Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dohoda o koupi spalovny je blízko. Město zaplatí desítky milionů

  • 2
Zdá se, že už brzy padne nebezpečí, že se jednou bude u Pardubic pálit dvacet tisíc tun chemikálií ročně. Radní se totiž blíží k dohodě s firmou, které spalovna v Rybitví patří. Chtějí zařízení koupit a definitivně odstavit.

Minimálně 35 milionů korun budou muset radní Pardubic poslat na účet firmy AVE CZ. Tedy v případě, že budou chtít vyslyšet názor 50 tisíc lidí, kteří se před lety v petici vyjádřili, že rozhodně nechtějí, aby se na návětrné straně Pardubic pálily nebezpečné odpady.

Zmíněná částka se totiž shoduje s tou, kterou firma vlastněná miliardářem Danielem Křetínským už do zařízení v Rybitví investovala. A jasné je, že v případě prodeje spalovny, bude chtít peníze zpět. O konečné ceně se bude rozhodovat už příští měsíc.

„Zastupitelstvo by mohlo již v březnu jednat o odkupu spalovny. V tuto chvíli má město dokument, podle něhož společnost AVE CZ do projektu investovala 35 milionů. Konečná nabídková cena bude známa v březnu,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní.

Primátor Martin Charvát jedná o možnosti odkupu spalovny s vedením společnosti AVE zhruba rok. Původní nabízenou cenu 70 milionů korun odmítl s tím, že je nejprve třeba zjistit, jak k ní vedení firmy dospělo. „Pro jednání o ceně potřebujeme vědět, jaké prostředky již společnost do tohoto projektu investovala a kolik bude likvidace spalovny stát,“ řekl Charvát.

I čtyřnásobek považuje za férový

Těžko odhadovat, zda cena 35 milionů je přesná. Před třemi lety totiž firma AVE CZ nabízela kraji, že zařízení odprodá za osm milionů. „Na ta jednání si dobře pamatuji. Částka osm milionů korun na nich určitě padla. Nakonec se dohoda nekonala, což je z mého pohledu škoda, mohlo to být vyřešené,“ uvedl hejtman kraje Martin Netolický.

Na druhou stranu i 35 milionů se podle zastupitele Miroslava Rubeše, který proti spalovně dlouhodobě bojuje, jeví jako fér nabídka. „Určitě bych byl raději, kdyby ta cena klesla. Ale je nutno vzít v potaz, že společnost investovala nemalé částky do nákupu spalovny, projektu i dokumentů, které potřebovala k zisku povolení. Dá se pochopit, že chtějí minimalizovat ztráty,“ uvedl bývalý inspektor životního prostředí Rubeš, který má už i ideu, jak rozložit finanční zátěž mezi více obcí.

„Myslím, že by s nákupem Pardubicím mohly pomoci okolní obce a města. Pokud spalovna fungovat nebude, uleví se Lázním Bohdaneč, Rybitví ale i Hradci Králové. Ostatně zástupci i dalších obcí proti záměru firmy protestovali,“ dodal Rubeš.

Firma, kterou na začátku pardubické anabáze vlastnila hornorakouská vláda, se o spuštění spalovny marně snaží přesně deset let. Ostatně stále běží proces, ve kterém chce získat kladné posouzení vlivu stavby na životní prostředí.

„Věřím, že bychom brzy mohli mít jasno o ceně a projednat v zastupitelstvu odkup, který Pardubice definitivně zbaví hrozby dalšího zatížení životního prostředí,“ uvedl primátor Charvát s tím, že doufá v podporu politiků ze všech stran.

Město by nejraději kupovalo už čistý pozemek bez ekologické zátěže. „My chceme získat areál, který bude možno prakticky okamžitě využít například pro recyklační dvůr, proto jsem AVE požádal o doplnění předpokládaných nákladů na likvidaci spalovny. Od těchto dvou položek se bude pak odvíjet jednání o ceně,“ dodal primátor. Spalovna původně patřila firmě Synthesia, ale v roce 2004 musela skončit provoz kvůli překračování emisních limitů.