Pardubické školky jsou plné, radní navýšili kapacity o dalších sto míst

  18:03aktualizováno  18:03
V pardubických školkách je málo míst. Letos se nedostalo na více než 350 dětí. Situace je dokonce horší než loni. Radní přitom uklidňovali rodiče, že nedostatek míst nehrozí. Teď ale maminkám svitla naděje - radnice se rozhodla navýšit kapacity tříd. Vyčarovala tak místa pro dalších 109 dětí.
Míst ve školkách je málo, nedostalo se na 350 dětí. Ilustrační snímek

Míst ve školkách je málo, nedostalo se na 350 dětí. Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Radnice ještě nedávno o navyšování počtu míst ve školkách nechtěla ani slyšet. Úředníci tvrdili, že míst bude letos dostatek. Zdůvodňovali to tím, že letos by mělo být v Pardubicích méně tříletých dětí než v loňském roce.

Jenže stal se pravý opak. Mateřské školy jsou plné. "V druhém kole přijmeme ještě dvě děti, po jednom do každé třídy. Jaká bude šance na přijetí, ale budeme vědět až nám přijdou přihlášky," říká zástupkyně ředitelky mateřské školy Kamínek Lenka Černá.

Jak je to možné? Pardubice letos mezi kritéria nezařadily na základě doporučení ombudsmana podmínku, aby matka chodila do zaměstnání. "Domníváme se, že na tomto základě letos přihlásilo děti do školky více maminek, které nechodí do zaměstnání, než v minulých letech," říká náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Ženy, které se chystaly na návrat do práce, jsou zaskočeny. V prvním kole školky odmítly téměř 80 dětí, kterým budou tři roky k prvnímu září a které se měly dostat zcela jistě.

Matky, které půjdou do práce, to berou jako diskriminaci

"Dceru se mi umístit do školky nepodařilo a bojím se, že ani v druhém kole neuspějeme. Komplikuje mi to život, protože od ledna, kdy jí budou tři roky, bych měla nastoupit do práce. Musím se tam jít v následujících dnech zeptat, jestli mi místo ještě dál podrží. Mám ale strach, protože ve firmě před nedávnem snižovali stavy. Beru to jako diskriminaci. Matky, které jsou nezaměstnané, dítě do školky dát mohou, a my, které chceme jít do práce, ne," říká jedna z pardubických matek, která si kvůli strachu z potíží nepřeje být jmenována.

Místa ve školkách

Město od roku 2008, kdy dorůstaly silné ročníky, navýšilo kapacitu mateřských škol o 618 nových míst. Využilo i kontejnerové přístavby. Od stejného roku ale počet narozených dětí v Pardubicích klesá.

Své štěstí v druhém kole zkusí i Tereza Stejskalová z Pardubic, jejíhož syna ve školce odmítli. "Třetí narozeniny bude mít až v prosinci a už v prvním kole nám řekli, že děti narozené od září dál moc šancí nemají. Poslali jsme ale odvolání a čekáme," říká Stejskalová.

Šanci uspět má. Poté, co školky přijmou i odmítnuté děti, kterým budou tři roky do září, mělo by zbýt ještě zhruba 30 volných míst. "Základním kritériem pro přijetí v druhém kole bude bydliště dítěte v Pardubicích a jeho věk," říká vedoucí odboru školství pardubické radnice Ivana Liedermanová.

Červnový zápis bude rozdělený do pěti dnů

Druhému kolu zápisů radnice vyhradila poslední červnový týden. Rozdělí je celkem do pěti dnů. Zda uspěli, se rodiče dozvědí ještě týž den. "Pokud budou odmítnuti, budou mít ještě šanci zapsat dítě v následujících dnech v jiné školce," vysvětluje Liedermanová.

Za markantním nárůstem žadatelů podle Jindřicha Taubera může stát i přehlašování trvalého pobytu dětí. "Máme informace o tom, že někteří rodiče z okolních obcí přihlásili dítě účelově k pobytu do Pardubic, například k prarodičům," tvrdí Tauber. Pardubické děti přitom tamní školky přijímají přednostně.

Kapacitu mateřských škol mohli městští úředníci spolu s ředitelkami školek rozšířit až po dohodě s hygienou. "Každou školku posuzujeme samostatně podle vybavenosti a prostorových podmínek. Podle zákona musí být ve školce například jeden záchod na pět dětí. Maximálně můžeme povolit, že ve školce s pěti záchodky může být 26 dětí," říká Dagmar Švadlenková z Krajské hygienické stanice v Pardubicích.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

V areálu pardubické nemocnice vznikne parkovací dům pro 585 aut

Parkovacích míst v okolí nemocnice příliš není, a řidiči tak často parkují...

Každý, kdo alespoň jednou hledal parkovací místo u pardubické nemocnice, na nevšední zážitek hned tak nezapomene....

Nové sochy září na šedém morovém sloupu, do několika let se prý sladí

Ukotvení morového sloupu.

Jeden z nejhodnotnějších morových sloupů v České republice je po šesti letech opraven. Jen pár hodin před nedělním...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Najdete na iDNES.cz