Jeden spor šéfa Mattonky v Pardubicích vyšuměl, soud omluvu nepřiznal

  17:27aktualizováno  18:15
Pardubický soud vyřešil spor mezi šéfem Karlovarských minerálních vod, výrobce mattonky, a viceprezidentem památkové asociace Martinem J. Kadrmanem. Konstatoval, že se druhý jmenovaný nemusí omlouvat za výroky o vraždění kultury. Padly v souvislosti se chátrajícími Lázněmi Kyselka.

Martin J. Kadrman (na snímku), viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR, se podle pardubického krajského soudu nemusí omluvit generálnímu řediteli Karlovarských minerálních vod Alessandrovi Pasqualemu za své výroky, kterými kritizoval údajnou devastaci lázní Kyselka. Zároveň mu nemusí platit žádné odškodnění. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) Martin J. Kadrman kritizoval devastaci lázní, nehleděl na nějaké to ostřejší slovo.

Šéf Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale za to požadoval omluvu a odškodné, ale neuspěl. Nicméně pověří své právníky, aby se odvolali. Oba muži navíc mezi sebou vedou ještě několik dalších sporů.

Podle předsedy senátu Aleše Korejtka byly některé výroky pravdivé, další jen spekulovaly a situaci nadsazovaly. U dalších urážlivý charakter neshledal. Hlavním důvodem zamítnutí žaloby však bylo, že výroky padly většinou na adresu společnosti Karlovarské minerální vody, nikoliv Pasqualeho osobně.

"S výrokem soudu jsem spokojen," uvedl Kadrman. Čeká ale, že švýcarský generální ředitel Karlovarských minerálních vod (KMV) bude v soudních přích pokračovat.

V tom mu později odpoledne dala zapravdu tisková zpráva z KMV. "Rozsudek plně respektuji, i když s ním nesouhlasím," uvedl k průběhu soudního jednání Pasquale s tím, že se odvolá. Vadí mu, že se Kadrman na své výroky ani nepostavil a neomluvil se.

"Když se mu nepostaví nikdo jiný, tak já ano. ... Nemohu se smířit s tím, že by se za zástěrkou občanského sdružení mohli beztrestně skrývat zbabělci bez páteře a sebemenší lidské slušnosti a odpovědnosti," cituje zpráva Pasqualeho.

Spor pokračoval na chodbě

Pozoruhodné bylo, že spor pokračoval i na chodbě soudu po vynesení rozsudku.

"Zatím to vypadá dobře. Mám ale obavy z toho, že jak se další soudy blíží Praze, jejich zaujatost se bude zvyšovat," vyjádřil své obavy z případného odvolání k vrchnímu soudu.

Mediální zástupce KMV Michal Donath to nedokázal poslouchat bez komentáře.

U soudu zmínili i premiéra Nečase

"Jak vás tak poslouchám, o nezaujatosti soudů v této zemi pochybujete jen vy a pan Nečas," řekl mluvčí na Kadrmanovu adresu po skončení jednání. Šéf mediální také dodal, že nepravdy, polopravdy a lži Martina Kadrmana nemohou zůstat bez potrestání.

A to zase nevydržel Kadrman. "Don Alessandro Pasquale se již znemožnil před českým národem a teď se o totéž pokouší před českou justicí. Poslední, co čekám, je, že don Paquale obviní soudce Korejtka, že je členem ASORKD, protože tak učinil u všech, kteří mají jiný názor, než KMV," myslí si Kadrman.

"Zákony platí pro každého"

Pardubická žaloba na Kadrmana se vztahovala na jeho loňský výroky v Českém rozhlase:

"Tady jsou prostě zákony, které v této zemi platí pro každého. Pan Pasquale položil otázku náměstkyni ministryně kultury, jestli, když je občanem Švýcarské konfederace, jestli pro něho platí taky tyto zákony."

Dalšími napadeným výrokem z téhož pořadu vysílaného loni v srpnu, je tvrzení, v němž značil firmu vlastnící lázně Kyselka za bílého koně KMV:

"Společnost, která vlastní lázně Kyselka je v podstatě Karlovarskými minerálními vodami, protože je personálně propojena s Mattonkou i rodinou Pasquale, takže tohle divadlo na dva vlastníky, samozřejmě pan Pasquale může hrát, ale určitě ne na nás."

Kadrman na svém tvrzení trvá a odmítá, že by šlo o nepravdu.

Majitelé minerálek prý vraždili kulturní dědictví

Dalším bodem žaloby byla kritika KMV, kdy Mattonka sponzorovala výstavu o zlatých časech lázní Kyselka. Kadrman si nebral servítky a v dopise ředitelce karlovarského muzea Lence Zubačové napsal, že je to jako kdyby ji při vzpomínkové výstavě k obětem holocaustu v Terezíně nevadilo, kdy by se na projektu finančně spolupodílela Dělnická strana.

"Nebylo to stanovisko mé, ale celé asociace. A i s odstupem času na našem příměru trváme. KMV v Kyselce dvacet let vraždily kulturní dědictví a nyní, když muzejníci potřebují dar třicet tisíc na zorganizování výstavy, stojí před Mattonkou v předklonu a vůbec jim nevadí, že stojí před pachateli těch nejhorších kulturních zvěrstev, které si jen umíte představit," uvedl v dopisu Kadrman.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

Svitavy nechtějí tuny soli uprostřed sídliště v Lánech

Sůl na sídlišti Lány ve Svitavách.

Před pár dny bývalá uhelná hala uprostřed svitavského sídliště v Lánech praskla a ven se vyvalila sůl. Firma Sovis tam...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz