Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litomyšl vybírá firmu pro úsekové měření, pevný radar zavedou i Pardubice

  12:10aktualizováno  12:10
Města i menší obce po celé republice zavádějí ve snaze o větší bezpečnost silničního provozu stále častěji takzvané úsekové měření rychlosti. Napevno instalované radary se v brzké době objeví jak v ulicích Litomyšle, tak i v Pardubicích. Kromě zklidnění dopravy to může posílit i městský rozpočet.

Sokolov už osadil značky, které řidiče upozorňují na měření rychlosti radarem. Tato je v Závodní ulici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Už žádná policejní auta „zašitá“ za rohem a číhající na rychle jedoucí řidiče. Policisty nahradí napevno instalované kamery na začátku a konci měřeného úseku. A pokud bude průměrná rychlost auta v daném úseku vyšší, než ta povolená, musí řidič počítat s pokutou. Kamera totiž zaznamená poznávací značku i čas, za který auto úsek projelo.

Přesně to je princip úsekového měření, které bude během nejbližší doby zavedeno v Litomyšli a Pardubicích. Dále s přípravou jsou na tom v rodišti Bedřicha Smetany, kde se radary objeví na pěti místech ve městě.

Kde se bude měřit v Litomyšli?

1. úsek - silnice I/35, 467 metrů. Klesání od Svitav směrem do centra.

2. úsek - silnice I/35, 564 metrů. Opačný směr ve stoupání z centra na Svitavy.

3. úsek - ulice J. E. Purkyně, 395 metrů. Od vjezdu do areálu nemocnice směrem na Poličku. Měření v obou směrech.

4. úsek - ulice T. G. Masaryka, rozdílně dlouhé úseky. Ve směru od kruhové objezdu po odbočku na parkoviště a do ulice Kpt. Jaroše v délce 390 metrů. Úsek dlouhý 615 metrů vedoucí v opačném směru od vjezdu do areálu SŠ zahradnické a technické nad kruhový objezd

5. úsek - silnice I/35, Sokolovská ulice. 340 m. dlouhý úsek mezi benzinovou čerpací stanicí a napojením ulice T. G. Masaryka od Vysokého Mýta. V opačném směru úsek měří 398 metrů.

Nejvíce se zaměří na frekventovanou silnici I/35, která město protíná. Pohlídají však i provoz v okolí nemocnice na příjezdu od Poličky.

Litomyšlská radnice již počátkem února vypsala veřejnou zakázku na instalace a následný nájem zařízení pro úsekové měření.

Firma zároveň musí zajistit automatizovaný přenos dat o provedeném měření a obstarat provoz potřebných softwarových aplikací. Vedle toho se dodavatel postará také o veškerou údržbu a servis instalovaného zařízení a programového vybavení. Lhůta pro podání nabídek vyprší ve čtvrtek a předpokládaná cena zakázky je 4,5 milionu korun.

S novým způsobem pokutování neukázněných řidičů však souvisí i očekávaný zvýšený nápor při řešení přestupků. V Litomyšli proto zamýšlí posílit počty úředníků.

„V projektu se počítá s osmi novými pracovníky,“ uvedl před časem starosta Radomil Kašpar. Podle plánů by mělo být měření spuštěno během května.

Radní v Pardubicích dají radar do jedné ulice

Na nepřetržité sledování rychlosti se musí připravit rovněž řidiči v Pardubicích. Rada města tento týden odsouhlasila umístění radaru v ulicí Generála Svobody v Rosicích.

„Tato ulice je v současné době velmi frekventovanou komunikací, využívají ji motoristé, kteří se chtějí vyhnout kolonám u nadjezdu u Parama a volí raději cestu přes rosický most,“ řekl starosta sedmého městského obvodu Vítězslav Čapek.

Na řidiče stávající omezení rychlosti na 40 kilometrů za hodinu příliš nezabírá. Nohu z plynu řada z nich nedá ani při měření prováděném strážníky městské policie.

„Ze statistiky městské policie vyplývá, že během jednoho měsíce tímto úsekem projelo 300 tisíc vozidel průměrnou rychlostí 44 kilometrů v hodině. Z toho 15 procent, tedy 45 tisíc rychlostí vyšší než 54 kilometrů v hodině. Dokonce byla naměřena rychlost přes 100 kilometrů za hodinu,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Pokud se záměr radnice osvědčí, rozšíří ho město i na další místa. O umístění radaru hodlá řidiče informovat pomocí tabulí. Než si motoristé na novinku zvyknou, dá se čekat nárůst udělených pokut. Podle primátora však není cílem navýšit příjmy. Na pořízení radarů na oba konce ulice vyčlení město přibližně 1,5 milionu korun.

Ulice Generála Svobody v Pardubicích.

Ulice Generála Svobody v Pardubicích.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Najdete na iDNES.cz