Například v Brně uspořádala sbírku i kavárna Tři ocásci.

Například v Brně uspořádala sbírku i kavárna Tři ocásci. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Uprchlíkům pomáhají neziskovky i jednotlivci, města zatím váhají

  • 2
Charity a drobná místní sdružení jsou v kraji jediné, kdo se snaží veřejně pomáhat uprchlíkům, ať již těm u nás, nebo běžencům, kteří čekají v Maďarsku na příchod zimy.

Doposud jsme mohli na zpravodajských záběrech vidět, že uprchlíci z afrických a asijských zemí jsou po cestě sužováni hlavně žízní nebo hladem. Teď jim však nastanou další starosti, s nadcházejícím podzimem budou potřebovat teplé oblečení. Pomoc jim chtějí zatím neziskové organizace a charity, města v kraji s přípravou na pomoc zatím vyčkávají.

Sbírku teplého oblečení, ale také trvanlivých potravin nebo hygienických potřeb a hraček pro děti vyhlásila například Charita Svitavy. Sbírková dobročinná akce se bude konat v centru Světlanka od úterý 15. do čtvrtka 17. září.

„Zaznamenala jsem sbírku pořádanou sousedskou Diecézní charitou Brno a napadlo mě jim pomoci. Líbilo se mi, že myslí hodně na malé děti, poprvé jsem se setkala s tím, že někde sbírají hračky a třeba i výtvarné potřeby,“ řekla ředitelka Charity Blanka Homolová.

Starosta Svitav David Šimek uvedl, že město akci podporuje, už jenom vzhledem k dlouhodobé spolupráci. „Zveřejníme například tuto sbírku na našem webu, ale jinak město samotné nic podobného nepřipravuje,“ řekl Šimek.

Podobná situace panuje také v Ústí nad Orlicí. Místní Spolek pro organické Ústí tady zorganizoval takzvanou Rychlosbírku, která začala včera a potrvá do pátku. Vybízejí k darování stanů, polních kuchyní, nádobí nebo léků proti bolestem a nachlazení.

„Ani nás to nenechává chladné, a proto ve spolupráci s Jednotou bratrskou Ústí nad Orlicí, Gymnáziem Ústí nad Orlicí, Malou scénou Ústí nad Orlicí a okresním spolkem Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí pořádáme sbírku pro uprchlíky v jižním Maďarsku,“ uvedl Robert Osman ze spolku zkráceně nazývaného Spoustí.

Podle předsedy spolku Petra Kulhavého je pomoc uprchlíků osobní věcí každého. „My nejsme zásadní zastánci příjímání naprosto všech uprchlíků a následné péče o ně. Ale pokud někdo stojí u našeho prahu, tak cítíme chuť jim pomoci bez potřeby řešit složitější otázky, které se týkají uprchlické krize,“ řekl Kulhavý.

V krajském městě dali přednost analýze

Získané věci v sobotu poputují přímo do Maďarska. To je však zatím pomoc z dvou menších měst Pardubického kraje. Například město Pardubice se zatím chystá na zhodnocení analýzy, jak má město reagovat na příchod uprchlíků.

Primátor Pardubic Martin Charvát kritizuje stát, že se nestaví do čela podobných aktivit. „První hráč musí být stát. Město má sice spoustu společností, které fungují také v oblasti charity, ale aby jim město zadávalo sbírku za úkol, to ne,“ řekl primátor.

Žádné aktivity zatím nechystá ani kraj. Hejtman Martin Netolický sice podle svých slov sleduje počty zadržených uprchlíků a je v kontaktu s policejním ředitelem, ale zajímá se spíše o přímý dopad na region, například, kde by mohl vzniknout utečenecký tábor. „Humanitární pomoc jsme proto zatím na kraji neřešili,“ uvedl Netolický.

Zatím tak mají lidé před nadcházejícím studeným obdobím jen pár možností, kde mohou odevzdat materiální pomoc. Aktivity však projevují i samotní občané v dalších městech. V Pardubicích vyzvala ke sbírání teplého šatstva a dalších potřeb Hana Packard-Haas.

„Brzo bude zima a všichni lidé, včetně dětí, kteří utekli do Evropy, budou mrznout. Rozhodla jsem se proto, že oslovím známé lidi a pokusím se zorganizovat sbírku věcí a jídla,“ uvedla.

Přijímat věci chce u sebe doma až do konce příštího týdne. „O víkendu bych vše odvezla na sběrné místo v Praze, Hradci Králové nebo v Brně,“ řekla Packard-Haas. Kontakt na organizátorku sbírky je k dispozici v redakci MF DNES.