Jsme rádi, že můžeme dělat, říkají trestanci v Pardubicích

  12:03aktualizováno  12:03
Pardubický obvod jedna začal letos při úklidu ulic či sekání trávy nasazovat lidi z pardubické věznice. Novinka se osvědčila. Pomáhají i lidé z pracovního úřadu. Stejná praxe už déle funguje na sídlišti Dubina.

Jeden z trestanců uklízí centrum Pardubic. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Každý, kdo se aspoň občas pohybuje v centru krajského města, si jich musel všimnout. Dva tři muži v reflexních vestách s nápisem Městský obvod jedna až překvapivou rychlostí křižují ulice a sbírají odpadky do plastových pytlů. Nebo sekají trávu podél silnice, či čistí chodníky a parkoviště od plevele. Obvodní radnice začala využívat na pomocné práce lidi z pardubického vězení.

"Musím říct, že jsme s jejich službami spokojeni. Jeden trestanec nás měsíčně vyjde zhruba na pět tisíc korun, za které odvede kus práce. Peníze posíláme vězeňské službě, pak také přispíváme pracovníkům na občerstvení. Ti lidé jsou rádi, že se dostanou ven a skutečně se snaží," uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Jeho slova potvrzují i muži, kteří například ve čtvrtek uklízeli příkop nedaleko restaurace Bazalka na starém městě.

"Díky práci jsme venku skoro celý den. Do věznice se chodíme prakticky jen vyspat. Jsme rádi, že to můžeme dělat," povídal mladý muž a přitom do plastového pytle dával odpadky.

Obvod na trestancích ušetří

Starosta Menšík novou pořádkovou jednotku zřídil prý hlavně proto, že ho už nebavilo stále se domlouvat se Službami města na sekání trávy či uklízení odpadků na ulicích. Navíc prý takto výrazně ušetří.

"Musíme se chovat jako řádní hospodáři, takže je naše povinnost snažit se ušetřit. Služby města pro nás vycházely poměrně draze, navíc třeba domluvit sekání trávy bylo martyrium. Jednou pršelo, pak bylo vedro, pořád něco. Tak jsme koupili sekačku a sekají nám vězni," uvedl Menšík.

Fakt je ten, že právě nasazení lidí z obvodu zajistilo důstojnější prostředí třeba pro letní kino v Tyršových sadech. Ještě pár dní před začátkem promítání byla v parku vysoká tráva, rozmlácené lavičky nebo děravé stezky.

Jsou všude tam, kde se něco šustne

"Pan starosta Menšík to je člověk, který nám výrazně pomohl. Opravily se díky obvodu lavičky, upravila zeleň, stezky se vyspravily štěrkem," uvedl provozovatel letního kina Jan Motyčka s tím, že pořádková jednotka pomáhá udržet čistotu i v okolí kina.

"Posíláme je všude tam, kde se něco šustne, kde je větší koncentrace lidí, se kterou samozřejmě souvisí nepořádek," potvrdil starosta Menšík.

Občas při úklidu města pomáhají i lidé z pracovního úřadu. Ty mají pro radnice jednu základní výhodu - pracují pro ně zadarmo, protože vše platí stát. Ovšem nezaměstnaní prý nejsou tak dobří pracanti, jako vězni.

"Přece jen nemají takovou motivaci jako ti, kteří se chtějí dostat alespoň na pár hodin za zdi vězení. Jsou s nimi větší problémy, mají horší docházku," uvedl Menšík.

Podobnou zkušenost má i starosta Dubiny Vítězslav Štěpánek, který zaměstnávání zmíněných lidí zavedl už zhruba před třemi roky.

Z lidí s napichovátky není třeba mít strach

"Motivace je jednoznačně větší na straně vězňů, ale musím říct, že nám hodně pomáhají i lidé z pracovního úřadu. Permanentně využíváme zhruba tři až čtyři lidi. Když je ovšem něco akutního, třeba v zimě napadne sníh, snažíme se lidí sehnat více. Záleží na tom, kolik lidí nám vězeňská služba uvolní," uvedl starosta Štěpánek.

Podle něj však lidé nemusí mít žádný strach, když lidé na ulicích potkají postavy v reflexních vestách a s napichovátky na odpadky. Na úklidové práce jsou využívaní ti odsouzení, kteří sedí za méně závažné prohřešky.

"Bývá to neplacení alimentů a tak podobně. Vězeňská služba samozřejmě podobné lidi pečlivě tipuje. Zatím se nám nestalo, že bychom měli s nimi nějaký velký problém," dodal Štěpánek.

Autor:

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

Další z rubriky

Letní kino v Pardubicích má finanční potíže, nabídlo dárkové certifikáty

Promítání letního kina v Pardubicích.

Tradice bezplatného letního kina trvá v Pardubicích od roku 2006. Od té doby se jeho zakladatel Jan Motyčka s podnikem...

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

Politici našli shodu na územním plánu Pardubic, uvolní plochy pro výstavbu

Radnice v Pardubicích.

Poslední dvě volební období se pardubičtí politici snažili schválit nový územní plán. Neúspěšně. Klíčový dokument byl i...

Najdete na iDNES.cz