Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden spor šéfa Mattonky v Pardubicích vyšuměl, soud omluvu nepřiznal

  17:27aktualizováno  18:15
Pardubický soud vyřešil spor mezi šéfem Karlovarských minerálních vod, výrobce mattonky, a viceprezidentem památkové asociace Martinem J. Kadrmanem. Konstatoval, že se druhý jmenovaný nemusí omlouvat za výroky o vraždění kultury. Padly v souvislosti se chátrajícími Lázněmi Kyselka.

Martin J. Kadrman (na snímku), viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR, se podle pardubického krajského soudu nemusí omluvit generálnímu řediteli Karlovarských minerálních vod Alessandrovi Pasqualemu za své výroky, kterými kritizoval údajnou devastaci lázní Kyselka. Zároveň mu nemusí platit žádné odškodnění. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) Martin J. Kadrman kritizoval devastaci lázní, nehleděl na nějaké to ostřejší slovo.

Šéf Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale za to požadoval omluvu a odškodné, ale neuspěl. Nicméně pověří své právníky, aby se odvolali. Oba muži navíc mezi sebou vedou ještě několik dalších sporů.

Podle předsedy senátu Aleše Korejtka byly některé výroky pravdivé, další jen spekulovaly a situaci nadsazovaly. U dalších urážlivý charakter neshledal. Hlavním důvodem zamítnutí žaloby však bylo, že výroky padly většinou na adresu společnosti Karlovarské minerální vody, nikoliv Pasqualeho osobně.

"S výrokem soudu jsem spokojen," uvedl Kadrman. Čeká ale, že švýcarský generální ředitel Karlovarských minerálních vod (KMV) bude v soudních přích pokračovat.

V tom mu později odpoledne dala zapravdu tisková zpráva z KMV. "Rozsudek plně respektuji, i když s ním nesouhlasím," uvedl k průběhu soudního jednání Pasquale s tím, že se odvolá. Vadí mu, že se Kadrman na své výroky ani nepostavil a neomluvil se.

"Když se mu nepostaví nikdo jiný, tak já ano. ... Nemohu se smířit s tím, že by se za zástěrkou občanského sdružení mohli beztrestně skrývat zbabělci bez páteře a sebemenší lidské slušnosti a odpovědnosti," cituje zpráva Pasqualeho.

Spor pokračoval na chodbě

Pozoruhodné bylo, že spor pokračoval i na chodbě soudu po vynesení rozsudku.

"Zatím to vypadá dobře. Mám ale obavy z toho, že jak se další soudy blíží Praze, jejich zaujatost se bude zvyšovat," vyjádřil své obavy z případného odvolání k vrchnímu soudu.

Mediální zástupce KMV Michal Donath to nedokázal poslouchat bez komentáře.

U soudu zmínili i premiéra Nečase

"Jak vás tak poslouchám, o nezaujatosti soudů v této zemi pochybujete jen vy a pan Nečas," řekl mluvčí na Kadrmanovu adresu po skončení jednání. Šéf mediální také dodal, že nepravdy, polopravdy a lži Martina Kadrmana nemohou zůstat bez potrestání.

A to zase nevydržel Kadrman. "Don Alessandro Pasquale se již znemožnil před českým národem a teď se o totéž pokouší před českou justicí. Poslední, co čekám, je, že don Paquale obviní soudce Korejtka, že je členem ASORKD, protože tak učinil u všech, kteří mají jiný názor, než KMV," myslí si Kadrman.

"Zákony platí pro každého"

Pardubická žaloba na Kadrmana se vztahovala na jeho loňský výroky v Českém rozhlase:

"Tady jsou prostě zákony, které v této zemi platí pro každého. Pan Pasquale položil otázku náměstkyni ministryně kultury, jestli, když je občanem Švýcarské konfederace, jestli pro něho platí taky tyto zákony."

Dalšími napadeným výrokem z téhož pořadu vysílaného loni v srpnu, je tvrzení, v němž značil firmu vlastnící lázně Kyselka za bílého koně KMV:

"Společnost, která vlastní lázně Kyselka je v podstatě Karlovarskými minerálními vodami, protože je personálně propojena s Mattonkou i rodinou Pasquale, takže tohle divadlo na dva vlastníky, samozřejmě pan Pasquale může hrát, ale určitě ne na nás."

Kadrman na svém tvrzení trvá a odmítá, že by šlo o nepravdu.

Majitelé minerálek prý vraždili kulturní dědictví

Dalším bodem žaloby byla kritika KMV, kdy Mattonka sponzorovala výstavu o zlatých časech lázní Kyselka. Kadrman si nebral servítky a v dopise ředitelce karlovarského muzea Lence Zubačové napsal, že je to jako kdyby ji při vzpomínkové výstavě k obětem holocaustu v Terezíně nevadilo, kdy by se na projektu finančně spolupodílela Dělnická strana.

"Nebylo to stanovisko mé, ale celé asociace. A i s odstupem času na našem příměru trváme. KMV v Kyselce dvacet let vraždily kulturní dědictví a nyní, když muzejníci potřebují dar třicet tisíc na zorganizování výstavy, stojí před Mattonkou v předklonu a vůbec jim nevadí, že stojí před pachateli těch nejhorších kulturních zvěrstev, které si jen umíte představit," uvedl v dopisu Kadrman.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Najdete na iDNES.cz