Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravené Tyršovy sady bude pardubická radnice kvůli vodě reklamovat

  13:37aktualizováno  13:37
Pardubice reklamují nedávno dokončenou opravu Tyršových sadů za více než sto milionů korun. Problém je v tom, že po každém dešti zůstává na cestách a chodníčcích příliš mnoho vody. Stavební firma musí podle primátora zjednat nápravu.

Laguny v Tyršových sadech. | foto: Jan Linhart

Zdá se, že se do Tyršových sadů na čas vrátí dělníci a stavební stroje. Jen po pár týdnech provozu obnoveného centrálního pardubického parku totiž radním došla trpělivost s jednou poměrně vážnou závadou. I po menších deštích se část cestiček v sadech zalévá vodou.

„Dílo musíme reklamovat. Konstrukce povrchů chodníku měly být výš tak, aby nekončily pod vodou. Měly by se určitě dosypat mlatové cesty nad úroveň okolního terénu, aby se na nich nedělaly kaluže,“ řekl pardubický primátor Martin Charvát.

Ten je profesí stavař, a proto má pro práci lidí z firmy BAK Trutnov pochopení. Vzhledem k tomu, že Tyršovy sady leží pod hladinou Chrudimky i Labe, není podle šéfa radnice snadné je dobře odvodnit.

„Sady mají komplikovaný meliorační systém, který nezareaguje hned. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet, jasné ale je, že některé cesty se musí zvednout,“ dodal Charvát.

Na problém s možným zatopením parku i po jeho nákladné rekonstrukci už dopředu upozorňovali někteří odborníci. Nyní se zdá, že došlo na jejich slova.

„Co vysoké hladině spodní vody řeknou nově zasazené stromy a trávník, uvidíme na jaře. Naše sdružení bude projekt dále sledovat,“ uvedl za občanské sdružení Chráníme stromy Jaroslav Svoboda, který patřil mezi hlasité kritiky projektu.

Zastupitel prvního pardubického obvodu Filip Sedlák poukazuje, že Pardubice zatím nějaké extrémní deště nezažily. „Odvodnění očividně nefunguje a bude hůř. Některé deštivé roky prší i týdny v kuse. Až k tomu dojde, bude člun jediný prostředek, jak se dostat přes park,“ uvedl s nadsázkou Sedlák.

Parkový komplex existuje v okolí pardubického zámku už od roku 1931. Tehdy vznikl jako zázemí pro Výstavu tělovýchovy a sportu. Rozlehlé výstaviště se stalo oblíbeným vycházkovým místem. Po válce začaly sady chátrat a poslední výstavní pavilon zanikl v roce 1977. Rozsáhlejší rekonstrukce se uskutečnily v 80. letech.

V novodobé historii vznikla první studie na revitalizaci sadů v roce 2002. V roce 2011 měla začít první rekonstrukce, práce však firma DIS Brno záhy přerušila.

Druhý tendr řešil antimonopolní úřad, což zahájení obnovy sadů také zdrželo. Rekonstrukci také čtyři roky komplikoval spor s ochránci přírody, kteří si nepřáli masivní kácení. Desítky stromů a keřů nakonec zachránili.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz