Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skladování munice ve Slatině prošetřuje policie nově jako obecné ohrožení

  10:57aktualizováno  12:30
Policie vyšetřuje případ muničního skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta kromě nedovoleného ozbrojování také jako obecné ohrožení z nedbalosti. V objektu bývalého zemědělského družstva jsou podle hejtmana stovky tun munice. Názory obyvatel obce na firmu a jejího majitele se různí.

V areálu bývalého zemědělského družstva stojí desítky vyřazených vozů, které dříve sloužily armádě. | foto: Martin Švec, MAFRA

„Důvodem rozšíření úkonů trestního řízení je skutečnost, že byla porušena důležitá povinnost uložená subjektu podle zákona o hornické činnosti, výbušninách a státní báňské správě. Podnět vzešel z kontroly Českého báňského úřadu,“ uvedla v úterý policejní mluvčí Markéta Janovská.

Stovky tun munice. I semtex?

V budovách bývalého zemědělského družstva jsou podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) uskladněné stovky tun munice a to včetně trhaviny semtex. Na takové množství nemá firma povolení. Schválenou má provozovnu ve dvou objektech, ostatní objekty, kterých je zhruba deset, jsou podle hejtmana zkolaudované pouze pro zemědělskou výrobu. Proti těmto informacím se majitel společnosti Martin Rudolf ohrazuje. Semtex podle něj v areálu není.

Trestní sazba je v takovém případě až pět let vězení. Původně policie věc vyhodnotila pouze jako podezření z nedovoleného ozbrojování. Kriminalisté věc přehodnotili na základě výsledků prvotních kontrol, které Policejní prezidium zahájilo v pátek a mohou trvat týdny.

„Policie objekt i nadále střeží. V tuto chvíli probíhají úkony v trestním řízení, a to jak na místě samém, tak i administrativní úkony,“ dodala Janovská.

Firma skladovala výbušniny bez povolení

Podle dosavadních informací má firma Multiagro skladovat v areálu výbušniny. Český báňský úřad jí ale k tomu potřebná povolení nevydal.

„Kontrolovaný objekt není ani v evidenci skladů výbušnin, kterou úřad vede. Zástupci po prohlídce areálu v pondělí sepsali protokol a majiteli firmy běží patnáctidenní lhůta, aby podal námitky“, uvedl pro ČTK mluvčí úřadu Bohuslav Machek.

„Zkontrolovali jsme objekty, které byly zapečetěny a kde se předpokládalo uložení munice a dalšího bezpečnostního materiálu. Provedli jsme kontrolu všech objektů, které byly identifikovány policií,“ dodal Machek.

Obyvatelé z blízkosti areálu strach nemají

Poklidný život ve vesnici na dohled od Vysokého Mýta se v posledních dnech změnil. Kontroly policie a dalších orgánů, návštěva hejtmana, televizní štáby. S tím vším se obyvatelé Slatiny sžívají.

 „Celé je to komedie. Nic jiného. Nedělal bych z toho nafouknutou bublinu,“ prohlásil muž, který bydlí hned v sousedství objektů, za jejichž zdmi se mají tuny munice nacházet.

„Cítíme se tady bezpečně. Obavy z toho nemám. Byli jsme na veřejné schůzi seznámeni paní starostkou s tím, co se tady děje, a nikdo neřekl, že by tu mělo být uskladněno něco nebezpečného. Proč by si to majitel dával k baráku, když tamhle má tři děti. To by bylo nenormální. Myslím si, že ví co dělá. Není takový, aby si pod sebe nastlal a čekal, až mu to křápne,“ vypravoval muž při úpravě sušáku prádla.

Majitele přitom považuje za bezproblémového člověka, se který se vždy domluvil.

„Kdykoliv jsem něco potřeboval, tak mi pomohl a zařídil to. Nikdy jsem s ním neměl problém a vždy vyšel mi vstříc. Slušný, dobrý člověk. Kontrola musela vzejít z udání, protože patrně někomu vlezl do zelí,“ domnívá se muž.

K rodinnému domu opodál mezitím přijel starší pár. Zatímco pán parkoval auto, manželka se svěřila s pochybnostmi. „Vůbec jsme nevěděli, co tam majitel má. Víme jen, že prodával zbraně. Něco se sem naváželo kdysi, ale teď už ne,“ zmínila žena a odešla.

Sdílná nebyla důchodkyně, která se vesnicí procházela se psem. „Nevím, co si o tom mám myslet. Více vám k tomu neřeknu,“ prohodila a pokračovala v cestě.

Kontroly v hlídaném areálu mohou trvat týdny

V pondělní večer panoval u vjezdu do areálu klid. Policejní dodávky sice byly stále přítomny, ale dopolední mumraj už nic nepřipomínalo. Stálý dohled drží čtyři policisté, střídají se po dvanácti hodinách. Jak dlouho zůstanou, netuší. „Může to být týden, nebo i měsíc. Závisí to na tom, kdy si to odvezou,“ řekl jeden z policistů.

„Potřebujeme součinnost policie, opravdu to potrvá týdny, nevíme přesně, jaké věci se tam ukládají, tím pádem nemůžeme ihned zhodnotit stav požární ochrany,“ řekl Pavel Nejtek z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Pat kolem D35 u Litomyšle. Zastánci konkurenčních tras trvají na svém

Ilustrační snímek

Možnost, že by spory mezi zastánci dvou různých variant budoucí dálnice D35 kolem Litomyšle skončily nějakým...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Neměl jsem problém pomáhat vedení města, říká lídr Sdružení pro Pardubice

Sdružení pro Pardubice vede Tomáš Pelikán.

Šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán byl na radnici poprvé zvolen před čtyřmi roky. Nyní vede do voleb Sdružení pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz