Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skladování munice ve Slatině prošetřuje policie nově jako obecné ohrožení

  10:57aktualizováno  12:30
Policie vyšetřuje případ muničního skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta kromě nedovoleného ozbrojování také jako obecné ohrožení z nedbalosti. V objektu bývalého zemědělského družstva jsou podle hejtmana stovky tun munice. Názory obyvatel obce na firmu a jejího majitele se různí.

V areálu bývalého zemědělského družstva stojí desítky vyřazených vozů, které dříve sloužily armádě. | foto: Martin Švec, MAFRA

„Důvodem rozšíření úkonů trestního řízení je skutečnost, že byla porušena důležitá povinnost uložená subjektu podle zákona o hornické činnosti, výbušninách a státní báňské správě. Podnět vzešel z kontroly Českého báňského úřadu,“ uvedla v úterý policejní mluvčí Markéta Janovská.

Stovky tun munice. I semtex?

V budovách bývalého zemědělského družstva jsou podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) uskladněné stovky tun munice a to včetně trhaviny semtex. Na takové množství nemá firma povolení. Schválenou má provozovnu ve dvou objektech, ostatní objekty, kterých je zhruba deset, jsou podle hejtmana zkolaudované pouze pro zemědělskou výrobu. Proti těmto informacím se majitel společnosti Martin Rudolf ohrazuje. Semtex podle něj v areálu není.

Trestní sazba je v takovém případě až pět let vězení. Původně policie věc vyhodnotila pouze jako podezření z nedovoleného ozbrojování. Kriminalisté věc přehodnotili na základě výsledků prvotních kontrol, které Policejní prezidium zahájilo v pátek a mohou trvat týdny.

„Policie objekt i nadále střeží. V tuto chvíli probíhají úkony v trestním řízení, a to jak na místě samém, tak i administrativní úkony,“ dodala Janovská.

Firma skladovala výbušniny bez povolení

Podle dosavadních informací má firma Multiagro skladovat v areálu výbušniny. Český báňský úřad jí ale k tomu potřebná povolení nevydal.

„Kontrolovaný objekt není ani v evidenci skladů výbušnin, kterou úřad vede. Zástupci po prohlídce areálu v pondělí sepsali protokol a majiteli firmy běží patnáctidenní lhůta, aby podal námitky“, uvedl pro ČTK mluvčí úřadu Bohuslav Machek.

„Zkontrolovali jsme objekty, které byly zapečetěny a kde se předpokládalo uložení munice a dalšího bezpečnostního materiálu. Provedli jsme kontrolu všech objektů, které byly identifikovány policií,“ dodal Machek.

Obyvatelé z blízkosti areálu strach nemají

Poklidný život ve vesnici na dohled od Vysokého Mýta se v posledních dnech změnil. Kontroly policie a dalších orgánů, návštěva hejtmana, televizní štáby. S tím vším se obyvatelé Slatiny sžívají.

 „Celé je to komedie. Nic jiného. Nedělal bych z toho nafouknutou bublinu,“ prohlásil muž, který bydlí hned v sousedství objektů, za jejichž zdmi se mají tuny munice nacházet.

„Cítíme se tady bezpečně. Obavy z toho nemám. Byli jsme na veřejné schůzi seznámeni paní starostkou s tím, co se tady děje, a nikdo neřekl, že by tu mělo být uskladněno něco nebezpečného. Proč by si to majitel dával k baráku, když tamhle má tři děti. To by bylo nenormální. Myslím si, že ví co dělá. Není takový, aby si pod sebe nastlal a čekal, až mu to křápne,“ vypravoval muž při úpravě sušáku prádla.

Majitele přitom považuje za bezproblémového člověka, se který se vždy domluvil.

„Kdykoliv jsem něco potřeboval, tak mi pomohl a zařídil to. Nikdy jsem s ním neměl problém a vždy vyšel mi vstříc. Slušný, dobrý člověk. Kontrola musela vzejít z udání, protože patrně někomu vlezl do zelí,“ domnívá se muž.

K rodinnému domu opodál mezitím přijel starší pár. Zatímco pán parkoval auto, manželka se svěřila s pochybnostmi. „Vůbec jsme nevěděli, co tam majitel má. Víme jen, že prodával zbraně. Něco se sem naváželo kdysi, ale teď už ne,“ zmínila žena a odešla.

Sdílná nebyla důchodkyně, která se vesnicí procházela se psem. „Nevím, co si o tom mám myslet. Více vám k tomu neřeknu,“ prohodila a pokračovala v cestě.

Kontroly v hlídaném areálu mohou trvat týdny

V pondělní večer panoval u vjezdu do areálu klid. Policejní dodávky sice byly stále přítomny, ale dopolední mumraj už nic nepřipomínalo. Stálý dohled drží čtyři policisté, střídají se po dvanácti hodinách. Jak dlouho zůstanou, netuší. „Může to být týden, nebo i měsíc. Závisí to na tom, kdy si to odvezou,“ řekl jeden z policistů.

„Potřebujeme součinnost policie, opravdu to potrvá týdny, nevíme přesně, jaké věci se tam ukládají, tím pádem nemůžeme ihned zhodnotit stav požární ochrany,“ řekl Pavel Nejtek z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Autoři: ,Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Najdete na iDNES.cz