Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litomyšl vybírá firmu pro úsekové měření, pevný radar zavedou i Pardubice

  12:10aktualizováno  12:10
Města i menší obce po celé republice zavádějí ve snaze o větší bezpečnost silničního provozu stále častěji takzvané úsekové měření rychlosti. Napevno instalované radary se v brzké době objeví jak v ulicích Litomyšle, tak i v Pardubicích. Kromě zklidnění dopravy to může posílit i městský rozpočet.

Sokolov už osadil značky, které řidiče upozorňují na měření rychlosti radarem. Tato je v Závodní ulici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Už žádná policejní auta „zašitá“ za rohem a číhající na rychle jedoucí řidiče. Policisty nahradí napevno instalované kamery na začátku a konci měřeného úseku. A pokud bude průměrná rychlost auta v daném úseku vyšší, než ta povolená, musí řidič počítat s pokutou. Kamera totiž zaznamená poznávací značku i čas, za který auto úsek projelo.

Přesně to je princip úsekového měření, které bude během nejbližší doby zavedeno v Litomyšli a Pardubicích. Dále s přípravou jsou na tom v rodišti Bedřicha Smetany, kde se radary objeví na pěti místech ve městě.

Kde se bude měřit v Litomyšli?

1. úsek - silnice I/35, 467 metrů. Klesání od Svitav směrem do centra.

2. úsek - silnice I/35, 564 metrů. Opačný směr ve stoupání z centra na Svitavy.

3. úsek - ulice J. E. Purkyně, 395 metrů. Od vjezdu do areálu nemocnice směrem na Poličku. Měření v obou směrech.

4. úsek - ulice T. G. Masaryka, rozdílně dlouhé úseky. Ve směru od kruhové objezdu po odbočku na parkoviště a do ulice Kpt. Jaroše v délce 390 metrů. Úsek dlouhý 615 metrů vedoucí v opačném směru od vjezdu do areálu SŠ zahradnické a technické nad kruhový objezd

5. úsek - silnice I/35, Sokolovská ulice. 340 m. dlouhý úsek mezi benzinovou čerpací stanicí a napojením ulice T. G. Masaryka od Vysokého Mýta. V opačném směru úsek měří 398 metrů.

Nejvíce se zaměří na frekventovanou silnici I/35, která město protíná. Pohlídají však i provoz v okolí nemocnice na příjezdu od Poličky.

Litomyšlská radnice již počátkem února vypsala veřejnou zakázku na instalace a následný nájem zařízení pro úsekové měření.

Firma zároveň musí zajistit automatizovaný přenos dat o provedeném měření a obstarat provoz potřebných softwarových aplikací. Vedle toho se dodavatel postará také o veškerou údržbu a servis instalovaného zařízení a programového vybavení. Lhůta pro podání nabídek vyprší ve čtvrtek a předpokládaná cena zakázky je 4,5 milionu korun.

S novým způsobem pokutování neukázněných řidičů však souvisí i očekávaný zvýšený nápor při řešení přestupků. V Litomyšli proto zamýšlí posílit počty úředníků.

„V projektu se počítá s osmi novými pracovníky,“ uvedl před časem starosta Radomil Kašpar. Podle plánů by mělo být měření spuštěno během května.

Radní v Pardubicích dají radar do jedné ulice

Na nepřetržité sledování rychlosti se musí připravit rovněž řidiči v Pardubicích. Rada města tento týden odsouhlasila umístění radaru v ulicí Generála Svobody v Rosicích.

„Tato ulice je v současné době velmi frekventovanou komunikací, využívají ji motoristé, kteří se chtějí vyhnout kolonám u nadjezdu u Parama a volí raději cestu přes rosický most,“ řekl starosta sedmého městského obvodu Vítězslav Čapek.

Na řidiče stávající omezení rychlosti na 40 kilometrů za hodinu příliš nezabírá. Nohu z plynu řada z nich nedá ani při měření prováděném strážníky městské policie.

„Ze statistiky městské policie vyplývá, že během jednoho měsíce tímto úsekem projelo 300 tisíc vozidel průměrnou rychlostí 44 kilometrů v hodině. Z toho 15 procent, tedy 45 tisíc rychlostí vyšší než 54 kilometrů v hodině. Dokonce byla naměřena rychlost přes 100 kilometrů za hodinu,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Pokud se záměr radnice osvědčí, rozšíří ho město i na další místa. O umístění radaru hodlá řidiče informovat pomocí tabulí. Než si motoristé na novinku zvyknou, dá se čekat nárůst udělených pokut. Podle primátora však není cílem navýšit příjmy. Na pořízení radarů na oba konce ulice vyčlení město přibližně 1,5 milionu korun.

Ulice Generála Svobody v Pardubicích.

Ulice Generála Svobody v Pardubicích.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Za kafe rýmy. Zákazníci platili útratu v cukrárně vlastní básní

Světový den poezie v Bobo Cafe. Trojice litomyšlských dívek právě veršuje.

Dát si v kavárně dobrou kávu nebo čaj, ale namísto penězi zaplatit právě vytvořenou básní. Takovou možnost využili...

Exministr kultury Herman chce být místo Veleby senátorem za Chrudim

Ministr kultury Daniel Herman zavzpomínal na herečku Květu Fialovou

Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) by se měl ucházet o křeslo senátora ve volebním obvodě Chrudim. Návrh...

Cvičné vojenské letadlo Zlín nouzově přistálo u pardubického letiště

Letadlo Zlín 142  přistává na letišti ve Vodochodech. V roce 2016 by letiště...

Poblíž pardubického letiště kolem půl druhé odpoledne nouzově přistálo dvoumístné sportovní letadlo Zlín 142....

Najdete na iDNES.cz