Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel hořící skládky pneumatik je bez peněz, ke škodám se nehlásí

  11:26aktualizováno  11:26
Obyvatelé Boru u Skutče, kde od pondělka hoří skládka pneumatik, si mohou říkat, že měli pravdu. Devět let po krachu firmy na likvidaci gumového odpadu upozorňovali na hrozící memento. Současný majitel Radek Chadima se k černé hromadě nehlásí a na placení škod nemá peníze.

Majitel skládky pneumatik v Boru u Skutče Radek Chadima | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jen zásah hasičů, který může trvat ještě několik dnů, přijde na miliony. Řádově stejně může stát i likvidace zbylého a ohněm znehodnoceného odpadu. Chadima ale tvrdí, že nemá nic.

"Předchozí majitel mi tvrdil, že pneumatiky odveze. Kupoval jsem pozemek s areálem," řekl Radek Chadima o tisících tunách odpadu tónem, jako kdyby šlo o odstěhování pár kusů nábytku.

"Na něm si nikdo nic nevezme, má několik dalších firem v konkurzu. Ten areál koupil už před lety a ani nevěděl, co se na pozemku nachází," konstatoval starosta Boru u Skutče Vlaďko Beneš.

Chadimův předchůdce přitom za skladování pneumatik vybral miliony a pak poslal firmu do konkurzu.

Skládku založil Lubor Hromádko, který pneumatiky v Boru u Skutče také likvidoval. "Pneumatik tam prošlo asi desetkrát tolik, než kolik jich tam zůstalo. Provozovali jsme jejich likvidaci, jak se má, než přišla konkurence v podobě nadnárodních firem. To nás přivedlo k bankrotu," vysvětlil Hromádko.

Poté, co Hromádkova firma šla do konkurzu, pozemek zatížený odpadem od konkurzního správce koupil brněnský podnikatel Miroslav Sladký. Ten se jej po roce a půl zbavil, letos v únoru ho prodal právě Chadimovi.

K čemu je dobré koupit stovky kubíků pneumatik?

Na první pohled je ale nepochopitelné, proč Chadima kupoval pozemek, údajně za padesát tisíc, na kterém jsou tisíce tun gumového odpadu, jehož likvidace přijde na miliony. Chadima má další tři firmy, které už obhospodařuje exekutor. Pochází z Mostu, poté, co koupil areál v Boru, si upravoval bydlení přímo v opuštěné provozovně.

Požár v Boru u Skutče

Čtvrtý den požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče (9. června 2011)
Čtvrtý den požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče (9. června 2011)
Čtvrtý den požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče (9. června 2011)
Čtvrtý den požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče (9. června 2011)

Místním se jeho přístup vůbec nelíbí. "Upozorňovali jsme Pardubický kraj, jaké je tu nebezpečí, ale nikdo nereagoval," řekl starosta Proseče Jan Macháček.

Na jednání s bývalými majiteli skládky si stěžuje i současný starosta Boru Vlaďko Beneš. "Všichni tři majitelé jsou skutečně dárečci. Předchozí vedení i my jsme se snažili se všemi mluvit, aby se s nebezpečným prostorem něco dělalo, ale oni nereagovali. První dva se toho elegantně zbavili, třetí už ne," řekl.

Poslední majitel Radek Chadima proto odpovědnosti asi neuteče. "Ta je vždy na posledním majiteli. Pokud není schopen odpad zlikvidovat, měl by to udělat krajský úřad a náklady vyúčtovat majiteli," řekl Jiří Valta z České informační agentury životního prostředí Cenia.

Kraj však o tom, že by skládku zlikvidoval, a zabránil tak požáru, neuvažoval. "Jedná se o soukromý pozemek. Vlastnická práva jsou nedotknutelná. V Boru nešlo o skládku odpadu, ale o materiál k dalšímu využití," řekl krajský radní Václav Kroutil.

Nemohl kraj alespoň zajistit kontrolu protipožárního opatření na skládce, aby se vyhnul nákladné likvidaci následků? "Kraj nezodpovídá za protipožární ochranu soukromých subjektů," dodal Kroutil.

Z pohledu úřadů tak bylo i přes letité stížnosti místních vše legální a proti skládce nemohly zakročit.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Najdete na iDNES.cz