Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městská kina mají poslední šanci, musí digitalizovat nebo skončí

  17:13aktualizováno  17:13
Kina musí projít největší změnou v historii: vyměnit staré promítačky za digitální provoz. Novinky už totiž budou přicházet jen v digitální podobě a bez nich by se kina neudržela. Města, která změnu včas neprovedou, budou moci kina za pár let zavřít.

Vedoucí kina v Heřmanově Městci Dalimil Nevečeřal | foto: Michal Klíma, MAFRA

Digitalizaci mají za sebou jen ve Skutči, poslední práce dokončují v Heřmanově Městci a ve Svitavách. "Nyní se rozhoduje o tom, jestli se ve městech udrží kina. Kdo nepřejde na digitální systém promítání, nedostane do něj lidi," říká ředitel Kulturních služeb ve Svitavách Petr Mohr.

"Přesvědčoval jsem radní, že musíme přejít na digitál. Jinak by kino zkrachovalo. Naštěstí mě vyslyšeli a rozhodli se zaplatit modernizaci. O víkendu promítáme digitálně a navíc v 3D rozlišení," říká Dalimil Nevečeřal, který má na starosti kino v Heřmanově Městci.

Ne všechna města ale mohou z rozpočtu sáhnout pro sumu, která přesahuje milion korun. "Rádi bychom digitalizovali, ale nyní na to nemáme. Prioritou je oprava Holubova muzea a nová střecha kulturního domu," řekl ředitel Kulturního domu v Holicích Vladimír Faltys.

Lidé už nebudou muset jezdit do multiplexů

Potřebný počítač, program a ozvučení stojí kolem 2,5 milionu korun. Zejména malým městům nepomáhá ani fakt, že si mohou zažádat o příspěvek ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. "Zvažujeme to, přáli bychom si nabídnout návštěvníkům digitální promítání, ale vše je otázkou peněz," řekl Radek Hukal, který má na starosti kino v Přelouči.

Po Heřmanově Městci si budou moci dopřát kvalitní zvuk i obraz milovníci kina ve Svitavách, kde se kromě moderní technologie dočkají i dalšího komfortu - diváci uvidí svoje filmové lahůdky na novém plátně. A budou je sledovat z nových sedadel.

Celkem nalilo město do kina včetně digitalizace více než tři miliony korun. Trojrozměrným 3D promítáním, které stojí dalších devět set tisíc korun, plánují svitavští vložit do opraveného kina v příštím roce.

Novinky zdraží vstupenky o třetinu

Nejmodernější promítání se samozřejmě promítne také v ceně vstupenek. "Filmová novinka Muži v naději stojí nyní 80 korun, Saxana v digitálním provedení bude stát o 30 korun víc. A lidé za novinkou nebudou už muset jezdit do multiplexů do velkých měst," řekl ředitel Kulturních služeb ve Svitavách Petr Mohr.

Tento měsíc se nového promítání dočkají ještě diváci kina v Chrudimi. Na vylepšení kina město získalo osm set tisíc korun. "Kdybychom k tomu nepřistoupili, filmy by se k nám dostávaly dlouho po premiérách, a to by se nám nevyplatilo je promítat," řekl Jiří Kadeřávek z Chrudimské besedy, která spravuje kino.

Za lepším zvukem i obrazem naopak budou muset vycestovat diváci z Ústí nad Orlicí. Tamní radnice o digitalizaci zatím neuvažuje. Nejsou na ni peníze. "Nejbližší digitalizované kino bude v České Třebové. Je to deset kilometrů a dvě kina vedle sebe na tuhle vzdálenost je moc," řekla ředitelka orlickoústeckého Klubcentra Dana Chládková. Digitální kino začne v České Třebové fungovat od října.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Najdete na iDNES.cz