Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tradice ožívá. Maškary zapsané v UNESCO nejsou atrakcí, ale obyčejem

  8:01aktualizováno  8:01
Masopustní pochůzku na Hlinecku, které mají od roku 2010 značku UNESCO, mohou lidé spatřit v sobotu ve skanzenu na Veselém Kopci. V autentičtější podobě tradiční maškaru uvidí v Hamrech a Blatně u Hlinska.

K masopustnímu hodování patří tradičně koblihy. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Staročeský masopustní průvod, který v sobotu ráno vyrazí na pochůzku v obci Hamry, vždy byl a stále je divoký a nevázaný. I proto byla tradiční pochůzka ve vesnicích na Hlinecku zapsána před šesti lety na Seznam UNESCO. Masky budou popíjet, tančit, honit dívky i starší hospodyně, některé i povalí na zem.

Jak přiznává starosta Hamrů Petr Stejskal, nezasvěcené diváky by mohly některé scény zaskočit. „Někteří by byli určitě překvapeni, co se s nimi děje. Při všech schůzích a přípravách upozorňujeme masky, aby dávaly pozor, o koho se jedná. K domácím a lidem z blízkého okolí si můžeme dovolit více než k těm, kteří přijedou z měst,“ uvedl Stejskal.

Maškara v Hamrech nevystupuje ve skanzenu na Veselém Kopci ani nezajíždí do jiných měst jako masky ze sousední Vortové a Studnice. „Nelze z tohoto obyčeje dělat atrakci, se kterou by bylo možné objíždět města a obce. Tady je pro to přirozené prostředí. Ani nechceme, aby sem jezdily zájezdy, aby to byla masová akce, ztratilo by to své kouzlo,“ řekl starosta.

Naopak na co nejvíce návštěvníků se těší zítra ve skanzenu na Veselém Kopci, kam jich každoročně zamíří několik tisíc. Sem přijedou svoji tradici předvést maškary ze Studnice.

„Je to přirozené, že v domácím prostředí je obchůzka, lidově řečeno, divočejší. Její účastníci jsou místní, dobře vědí, co si ke komu mohou dovolit. U nás v prostředí skanzenu jsou maškary podobně jako návštěvníci vlastně hosté. Přesto se lidé mohou těšit, že uvidí tradiční podobu obchůzky,“ uvedla ředitelka skanzenu Ilona Vojancová.

V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře.

I na Veselém Kopci si však návštěvníci budou muset dávat pozor, protože masopustní tradice je už ze své podstaty trochu divoká. „Během obchůzky se lidé musí připravit i na žerty maškar, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem,“ řekla Vojancová. Součástí zítřejšího programu bude také ochutnávka zabijačkových specialit.

Tradiční masopust na Hlinecku

30. ledna

Hamry Průvod bude chodit od 7.00 do 17.00 hodin. Obchůzka vyjde z místní části Račín.

Veselý Kopec První pochůzka v 10.00, druhá ve 13.00. Skanzen se uzavře v 15.30. 31.ledna

Blatno Průvod v hlinecké místní části Blatno vyrazí od hasičské zbrojnice v 7 hodin a končí v 18.00.

6.února 2016

Studnice Začátek v 9 hodin povolením u starosty obce. Průvod bude ukončen porážením kobyly v 18 hodin.

Vortová Začátek v 8 hodin ve Vortové v místním kulturním domě, maškaru po celý den bude doprovázet Hlinecká kapela „Hlinečanka“. Masopustní průvod bude jako vždy mezi 17. - 18. hodinou zakončen porážením kobyly.

Masopustem se nazývá období, které začíná po svátku Tří králů a končí v úterý před Popeleční středou. Je to doba právě zabijaček, besed a zábav končící obchůzkou maskovaných postav.

Průvody lze vidět v mnoha vesnicích, v některých městech pořádají masopustní jarmarky, masopustní veselice či masopustní plesy, ale jen ve Vortové, Hamrech a Studnici na Hlinecku si oslavy uchovaly svoji podobu z devatenáctého století.

Nejde jen o precizně připravované masky. Jinde masopusty mají karnevalový charakter, objevují se různé nové typy masek, ale v těchto obcích se drží tradice. A hlavně - za masky se převlékají pouze muži.

Na seznam nehmotného dědictví Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byly masopustní průvody na Hlinecku přidány v listopadu 2010 v keňské metropoli Nairobi.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Najdete na iDNES.cz