Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Matka brala v bance desetitisícové úvěry na svoji nesvéprávnou dceru

  15:20aktualizováno  15:20
Vyšetřovatelé z pardubického oddělení hospodářské kriminálky obvinili padesátiletou ženu z úvěrových podvodů. Do banky podle obvinění vodila svou nesvéprávnou dceru, která bankéřům ochotně odkývala všechny půjčky na svoje jméno a umožnila matce půjčit si opakovaně desetitisíce korun.
Obviněná žena dostala od bank více než sto tisíc. (ilustrační foto)

Obviněná žena dostala od bank více než sto tisíc. (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Úvěrový trik se matce nesvéprávné dospělé dcery podařilo provést hned několikrát. Doprovodila svou postiženou dceru, která přitom nebyla způsobilá k právním úkonům, hned do třinácti bank nebo jiných úvěrových společností, kde zažádala jejím jménem o vyřízení úvěru.

Celkem se jí podařilo napůjčovat částku přes sto tisíc korun. Půjčované částky se přitom pohybovaly v řádech několika tisíců korun.

„Na žádosti o poskytnutí úvěru či různých kontokorentních platebních karet není nic neobvyklého, ale majitelem takové karty nesmí být osoba trpící duševní poruchou, která nejspíš není schopna chápat smysl uzavřené smlouvy a následné povinnosti, které z půjčky vyplývají,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Dlužná částka tak narůstala, což se po čase věřitelům přestalo líbit. Matka však už byla připravená i na tuto variantu a podala návrh na takzvané oddlužení dcery.

Oddlužení neboli osobní bankrot spočívá v tom, že dlužník zaplatí věřitelům třicet procent půjčené částky a zbytek dluhu se mu smaže. Soud návrhu vyhověl a tak vše vypadalo, že si matka napůjčovaných peněz beztrestně užije.

Že něco není v pořádku však záhy odhalila správkyně insolvenčního řízení. Následně se nestačila divit, jak snadno matka přišla k penězům.

Matka si chce převést úvěry na sebe

Dívka v bance nebo úvěrové společnosti údajně jen tiše seděla, přikyvovala a podepisovala, zatímco matka jednala. Trestní oznámení podala společnost, jejíž pohledávku insolvenční správkyně popřela, neboť se domnívala, že dlužnice není schopna právní úkony provádět.

„Vyšetřovatel získal veškeré podklady vypovídající o datech i typech získaných i odmítnutých smluv na jméno poškozené,“ doplnila Maturová.

Žena se posléze ke všemu přiznala, uvedla, že peníze vědomě užila pro vlastní potřebu a všeho lituje. Neuhrazené dluhy chce nyní převést na sebe a vše řádně splatit. Tím se ale nevymanila z trestní odpovědnosti.

„Kriminalisté během vyšetřování podal podnět okresnímu soudu k vyvolání řízení o určení opatrovníka a omezení způsobilosti k právním úkonům,“ uvedla policejní mluvčí.

Na to, že dluhy šestadvacetileté ženy jsou neoprávněné, poukazuje i znalecký posudek z oboru psychiatrie, který dokazuje, že mladá žena není schopna chápat smysl uzavřené smlouvy o úvěru ani závazky plynoucí z ní.

Promlčecí doba v tomto případě neplatila

Policisté se však museli vypořádat ještě s jednou věcí a tou je promlčecí doba trestného činu. Na podvod tohoto typu se totiž vztahuje promlčecí doba tří let. Poprvé se matka vydala s dcerou do banky v roce 2007 a kdyby tohoto způsobu, jak přijít k penězům zanechala v roce 2011, byla by dnes beztrestná.

„Tím, že v trestné činnosti pokračovala i nadále, se na skutky promlčecí doba nevztahuje a do obvinění byly zahrnuty všechny její skutky včetně těch z roku 2007,“ uvedla Maturová.

Celkový nesplacený dluh na jistině i úrocích se vyšplhal až na částku okolo 175 tisíc korun.

Pokud by však u všech pokusů za účelem získání úvěrů dvojice uspěla, mohla být dlužná částka daleko vyšší. Někteří zaměstnanci bankovních společností totiž nahlédli do databáze dlužníků, v níž nalezli záporné informace na jméno žadatele, proto požadovanou částku odmítli poskytnout.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Najdete na iDNES.cz