Pardubičtí strážníci momentálně shánějí kolegu do jízdního oddílu. Ten se...

Pardubičtí strážníci momentálně shánějí kolegu do jízdního oddílu. Ten se zabývá třeba kontrolou chatových oblastí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V Pardubicích chybí pětina strážníků, městská policie shání i dobrovolníky

  • 5
Celkem 108 strážníků má podle tabulek sloužit v krajském městě. Aktuálně jich ale v městské policii působí pouze 84. Městská policie Pardubice proto pořádá velký nábor.

„Čtyři nováčky nyní čeká nástup do školicího a výcvikového střediska. Dalších šest uchazečů má před sebou povinné psychotesty, na jejichž základě bude rozhodnuto o jejich přijetí na pozici strážník – čekatel,“ přiblížila aktuální zájem Lucie Klementová z Preventivní a informační služby Městské policie Pardubice.

K začátku srpna tak bude městská policie evidovat celkem sto zaměstnanců a tři zaměstnankyně na mateřské dovolené. Z toho je 84 strážníků a 16 civilních zaměstnanců.

„Přijímáme uchazeče na pozici strážník a strážník - zástup na jízdní oddíl. Do konce srpna bude vypsáno výběrové řízení na náměstka pro výkon služby, kde je kromě zákonných podmínek dalším požadavkem vysokoškolské vzdělání a pět let praxe v bezpečnostním oboru,“ uvedla Klementová.

Největší problém napříč regiony je při shánění nových strážníků nástupní plat. Je totiž tabulkový, tedy daný nařízením vlády, a pro nováčky bez praxe, třeba čerstvé absolventy škol, dělá zhruba 12 až 13 tisíc korun hrubého.

V Pardubicích ale nechybí jenom strážníci. Městská policie například shání i dobrovolníky, kteří budou hlídat přechody nedaleko základních škol.

„Přechodů je víc, než kolik na ně můžeme nasadit strážníků,“ uvedl nedávno ředitel městské policie Rostislav Hübl s tím, že problém by mohli pomoci vyřešit právě dobrovolníci. „Bohužel dobrovolníků v této chvíli máme málo. Každého zájemce proto vítáme,“ dodal Hübl.

Nováčky čeká sedmitýdenní kurz

Předpoklady, které by měl zájemce o práci strážníka splňovat, jsou věk nad 21 let, bezúhonnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav a maturitní vysvědčení.

Uchazeči musejí nejprve vyplnit dotazník, v případě zájmu ze strany městské policie pak absolvují prověrku fyzické zdatnosti. V návaznosti na prověrky projdou informativním pohovorem před výběrovou komisí. Komise vybere uchazeče, které vyzve k psychologickým testům.

„Pakliže bude uchazeč na základě výše splněných kritérií přijat, musí potom absolvovat přípravu na povolání strážníka během sedmitýdenního studia ve školicím středisku pro strážníky v Mělníku. Toto studium je zakončeno zkouškou, na jejím konci uchazeč získá osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů,“ řekla Klementová.

Následuje zkouška k získání zbrojního průkazu skupiny D pro výkon zaměstnání. Uchazeči se po přijetí k policii stávají zaměstnanci města.