Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek metrů za hranicí určenou pro obytnou výstavbu. A teď chce v zájmu svého klidu zablokovat uspořádání olympijského parku.

Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek metrů za hranicí určenou pro obytnou výstavbu. A teď chce v zájmu svého klidu zablokovat uspořádání olympijského parku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vděk stranou. Majitel zlegalizované vily teď město napadá kvůli parku

  • 58
Pardubičtí zastupitelé před dvěma lety umožnili legalizaci vily, kterou Miloš Holeček stavěl na černo a v rozporu s územním plánem. Vděku se nedočkali. Holeček nyní tvrdí, že město při obnově parku v jeho sousedství porušilo zákon a žádá nápravu.

Podnikatel Miloš Holeček, který přesvědčil zastupitele, aby mu umožnili zlegalizovat jeho vilu postavenou v parku Na Špici bez povolení, nyní tvrdí, že město vylepšovalo park za jeho plotem z peněz Unie nelegálně. A že v něm v létě nemůže fungovat olympijský park. Město chybu odmítá.

„Udělal jsem chybu, zaplatil pokutu a pochopil jsem, že taková věc se nemá dělat. Teď se budu dívat, jak stejný problém, jako jsem měl já, vyřeší město,“ uvedl Miloš Holeček.

„Přijde mi to úsměvné a irelevantní od někoho, kdo tolik let stavěl na černo, a pak se mu to za nestandardních podmínek schválilo,“ uvedl náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký z ČSSD.

Město s pomocí 22 milionů korun z Unie obnovilo park Na Špici a vybudovalo v něm rekonstrukcí ze starého asfaltového plácku moderní multifunkční hřiště s plotem ze síťoviny. Ovšem jak vzniklo a jak přesně bylo v minulosti povoleno původní hřiště i celý park, není jasné.

„To staré hřiště byla černá stavba, kterou nemůžete zlegalizovat tím, že ji opravíte, jako to udělalo město. Zákon neumožňuje opravit něco, co neexistuje,“ tvrdí právní zástupkyně Holečka Silvie Georgievová. Podle ní by město mohlo kvůli tomu přijít o miliony z Unie.

Stavební povolení na park a hřiště v archivu stavebního úřadu skutečně není, úředníci se mohou opírat jen o torzo původních dokumentů. Vedoucí pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal ukázal MF DNES dokumentaci s nákresem sadových úprav parku, zakresleným hřištěm a razítkem z roku 1974, která podle něj jednoznačně potvrzuje, že povolení na stavbu bylo vydáno.

„Pokud má Miloš Holeček nějaké pochybnosti, ať podá stížnost k nejvyšší autoritě, kterou je Ministerstvo pro místní rozvoj. Ať rozhodne, zda stavební povolení bylo platné, nebo ne. Jsem si jistý, že bylo,“ uvedl Vopršal. Upozorňuje, že na stavby vzniklé před rokem 1976 pohlíží Ministerstvo pro místní rozvoj jako na povolené.

Přenosy z Ria podle Holečka do parku nepatří

Holečkovi vadí, že město podstatně vylepšilo staré hřiště na nohejbal. Namísto klidného bydlení uprostřed zeleně ho nyní podle jeho slov ruší dlouho do noci opilí mladíci driblováním a nedávno jej tam někdo fyzicky napadl. Holeček odmítá i plán na otevření olympijského parku, který by v létě na 16 dní proměnil klidnou lokalitu na jakousi malou Matějskou pouť. To se nelíbí ani jeho sousedům. „Katastrofa! To si nedovedu představit,“ uvedl Pavel Richter.

Celý park je podle územního plánu rekreační zeleň, kde platí poměrně přísná pravidla. Ovšem všechny kompetentní úřady se k obnově parku vyjadřovaly a schválily ji. Holeček se proti revitalizaci bránil, ale nijak důrazně. Schvalování probíhalo ve stejnou dobu, kdy přesvědčoval zastupitele, aby územní plán upravili tak, aby nemusel svoji vilu zbourat. Kdyby Pardubicím zhatil obnovu parku, zastupitelé by asi pro jeho nelegální stavbu pochopení nenašli.

Někteří politici na potíže, související s revitalizací parku Na Špici, upozorňovali předem. „Stávající asfaltová hřiště jsou v rozporu s územním plánem, když v rekreační zeleni jsou přípustná pouze hřiště přírodní. Tyto asfaltové plochy by bylo třeba odstranit,“ napsala už před čtyřmi lety ve svém článku pro deník.cz tehdejší zastupitelka prvního pardubického obvodu Markéta Juchelková.

Zatím není jasné, jak se spor bude vyvíjet dál. Sám Holeček tvrdí, že nebude podnikat nic.

Černá stavba Na Špici

Miloš Holeček stavěl v pardubickém parku Na Špici od roku 2008 vilu bez povolení a v rozporu s územním plánem. Podle svých slov zaplatil za to pokutu 350 tisíc korun. V roce 2011 nabylo právní moci rozhodnutí stavebního úřadu o odstranění stavby. Politici mu pomohli. „Díky laskavosti tehdejšího zastupitelstva byla změna územního plánu schválena dne 13. května 2014. To následně vedlo k dodatečnému povolení vily pana Holečka,“ uvedl šéf pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal.

Jeho právní zástupkyně Silvie Georgievová uvedla, že nyní musí zasáhnout kompetentní úřady proti černé stavbě. „Měly by začít jednat orgány z moci úřední, takhle jednaly ve věci Miloše Holečka a podle zásady rovného přístupu by měly konat stejně a tu situaci napravit,“ uvedla Georgievová.

Pořádání olympijského parku letos v srpnu ohroženo není. Byť Holeček tvrdí, že v územním plánu je park veden jako rekreační zeleň, kde jsou nepřípustné stavby zatěžující životní prostředí hlukem a dopravou. Maraton přenosů z Ria s velkoplošnými obrazovkami tam podle něj proto nepatří. Město oponuje. „Ten regulativ je podkladem pro rozhodnutí stavebního úřadu pro umístění stavby, to vůbec neřeší případ olympijský park, kde nebudeme stavět nic,“ uvedl Rychtecký.

Vedoucí pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal pokládá Holečkovu kritiku parku za nehoráznou. „Je absurdní, že nás chce kontrolovat člověk, který tu stavěl na černo už několikrát, který staví na černo z přesvědčení,“ řekl.