Vilu nechal nedaleko hlineckého vlakového nádraží postavit v letech 1924-1925...

Vilu nechal nedaleko hlineckého vlakového nádraží postavit v letech 1924-1925 vlastník největších hlineckých žulových lomů Jiří Matula. Jejím autorem je architekt Ladislav Skřivánek. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Výjimečné vily v Hlinsku se chtěl zmocnit gang v čele s advokátkou

  • 2
Roky opuštěná hlinecká Matulova vila málem skončila v rukou podvodníků. Klíčová pro ně byla její hodnota ve výši téměř 19 milionů korun, kvůli níž se pokusili okrást těžce nemocného majitele.

Před Okresním soudem v Chrudimi skončil případ, kdy se gang v čele s advokátkou Michaelou Salačovou snažil získat majetek Jiřího Baara. Ten zahrnoval nejen architektonicky ceněnou Matulovu vilu v Hlinsku, ale také hotovost 1,2 milionu korun a podílové listy včetně dalších nemovitostí. I když majitel je dnes už skoro šest let po smrti, vila mu znovu patří.

Matulova vila.

„V podstatě obžalovaní zfalšovali kupní smlouvu a návrh na vklad vlastnického práva,“ uvedla v rozsudku samosoudkyně Eva Bačkovská. Přitom kvůli psychickému onemocnění podali blízcí Jiřího Baara návrh na zbavení způsobilosti k právním úkonům. Soud nemohl rozhodnout jinak než navrátit vilu s dalším majetkem dnes už zemřelému vlastníkovi, po kterém je v současnosti vedeno dědické řízení u Obvodního soudu na Praze 10.

Nakonec po odvoláních Městský soud v Praze vynesl několikaleté tresty nad obžalovanými, kteří přišli k majetku v hodnotě desítek milionů již v roce 2010.

Tehdy šestaosmdesátiletý Jiří Baar byl jediným vlastníkem vily včetně okolních nemovitostí. V Hlinsku však nebydlel, kvůli Alzheimerově chorobě pobýval v léčebně v Ostředku na Benešovsku.

V té době požádala Baarova přítelkyně o opatrovnictví pražskou advokátku Michaelu Salačovou, která se znala s vědmou Štěpánkou Kunstovou. Ta hrála v celém případu bílého koně, protože všechen majetek přesouvala Salačová ke Kunstové. Advokátka obelstila umírajícího seniora.

Ve středočeském sanatoriu mu podle obžaloby podstrčila k podepsání několik čistých listů papíru, které pak antedatovala, protože v té době už věděla, že byl poškozený zbaven způsobilosti k právním úkonům.

Když Salačová s Kunstovou zjistily, že Baar věnoval ještě před smrtí další byt v hodnotě čtyř milionů své přítelkyni, pozvaly si ji do kanceláře. Tam ji výhrůžkami donutily, aby jim uvedený byt darovala. Pak však nastoupila policie s odposlechy a vyšetřování se rozjelo naplno.

Pražský soud poslal Štěpánku Kunstovou do vězení na šest let, překladatele Marka Pavku a choreografa Martina Gogu, kteří jako svědci podepisovali závěti, potrestal tříletou podmínkou.

Bez trestu je zatím advokátka Salačová, kterou považoval státní zástupce za mozek celé akce. Den před vynesením rozsudku však poslala soudu omluvu, že má deprese a není schopna účastnit se hlavního líčení. Rozsudek Městského soudu v Praze ještě není pravomocný. „Po jeho vynesení však už k žádné změně vlastnictví nedošlo,“ dodala mluvčí soudu Markéta Puci.