Pyrotechniku mají někteří fandové ve zvláštní oblibě. Ilustrační snímek

Pyrotechniku mají někteří fandové ve zvláštní oblibě. Ilustrační snímek | foto: Michal Růžička, MAFRA

Pardubice novou vyhláškou zatrhly fandům světlice i na ulici

  • 1
Fanoušci už v centru Pardubic nesmějí používat zábavní pyrotechniku. Hrozí jim za to pokuta až 1 000 korun. Radní totiž schválili novou vyhlášku. První zatěžkávací zkoušku nové nařízení zažije přesně za měsíc, kdy se v aréně odehraje hokejové derby s Hradcem Králové.

„Pyro není zločin!“ skandují často fotbaloví fanoušci na všech stadionech v České republice. Jejich tvrzení však minimálně v Pardubicích už platné nebude.

Radní města totiž novou vyhláškou zakazují používání dělbuchů, dýmovnic, světlic a další pyrotechniky na území prvního městského obvodu.

Sami politici přitom přiznávají, že jejich opatření je namířené zejména proti hokejovým fanouškům, kteří v poslední době hned několikrát tropili v ulicích města výtržnosti právě za pomoci třaskavin.

„Vyhláška platí nejen na veřejném prostranství, ale i na soukromých pozemcích. Netýká se to oslav Nového roku a například při městských slavnostech budou uděleny výjimky,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Vymezení lokality není náhodné. Právě v prvním městském obvodě totiž leží Tipsport arena, ve které se většina rizikových zápasů hraje. Navíc v něm stojí i vlakové nádraží, z něhož do Pardubic proudí velká část hokejových i fotbalových ultras.

„Je jasné, že vyhláška je namířená právě proti fanouškům,“ přiznává primátor Charvát. Strážníci mohou případného výtržníka legitimovat a udělit mu pokutu.

Městská policie s pořadatelem hodnotí rizikovost každého zápasu. Záleží, zda se koná v týdnu, kdy jezdí méně fanoušků, nebo o víkendu, kdy je návštěvnost utkání vyšší. Náladu v davu stoupenců ovlivňuje i úspěšnost a neúspěšnost sportovních klubů v sezoně.

„Loni třeba byly rizikové hokejové i fotbalové zápasy s Hradcem. Pyrotechniku fanoušci používali. Někdy je problémovější Baník Ostrava, jindy Sparta Praha, dopředu se to nedá říct,“ uvedl ředitel pardubické městské policie Rostislav Hübl, jehož muži budou na dodržování vyhlášky dohlížet.

Švýcaři chtěli ztrestat i fotografa

Poslední incident se v Pardubicích odehrál na konci srpna, kdy se na třídě Míru chovalo velmi hlučně asi 45 fanoušků švýcarského týmu Davosu, kteří přijeli do města na Ligu mistrů. Pokusili se i napadnout místního fotografa, který dokumentoval jejich pochod městem a chování na stadionu.

„Křičeli, vylepovali samolepky, deset jsme jich na stadion nepustili, byli podnapilí. Napadení fotografa jsme na stadionu zabránili,“ uvedl k tomu Hübl. „To byla poslední kapka pro to, abychom vyhlášku schválili,“ dodal Martin Charvát.

Přesně za měsíc si budou moci strážníci vyzkoušet novinku v praxi. V pátek 23. října totiž do Pardubic dorazí stovky fanoušků Hradce Králové, aby podpořili svůj Mountfield v aréně v boji proti hokejistům Dynama.

Jejich minulé návštěvy fotbalových i hokejových duelů v Pardubicích se přitom neobešly bez mnoha výtržností včetně odpalování pyrotechniky.

Navíc obecně na hokeji stále přitvrzuje atmosféra v hledišti. Třeba o loňských Vánocích zaskočili pardubické policisty svou agresivitou fanoušci Olomouce. Problém se už snaží řešit i vedení extraligy. Světlice se totiž začaly objevovat i přímo v arénách.

„Zdá se mi, že se nám začaly na tribuny stahovat některé skupiny fotbalových fanoušků. Musíme se snažit podobným excesům preventivně předejít,“ řekl šéf ligy Josef Řezníček.