Není důvod, aby dlouhodobě nezaměstnaní nemohli uklízet, míní šéf úřadu práce.

Není důvod, aby dlouhodobě nezaměstnaní nemohli uklízet, míní šéf úřadu práce. | foto: MF DNES

Města se na leden těšila. Čekají, že nezaměstnaní uklidí ulice

  • 4
Ačkoli na celostátní úrovni levice a pravice bojuje o ideologický výklad takzvané veřejné služby, města se na ni těší. Například v Litomyšli a Svitavách se chystají výhodnějších podmínek práce dlouhodobě nezaměstnaných využít.

Levicoví politici to označují za zavedení nucených prací, vláda za cestu, jak pomoci nezaměstnaným udržet pracovní návyky. Nová pravidla pro takzvanou veřejnou službu straší nezaměstnané, kterým mohou být od ledna nařízeny neplacené práce, městům naopak mohou ušetřit peníze.

Zatímco teď v kraji uklízí ulice či hrabe trávu během roku jen pár set nezaměstnaných, na konci příštího roku by jich mohlo být přes dva tisíce.

Například v Litomyšli po bezplatné práci nezaměstnaných sáhnou. "Už teď využíváme práce asi padesáti nezaměstnaných, ale připravujeme se na to, že jich bude mnohem víc, a hledáme místa, kde by mohli pomáhat. Tedy nejen úklid historického středu města, ale třeba i úklid dětských hřišť či pomoc v sociálních službách," uvedla litomyšlská radní Alena Červinková.

Za odmítnutí práce zdarma přijde nezaměstnaný o dávky

Veřejná služba v nové podobě bude mezi nezaměstnanými patrně extrémně nepopulární. Až dvacet hodin práce týdně na dva až šest měsíců, a to vše bez odměny. Kdo to odmítne nebo bude dělat lajdácky, přijde o všechny peníze od státu. Vhodné adepty vybere úřad práce.

Teoreticky "do práce" může poslat i lidi, kteří jsou bez práce teprve třetí měsíc. Tak to ale podle slibu ministerstva práce i pardubického úřadu práce vypadat nebude. "Začneme se skupinou lidí, kteří jsou nezaměstnaní déle než dva roky," uvedl ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Ani dlouhodobě nezaměstnaní však nemusí na tyto práce jít. Klíčové je, zda město, obec či městský obvod podobná místa úřadu práce nabídne.

Zatímco Litomyšl vytvoří přes stovku míst a Svitavy přes osmdesát, Chrudim počítá dohromady s pěti až deseti místy a řada pardubických obvodů je ještě opatrnější.

I v prvním pardubickém obvodě, kde o pomoc od lidí bez práce nikdy nestáli, ale mění názor. I proto, že díky veřejné službě mohou ušetřit peníze, které by jinak platili Službám města za úklid.

"Zatím jsme těchto lidí nevyužívali, protože střed města přece jenom vyžaduje větší péči. V průběhu roku to přesto chceme zkusit, půjde zatím jen o jednotlivce," uvedla tajemnice prvního pardubického obvodu Gabriela Křížková.

Petr Klimpl uvedl, že pardubické obvody s výjimku Dukly o práci nezaměstnaných neměly velký zájem. "Je to chyba. Když se rozhlédnu po Pardubicích, vidím nepořádek. Není důvod, proč by lidé, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce, nemohli uklízet rozházené papíry," uvedl.