Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme se spojit proti ČSSD a ANO, došlo politikům z malých stran

  12:30aktualizováno  12:30
Na spadnutí je velká změna na politické mapě Pardubic. Zástupci hned několika stran, které mají v názvu nějak obsažené jméno města, se chtějí před dalšími komunálními volbami spojit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Zjistili, že je to jediná šance, jak čelit velkým hráčům, jakými jsou ČSSD nebo ANO.

Pardubáci, Sdružení pro Pardubice, Patrioti Pardubic, Naše Pardubice, Pardubice pro lidi nebo Koalice pro Pardubice.

V posledních komunálních volbách kandidovalo v Pardubicích 17 stran. Z toho více než třetina měla v názvu jméno krajského města. Není divu, že se voliči v nabídce ztráceli a mohl to být i důvod pro to, že nakonec volby ovládly velké partaje ČSSD a ANO. Lokální sdružení pak spíše brala jednociferné procentní zisky a byla ráda, že se vůbec dostala do zastupitelstva.

Nyní by však mohla přijít změna. Především zástupcům Sdružení pro Pardubice, Pardubáků a Patriotů, kteří svorně skončili po volbách v opozici, došlo, že tudy cesta nepovede. Pro příští výběr zastupitelů chtějí stavět společný tým.

„Jasné je, že při posledních volbách nabídka převyšovala poptávku. Musíme se nad tím zamyslet a začít něco dělat. Tahle roztříštěnost nikam nevede,“ uvedl lídr Pardubáků František Brendl.

Strany si berou hlasy navzájem

První muž Patriotů Pardubic Jiří Lejhanec něco podobného chtěl zkusit už před minulými volbami. Tehdy ještě neuspěl. „Věděl jsem, že si budeme brát hlasy mezi sebou a že to nikam nepovede. Bohužel jsem nenašel odezvu. Nyní to konečně dochází i dalším. Musíme se spojit a usilovat o voliče společně,“ uvedl Patriot Jiří Lejhanec.

Do role jakéhosi moderátora debaty se postavil nedávno zvolený nový šéf Sdružení pro Pardubice René Živný. Rád by následující tři roky využil pro co nejlepší přípravu spojení lokálních stran.

„Jsme teprve na začátku, ale musíme to zkusit. Je to jediná logická cesta. Voličů chodí k volbám málo a my jim nemůžeme nabízet deset podobných stran s podobným programem,“ uvedl Živný s tím, že hlavní budou při tvorbě jakési velké koalice mezilidské vztahy.

Jenže právě ty stály třeba za tím, že ze Sdružení pro Pardubice před lety prchli politici v čele s Františkem Brendlem a založili Pardubáky. Podobné to bylo se založením Pardubice pro lidi, za kterým stojí bývalí starostové obvodů původně zvolení právě za SPP. Nejvíce viditelným představitelem je starosta obvodu šest Petr Králíček.

Spojení je běh na dlouhou trať

„Pokusím se být o něco méně temperamentní než moje předchůdkyně Štěpánka Fraňková a zkusím ztlumit vášně. Uvidíme, jak se debaty budou dařit. Je to běh na dlouho trať, ale jsem přesvědčený, že to je jediná šance,“ doplnil René Živný.

Živný ovšem také hned dodává, že těžko se spojí do jednoho celku všechna sdružení. Zatím to podle něj vypadá hlavně na spolupráci SPP, Pardubáků a Patriotů.

„Se sdružením pana Králíčka si spolupráci neumím představit. Přece jen po jeho odchodu z SPP u našich členů zůstala poměrně silná averze vůči jeho osobě,“ dodal René Živný.

Navíc politici ze tří zmíněných stran se shodují na tom, že těžko mohou všechny nabídnout kvalitní kandidáty. Při takové roztříštěnosti je totiž těžké je někde sehnat. „Myslím, že tento krok by mohl být jednou z možností, jak nabídnout voličům kvalitnější kandidátky,“ řekl Lejhanec.

Živný si zase umí představit těsnější spolupráci při tvorbě kandidátek na obvodech. „Když si vezmete, že každé sdružení sestavuje kandidátku na magistrát i na minimálně sedm obvodů, tak je jasné, že není lehké sehnat lidi. Klidně si umím představit, že po spojení budeme kandidovat vždy podle toho, kdo má na jakém obvodě silnější postavení,“ uvedl Živný.

Poslední komunální volby v Pardubicích vyhrálo hnutí ANO, které bralo přes 21 procent hlasů. Druhá skončila ČSSD se ziskem 12 procent. Až třetí pak bylo tradičně úspěšné Sdružení pro Pardubice se 9,42 procent hlasů.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Najdete na iDNES.cz