi pečlivě tipuje. Zatím se nám nestalo, že bychom měli s nimi nějaký velký problém," dodal Štěpánek.

Autor:


Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Další z rubriky

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Pardubická MHD musí s novinkami počkat na nové výběrové řízení

Nejmodernější část trolejbusové flotily pardubického Dopravního podniku, vůz

Vedení Dopravního podniku města Pardubic se rozhodlo vyhlásit novou soutěž na elektronický odbavovací systém. Původní...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz