Dělníci končí se zatím neúplnou opravou pardubického Masarykova náměstí

  11:10aktualizováno  11:10
Opravy Masarykova náměstí v Pardubicích skončí v plánovaném termínu do konce prázdnin. Silnice, kterou opravuje krajský úřad za zhruba patnáct milionů korun, však bude plně průjezdná ve směru na Chrudim až během příštího měsíce.

Poničený a hrbolatý povrch před ČSOB Pojišťovnou na pardubickém Masarykově náměstí nahradily dlaždice se speciální povrchovou úpravou. O zbývající část chodníku u plánované Nově Veselky se má postarat investor budoucího objektu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vozovka ve směru od Chrudimi k aréně je již hotová kompletně a řidiči po ní už týden projedou v obou jízdních pruzích. Dokončen je také chodník v úseku od ČSOB k Sukově třídě, který náměstí vizuálně propojil s třídou Míru a nedávno rekonstruovanou ulicí 17. listopadu.

Intenzivně se pracuje i na druhé straně náměstí.

„Také ve směru od arény na Chrudim bude jeden pruh asfaltový a druhý betonový, i v tomto případě však bude nutné počkat, až bude mít betonová vrstva ideální tvrdost. Asfaltová část by tak měla být zprůjezdněna do konce srpna, betonový jízdní pruh by měl být průjezdný od 17. září,“ řekla pro agenturu ČTK náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Všichni zainteresovaní se snaží, aby stavba co nejdříve skončila. Probíhá totiž v samém centru města, navíc na klíčovém dopravním uzlu městské hromadné dopravy.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o prioritní stavbu a že Masarykovo náměstí patří mezi jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě, je třeba rekonstrukci dokončit co nejdříve, aby provoz zde mohl být znovu obnoven. Proto jsme přistoupili k rozhodnutí, že se zde bude pracovat i v nočních hodinách a rád bych tímto způsobem požádal občany o trpělivost,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Nový povrch by měl snížit decibely v centru města

Jednou z největších výhod nové silnice na centrálním náměstí bude tišší povrch, který nahradí hodně hlučné kostky. Vrchní vrstva vozovky totiž obsahuje nanovlákna, měla by déle vydržet a zároveň sníží hluk o dva až čtyři decibely.

„Oprava silnice zajistí udržení jízdního komfortu, dodržení limitů hluku, vibrací a prašnosti i bezpečnost silničního provozu,“ řekl krajský radní pro dopravu Michal Kortyš.

Fotogalerie

Dalších sedm milionů korun investuje město do opravy chodníků. S nimi je však jeden problém nedaleko věžáku Magnum. Tam se totiž zatím nové chodníky dělat nemůžou, protože tam je v plánu výstavba projektu Nová Veselka.

„Investor se zavázal, že po vybudování objektu dodláždí i zbývající část chodníku, přičemž použije stejný materiál. Nové dlaždice jsou betonové a mají speciální povrchovou úpravu, aby se předešlo zasakování skvrn,“ řekla náměstkyně Dvořáčková.

„Dohodli jsme se na tom zejména z toho důvodu, aby při výstavbě budoucího objektu nedošlo k poškození nové dlažby,“ doplnil vedoucí odboru majetku a investic pardubického magistrátu Jaroslav Hruška.

Od září se na Masarykovo náměstí postupně vrátí městská hromadná doprava se všemi pravidelnými zastávkami.

„Linky městské hromadné dopravy zde budou opět stavět od 1. září, kdy začnou obsluhovat stanoviště číslo 1 a 3, od 17. září pak spoje budou stavět také na stanovišti číslo 2,“ řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Plánuje se i oprava úseku mezi náměstím a Wonkovým mostem

Ovšem ani po kompletním dokončení opravy Masarykova náměstí si řidiči klidu zase tolik neužijí. Už nyní totiž krajský úřad plánuje v centru Pardubic další stavby, které omezí plynulost dopravy.

Od září do října totiž bude oprava hlavní silnice středem města pokračovat, a to na úseku od Masarykova náměstí po most Pavla Wonky, kde bude taktéž odfrézován stávající asfaltobetonový kryt a provedena pokládka asfaltobetonového krytu s přísadou nanosilika.

„Tyto stavební práce budou probíhat z větší části o víkendech za částečné uzavírky,“ dodal ředitel Správy a údržby silnic Miroslav Němec.

Dělníci se pak navíc vydají i na samotný most Pavla Wonky. Ani tady však podle prvních odhadů nebude třeba kompletní uzavírka.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

V Přelouči skončí výroba Avií, firma se soustředí na elektromobily

Nová avia Initia má pohon na všechny čtyři kola.

Jen rok a půl po slavnostním uvedení nového nákladního vozu AVIA se vedení firmy rozhodlo změnit strategii a v Přelouči...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Kauza národního hřebčína je po letech u soudu, obžalobu četli tři hodiny

Část obviněných manažerů, kteří se domlouvali na opravách hřebčína

Krajský soud začal projednávat rozsáhlý případ oprav kladrubského hřebčína za evropské miliony. Obžaloba viní 17 lidí a...

Bez řidičáku jezdil na pastviny. Prasklo to, když naboural králíkárnu

Škodu na autě nyní vyčíslují policejní vyšetřovatelé.

Muž, který nikdy nenavštěvoval autoškolu, jezdil pro svého zaměstnavatele autem kontrolovat pastviny. Na to, že nemá...

VIDEO: Is it love! Do Pardubic se vrátily „devadesátky“

Show v Pardubicích předvedla hity 90tých let

Doslova natřískaný sál trpělivě čekal v Pardubicích na příchod tří kapel, které největší slávu zažily v době, kdy...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - Z DÍLNY DO KANCELÁŘE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz