Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadjezd u pardubické nemocnice chátrá, město chce postavit novou cestu

  14:27aktualizováno  14:27
Zdá se, že alespoň jedna důležitá stavba silnice, která by ulevila přetíženým pardubickým ulicím, se úspěšně rýsuje. Radní chtějí co nejdříve postavit propojku mezi Višňovkou a Pardubičkami. Důvod spěchu je jasný. Dezolátní stav nadjezdu u nemocnice.

Stav nadjezdu je špatný, a proto město plánuje stavbu nové propojky k nemocnici. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Katastrofický scénář vypadá následovně: technický stav nadjezdu u pardubické nemocnice se zhorší natolik, že ho silničáři zavřou. Poté se sanitky do centra města dostanou buď přes železniční přejezd na Dašické ulici, kde taky mohou dlouhé minuty čekat, až projede vlak, nebo velkou zajížďkou přes Nemošice a další obce.

Radní se proto snaží najít řešení. Objevili ho ve stavbě nové silnice, která by měla spojit sídliště Višňovka s okolím nemocnice.

„V rozpočtu města je už od loňského roku připravena částka 45 milionů korun na výstavbu spojky. Je to dobrý základ a mělo by to stačit,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková. Stavba by podle ní měla určitě začít do konce volebního období.

Spěch je na místě. Nadjezd přes železniční trať a rychlodráhu, kudy vede vlastně jediná smysluplná cesta k nemocnici, na tom není vůbec dobře.

„Potřebujeme lepší napojení nemocnice a areálu Tesly Kyjevská. Nyní je opravdu nejvyšší čas začít se problémem vážně zabývat. Nadjezd u nemocnice je ve špatném stavu, je třeba jej opravit, ale pokud nezajistíme alternativní dopravní napojení, není možné s rekonstrukcí začít,“ popsal situaci další náměstek pardubického primátora Jiří Rozinek.

O propojce ze sídliště Višňovka směr nemocnice se mluví už poměrně dlouho. Bývalí radní však nikdy celou věc neposunuli od nápadu někam dál.

Podle Martina Moravce z odboru dopravy magistrátu je silnice, jejíž součástí má být i nový most přes Chrudimku, už obsažena ve strategickém plánu města

„Vzniklo by díky ní nové napojení nemocnice a celé čtvrti Pardubičky, čímž by odpadlo riziko dopravního kolapsu v případě oprav nadjezdu přes železnici v Kyjevské ulici,“ uvedl Moravec.

Trasa spojky povede kolem krematoria ulicí K Židovskému hřbitovu na starý most zvaný Červeňák a pak po navazující polní cestě prostorem bývalého vojenského cvičiště. Armáda ještě musí převést potřebné pozemky do majetku Pardubic. Magistrát nyní připravuje změnu územního plánu a spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic upřesňuje detaily. „Nová silnice i oprava nadjezdu jsou prioritou radnice, musíme je udělat, ať na ně získáme dotace, nebo ne,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Nedaleko by měl stát i obchvat města

Ohledně nutnosti vystavět propojku panuje mezi politiky poměrně shoda. S jejím prosazením by tak neměl být vážný problém.

„Občané obvodu Pardubice IV si silniční dopravní napojení své čtvrti na zbývající části města a na páteřní silniční síť i jinak než přes ,zasekanou‘ Kyjevskou ulici a ‚rozvrzaný‘ nadjezd u nemocnice v každém případě zaslouží,“ uvedl lídr pardubické ODS Karel Haas, který však zároveň dodává, že stavba by neměla zcela zlikvidovat cenné zelené území na břehu Chrudimky, přes které silnice musí vést.

Upozorňuje také, že stát chystá nedaleko plánované spojky postavit jihovýchodní obchvat Pardubic, a tak má obavu, aby vedle sebe nestály dvě podobné silnice. „To by bylo zbytečné a k uvedenému území velmi nešetrné,“ řekl Haas.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Umělci lehl ve Vraclavi popelem ateliér ve stodole i se sochami

Ve stavení měl sochař svoje díla. Sochy ze dřeva i keramiky, ale také obrazy.

Osm jednotek hasičů likvidovalo v pondělí odpoledne požár hospodářského stavení ve Vraclavi. Ve stodole však byla...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Najdete na iDNES.cz