Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městská kina mají poslední šanci, musí digitalizovat nebo skončí

  17:13aktualizováno  17:13
Kina musí projít největší změnou v historii: vyměnit staré promítačky za digitální provoz. Novinky už totiž budou přicházet jen v digitální podobě a bez nich by se kina neudržela. Města, která změnu včas neprovedou, budou moci kina za pár let zavřít.

Vedoucí kina v Heřmanově Městci Dalimil Nevečeřal | foto: Michal Klíma, MAFRA

Digitalizaci mají za sebou jen ve Skutči, poslední práce dokončují v Heřmanově Městci a ve Svitavách. "Nyní se rozhoduje o tom, jestli se ve městech udrží kina. Kdo nepřejde na digitální systém promítání, nedostane do něj lidi," říká ředitel Kulturních služeb ve Svitavách Petr Mohr.

"Přesvědčoval jsem radní, že musíme přejít na digitál. Jinak by kino zkrachovalo. Naštěstí mě vyslyšeli a rozhodli se zaplatit modernizaci. O víkendu promítáme digitálně a navíc v 3D rozlišení," říká Dalimil Nevečeřal, který má na starosti kino v Heřmanově Městci.

Ne všechna města ale mohou z rozpočtu sáhnout pro sumu, která přesahuje milion korun. "Rádi bychom digitalizovali, ale nyní na to nemáme. Prioritou je oprava Holubova muzea a nová střecha kulturního domu," řekl ředitel Kulturního domu v Holicích Vladimír Faltys.

Lidé už nebudou muset jezdit do multiplexů

Potřebný počítač, program a ozvučení stojí kolem 2,5 milionu korun. Zejména malým městům nepomáhá ani fakt, že si mohou zažádat o příspěvek ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. "Zvažujeme to, přáli bychom si nabídnout návštěvníkům digitální promítání, ale vše je otázkou peněz," řekl Radek Hukal, který má na starosti kino v Přelouči.

Po Heřmanově Městci si budou moci dopřát kvalitní zvuk i obraz milovníci kina ve Svitavách, kde se kromě moderní technologie dočkají i dalšího komfortu - diváci uvidí svoje filmové lahůdky na novém plátně. A budou je sledovat z nových sedadel.

Celkem nalilo město do kina včetně digitalizace více než tři miliony korun. Trojrozměrným 3D promítáním, které stojí dalších devět set tisíc korun, plánují svitavští vložit do opraveného kina v příštím roce.

Novinky zdraží vstupenky o třetinu

Nejmodernější promítání se samozřejmě promítne také v ceně vstupenek. "Filmová novinka Muži v naději stojí nyní 80 korun, Saxana v digitálním provedení bude stát o 30 korun víc. A lidé za novinkou nebudou už muset jezdit do multiplexů do velkých měst," řekl ředitel Kulturních služeb ve Svitavách Petr Mohr.

Tento měsíc se nového promítání dočkají ještě diváci kina v Chrudimi. Na vylepšení kina město získalo osm set tisíc korun. "Kdybychom k tomu nepřistoupili, filmy by se k nám dostávaly dlouho po premiérách, a to by se nám nevyplatilo je promítat," řekl Jiří Kadeřávek z Chrudimské besedy, která spravuje kino.

Za lepším zvukem i obrazem naopak budou muset vycestovat diváci z Ústí nad Orlicí. Tamní radnice o digitalizaci zatím neuvažuje. Nejsou na ni peníze. "Nejbližší digitalizované kino bude v České Třebové. Je to deset kilometrů a dvě kina vedle sebe na tuhle vzdálenost je moc," řekla ředitelka orlickoústeckého Klubcentra Dana Chládková. Digitální kino začne v České Třebové fungovat od října.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Najdete na iDNES.cz