Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tradice ožívá. Maškary zapsané v UNESCO nejsou atrakcí, ale obyčejem

  8:01aktualizováno  8:01
Masopustní pochůzku na Hlinecku, které mají od roku 2010 značku UNESCO, mohou lidé spatřit v sobotu ve skanzenu na Veselém Kopci. V autentičtější podobě tradiční maškaru uvidí v Hamrech a Blatně u Hlinska.

K masopustnímu hodování patří tradičně koblihy. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Staročeský masopustní průvod, který v sobotu ráno vyrazí na pochůzku v obci Hamry, vždy byl a stále je divoký a nevázaný. I proto byla tradiční pochůzka ve vesnicích na Hlinecku zapsána před šesti lety na Seznam UNESCO. Masky budou popíjet, tančit, honit dívky i starší hospodyně, některé i povalí na zem.

Jak přiznává starosta Hamrů Petr Stejskal, nezasvěcené diváky by mohly některé scény zaskočit. „Někteří by byli určitě překvapeni, co se s nimi děje. Při všech schůzích a přípravách upozorňujeme masky, aby dávaly pozor, o koho se jedná. K domácím a lidem z blízkého okolí si můžeme dovolit více než k těm, kteří přijedou z měst,“ uvedl Stejskal.

Maškara v Hamrech nevystupuje ve skanzenu na Veselém Kopci ani nezajíždí do jiných měst jako masky ze sousední Vortové a Studnice. „Nelze z tohoto obyčeje dělat atrakci, se kterou by bylo možné objíždět města a obce. Tady je pro to přirozené prostředí. Ani nechceme, aby sem jezdily zájezdy, aby to byla masová akce, ztratilo by to své kouzlo,“ řekl starosta.

Naopak na co nejvíce návštěvníků se těší zítra ve skanzenu na Veselém Kopci, kam jich každoročně zamíří několik tisíc. Sem přijedou svoji tradici předvést maškary ze Studnice.

„Je to přirozené, že v domácím prostředí je obchůzka, lidově řečeno, divočejší. Její účastníci jsou místní, dobře vědí, co si ke komu mohou dovolit. U nás v prostředí skanzenu jsou maškary podobně jako návštěvníci vlastně hosté. Přesto se lidé mohou těšit, že uvidí tradiční podobu obchůzky,“ uvedla ředitelka skanzenu Ilona Vojancová.

V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře.

I na Veselém Kopci si však návštěvníci budou muset dávat pozor, protože masopustní tradice je už ze své podstaty trochu divoká. „Během obchůzky se lidé musí připravit i na žerty maškar, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem,“ řekla Vojancová. Součástí zítřejšího programu bude také ochutnávka zabijačkových specialit.

Tradiční masopust na Hlinecku

30. ledna

Hamry Průvod bude chodit od 7.00 do 17.00 hodin. Obchůzka vyjde z místní části Račín.

Veselý Kopec První pochůzka v 10.00, druhá ve 13.00. Skanzen se uzavře v 15.30. 31.ledna

Blatno Průvod v hlinecké místní části Blatno vyrazí od hasičské zbrojnice v 7 hodin a končí v 18.00.

6.února 2016

Studnice Začátek v 9 hodin povolením u starosty obce. Průvod bude ukončen porážením kobyly v 18 hodin.

Vortová Začátek v 8 hodin ve Vortové v místním kulturním domě, maškaru po celý den bude doprovázet Hlinecká kapela „Hlinečanka“. Masopustní průvod bude jako vždy mezi 17. - 18. hodinou zakončen porážením kobyly.

Masopustem se nazývá období, které začíná po svátku Tří králů a končí v úterý před Popeleční středou. Je to doba právě zabijaček, besed a zábav končící obchůzkou maskovaných postav.

Průvody lze vidět v mnoha vesnicích, v některých městech pořádají masopustní jarmarky, masopustní veselice či masopustní plesy, ale jen ve Vortové, Hamrech a Studnici na Hlinecku si oslavy uchovaly svoji podobu z devatenáctého století.

Nejde jen o precizně připravované masky. Jinde masopusty mají karnevalový charakter, objevují se různé nové typy masek, ale v těchto obcích se drží tradice. A hlavně - za masky se převlékají pouze muži.

Na seznam nehmotného dědictví Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byly masopustní průvody na Hlinecku přidány v listopadu 2010 v keňské metropoli Nairobi.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita
MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita

Moje dítě bude hodné a poslechne mě na slovo. Poznáváte se? Přesně tohle jste si mysleli… než se z vás stali rodiče?

Najdete na iDNES.cz