Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubice koupí desítky kamer, najdou i zapomenutou tašku

  7:56aktualizováno  7:56
Na osm desítek kamer chce do ulic města v nejbližších měsících instalovat pardubická městská policie. Prvních čtyřicet by mělo zahájit plný provoz na jaře příštího roku, stát by měly i s dalším záznamovým a vyhodnocovacím systémem 11,5 milionu korun.
Kamery umožní operátorům přečíst i registrační značky aut. Ilustrační foto.

Kamery umožní operátorům přečíst i registrační značky aut. Ilustrační foto. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Současný systém zastaralých kamer byl již takřka nefunkční. Ve středu primátor Martin Charvát proto podepsal smlouvu na dodávky nových zařízení. „Nyní už vše směřuje k výměně stávajícího, téměř dvacetiletého dosluhujícího analogového systému za jeden z nejmodernějších, které současná digitální technologie nabízí,“ řekl Charvát.

S novými kamerami vznikne také úložiště dat, kde se budou záznamy ukládat k případnému dalšímu vyhodnocení. „V plném rozlišení se uchovají záznamy po dobu dvaceti čtyř hodin. Pak se záznam takzvaně promaže do nižší kvality, kterou se nám podle objemu podaří uchovat ještě dalších deset až dvacet dnů,“ uvedl správce IT technologií městské policie Petr Kvaš.

Kamera objeví i kradené auto

Současně s kamerami dostane policie také moderní vyhodnocovací systém, který dokáže strážníky sám upozornit na to, že se na ulici děje něco neobvyklého. „Například dokáže operátorovi nahlásit překročení předem nastavené hladiny zvuku na určitém místě,“ dodal Kvaš.

Kromě toho také systém umí přečíst registrační značky aut a nahlásit, pokud se některá z nich vyskytuje v registru kradených aut, nebo zjistí neobvyklý předmět na místě, například zapomenuté zavazadlo nebo ležícího člověka.

 Podle městské policie se ale zásahu do soukromí lidé obávat nemusí.

„Jedním ze samozřejmých požadavků zadavatele bylo, aby systém uměl respektovat takzvané privátní zóny. V praxi to znamená, že se automaticky znemožní pohled do oken bytů a domů tak, aby tyto soukromé sektory nemohly být nikdy sledovány,“ uvedl ředitel městské policie Rostislav Hübl.

Kamery poslouží i běžným uživatelům webu

Většina kamer z uvedené první etapy bude sloužit pro sledování veřejného pořádku a jen část zařízení se instaluje jako kamery dopravní. Některé z nich budou dokonce moci sledovat i lidé na webových stránkách města.

„Věřím, že plánovaná služba potěší nejen místní obyvatele, ale že ji lidé využijí ke sledování kulturních akcí, na které se nedostanou, anebo se jen podívají, zda je právě zaplněný park, či jaká je ve sledovaném území dopravní situace,“ dodal primátor Martin Charvát.

Využít nový systém se chystá i státní policie, která už přes rok s městskou policií spolupracuje na systému, při němž mají k dispozici obě složky přehled o pohybu jednotlivých lidí či vozů. „Víme o tom, kde je která hlídka a v případě potřeby si dokážeme navzájem vypomoci,“ uvedla policejní mluvčí Jitka Vavřinová. Spolupráci teď doplní i nový kamerový systém.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz