Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Některá města ignorují nová pravidla pro zápisy do mateřských škol

  • 0
Kvůli novele školského zákona musí města vytvořit nové spádové obvody pro mateřské školy. Stát tak chtěl sjednotit podmínky zápisů, ale stal se pravý opak. Některá města nová pravidla přijala, jiná je v podstatě ignorují.

Ústí nad Orlicí zřídí osm spádových obvodů, každý pro jednu mateřskou školu, Svitavy vytvoří jen jeden obvod pro všechny školy, Pardubice zase budou mít patrně tři obvody. Tak to v praxi vypadá, když se stát rozhodne nařídit městům, jak mají vypadat zápisy do mateřských škol.

Zápisy do školek se mění

Novinku v přijímání dětí do mateřských škol zavádí novela školského zákona. Zřizovatelé mateřských škol, tedy především obce, budou mít od roku 2017 povinnost zajistit místa pro všechny čtyřleté a od roku 2018 i pro tříleté děti, později i děti dvouleté. Povinnost zajistit místo pro dítě zatím měly obce jen u dětí ve školním věku. Novela u mateřských škol, stejně jako u škol základních, předpokládá zavedení spádových oblastí. Mateřská škola bude muset děti, které v ní mají trvalé bydliště, přijmout. Asociace sdružující zástupce měst a obcí byla proti.

Učitelé, úředníci i politici nová pravidla vesměs kritizují jako zbytečná. Dosavadní systém podle nich fungoval dobře.

„Jsme povinni udělat spádové obvody i u mateřských škol, byť si myslíme, že to je nesmysl. Snažili jsme se postupovat podle selského rozumu,“ řekl místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský z ODS. Chrudim bude mít dva spádové obvody pro horní a dolní část města.

Zákon požaduje, aby předškoláci povinně navštěvovali školku od ročníku 2017/2018. Ministerstvo proto chce, aby bylo vytvořením spádového obvodu určeno, která konkrétní mateřská škola dítě musí přijmout. Zatímco příští rok budou mít na přednostní přijetí nárok děti čtyř a pětileté, od roku 2020 to má platit dokonce i pro děti dvouleté.

Svitavy se rozhodly nařízení obejít a zřídily podobně jako třeba Liberec jeden spádový obvod pro všechny mateřské školy. To znamená, že se pro tamní rodiče nezmění v podstatě nic. „Náš systém funguje dobře, nevidíme důvod, proč jej měnit,“ uvedl vedoucí odboru školství a kultury Městského úřadu ve Svitavách Jiří Petr.

Více škol v jednom spádovém obvodě budou mít i Pardubice a Chrudim. Vytvořením velkých spádových obvodů ale zmizí hlavní proklamovaný přínos novinky - totiž že každé dítě má mít jisté místo v jedné konkrétní škole. Ministerstvo školství postup měst kritizuje.

„Dítě ani rodič nebudou mít jistotu, do které školy vlastně nakonec dítě bude přijato. Mohlo by se totiž stát, že rodič bude muset obejít více škol, než nalezne tu s volnou kapacitou, navíc třeba ve vzdálené lokalitě města,“ píše se ve stanovisku ministerstva školství na jeho webových stránkách.

V Ústí nad Orlicí ministerstvo poslechli a vytvořili spádové oblasti pro každou školku. Ale jen proto, že museli. „Jsem přesvědčený o tom, že pokusy zákon obejít jsou odsouzeny k nezdaru,“ řekl Luboš Mikyska, vedoucí odboru školství, kultury, sportu, cestovního ruchu a propagace Městského úřadu v Ústí nad Orlicí.

Třebaže nová pravidla budou znamenat další porci byrokracie, ve skutečnosti se toho mnoho nezmění. Rodiče mohou dál zvolit jinou školu mimo spádový obvod, a pokud tam bude místo, mají šanci uspět. V Pardubicích, Chrudimi či ve Svitavách stejně jako dosud nebudou mít jistotu, že zvolená školka pro ně bude mít místo.

Nedostatkem míst školy netrpí

Města se shodují, že kapacity mateřských škol zájmu stačí a stát se snaží řešit problém, který není. „Míst máme dostatek. Můj osobní názor je, že pro nás v Ústí to třeba nebylo,“ uvedl Luboš Mikyska.

„Příští rok bychom měli mít pro všechny tříleté a starší děti v mateřských školách místo,“ uvedl náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký z ČSSD.

Z nových pravidel nemají radost ani některé mateřské školy, které si zakládaly na tom, že učí jinak. Nový systém totiž počítá s tím, že děti ze spádového obvodu budou mít automaticky přednost před ostatními.

„Každá škola si dělá vlastní program, k nám jezdí děti z celých Pardubic. Teď se bojím, že se k nám nedostanou děti, které by o to stály,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Koníček v Pardubicích Dagmar Jičínská. Od roku 2020 bude spádová oblast mateřských škol platit i pro přijímání dvouletých dětí. Všechny mateřské školy by se tak na ně teoreticky měly připravit. Náměstek primátora Jakub Rychtecký ale pochybuje, že to má smysl.

„V Pardubicích dnes podporujeme dětské skupiny, které se transformovaly z jeslí. Bereme do nich výhradě děti mladší tří let a získali jsme na to zajímavé prostředky,“ uvedl Rychtecký.