Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města už vyčerpala rezervy, mohou za to i stavby dotované z EU

  20:22aktualizováno  20:22
Některá velká města z Pardubického kraje už jsou bez finančních rezerv. Částečně za to mohou i stavby dotované z Evropské unie, na které radnice musí doplácet víc, než čekaly. Finanční polštář už nemají ani Pardubice a Chrudim.

Pardubice plánují stavby za miliony, finanční rezervy už ale nemají | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Chrudim v předchozích letech nemyslela na zadní vrátka, a teď se ukázalo, že projedla svou finanční rezervu. Z několika desítek milionů korun na účtech zbyly jen miliony tři. Vedení města slibuje, že i v době všeobecného šetření se pokusí spořit.

"Částka 3,2 milionů korun je opravdu málo," řekla na zasedání zastupitelů vedoucí finančního odboru Hana Vránová.

Slavně na tom nejsou ani v Pardubicích. Podle náměstka primátorky Jiřího Rozinka, který odpovídá za finance, radnici nějaký větší finanční polštář chybí. I když to úplně nesouvisí se stavbami dotovaných z Unie.

"Rozpočet je celkově dost napjatý. Nějakou vatu, jak se lidově říká, nemáme. Nějaké rezervy jsou, ale jde o částky, které by pokryly spíše provozní věci. Jinak na doplácení projektů dotovaných z Bruselu máme peníze vyčleněné," uvedl Rozinek.

Do potíží dostal obce i stát

Rozinek také ukazuje na jeden z důvodů, proč se obce dostávají do potíží s rozpočtem. "Když vláda rozhodla, že nedá městům na doplácení unijních projektů, bylo jasné, že hlavně menším obcím to přinese potíže."

O tom v Chrudimi vědí své. Na účtech jim zbyla částka, která by se dala v domácnosti přirovnat k několika stovkám. "Tři miliony korun jako zůstatek v kase není nic, nad čím by člověk jásal, je třeba si ale uvědomit, že jsme museli dát peníze na projekty dotované z Unie, které jsme v zastupitelstvu dobrovolně víceméně jako jeden muž a žena odhlasovali," uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Existuje nějaký návod, který by městům říkal, jak velkou finanční rezervu mají v kase držet? Podle ministerstva financí ne. "Město musí být dobrý hospodář, ale metodika, kolik má mít peněz jako rezervu, neexistuje. Ale jsou naopak pravidla, jak to být nemá, a pokud zjistíme, že některé město je takříkajíc bez peněz, tak už tam telefonujeme a snažíme se zjednat nápravu," řekl Jakub Haas, tiskový mluvčí ministerstva financí.

Například Svitavy mají v bankách 42 milionů korun, a přestože šetří na všech frontách, na tyto peníze sáhnout tamní politici nechtějí. "Shodli jsme se, že nesmíme jít pod 40 milionů korun. Je důležité mít rezervu. Nyní třeba děláme drahou opravu čistírny odpadních vod, nevíme, co udělají vícepráce," uvedl starosta Svitav David Šimek.

I Chrudim ještě nedávno měla takovou rezervu. Jenže velkorysé finanční akce dotované Bruselem kase pustily žilou. Hlavně ta poslední. Náklady na Muzeum barokních soch se z původně plánovaných 67 milionů vyšplhaly na sto milionů.

Peníze zmizely i v hokeji

To není vše. Chrudimští zastupitelé si ještě loni dovolili takový luxus, že schválili pro profesionální hokejový klub dvoumilionovou dotaci. Peníze zmizely a klub po sezoně též. "Viděl jsem rozpočet klubu a řeknu k tomu jen to, že když je někdo v maléru, nemůže si vyplácet takové odměny," uvedl místostarosta Chrudimi Roman Málek, který marně upozorňoval, že městu budou dva miliony korun chybět.

Teď město vymýšlí, jak vyprázdněný záchranný polštář opět naplnit. Jasné je, že to nebude snadné a že to bude trvat dlouho. "Nemáme možnost prodávat akcie Elektrárny Opatovice, ani městské byty, to už je všechno pryč. Máme šanci jedině tak, že se všichni uskromníme," uvedl Řezníček.

Jinou cestou se pustili v Ústí nad Orlicí. Tam začali šetřit už preventivě a dokonce některé akce raději zrušili. "Máme na ně sice připraveny peníze, které jsou v rezervě, ale vzhledem k tomu, že nám dosud nebyly schváleny dotace, jejich realizaci jsme prozatím odložili," uvedl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz