K bizarnímu konci spěje kauza vily Miloše Holečka z Pardubic. Ten si začal před

K bizarnímu konci spěje kauza vily Miloše Holečka z Pardubic. Ten si začal před čtyřmi lety budovat nedaleko soutoku Labe a Chrudimky rodinný dům. Na okázalou stavbu však neměl stavební povolení. A co víc, ani ho získat nemohl. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Majitel černé stavby v parku žene Pardubice kvůli své vile k soudu

  • 19
Podnikatel Miloš Holeček si před časem postavil v rozporu s územním plánem vilu v parku u soutoku Labe s Chrudimkou v Pardubicích. Město nyní chce, aby luxusní stavbu za 10 milionů korun zboural. Holeček však rozhodnutí o odstranění stavby napadl soudní žalobou.

"Pan Holeček se dál snaží zvrátit rozhodnutí stavebního úřadu o odstranění vily, kterou postavil bez stavebního povolení. Poté, co magistrát zamítl jeho odvolání, obrátil se s žalobou na soud," řekla vedoucí stavebního úřadu prvního pardubického obvodu Lenka Tobolková.

Podle ní je konečný verdikt v nedohlednu. Obě strany totiž čeká právní bitva, která bude nejspíš trvat několik let. "Kdyby podnikatel u soudu opět neuspěl, může ještě podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu," podotýká Tobolková.

Holeček se netají tím, že bude o svůj dům, který nazývá splněným životním snem, bojovat do posledního dechu. "Vůbec si neumím představit, že by mně ten dům shodili. Navíc si myslím, že jim to ani nikdo nepovolí. Když to bude nutné, budu se hájit u soudu," řekl nedávno. Nyní tak svá slova dodržel.

Vyšel jsem městu vstříc a čekám to samé, říká Holeček

Podnikatel začal stavět vilu Na Ležánkách v roce 2008 bez stavebního povolení. Získat ho ani nemohl, protože pozemek nebyl veden jako stavební parcela. Stavební úřad proto rozhodl o odstranění stavby. Holeček připouští, že větší část jeho pozemku je v územním plánu označena jako rekreační zeleň.

Podnikatel ale také tvrdí, že městu v minulosti vyšel vstříc při směně a prodeji některých parcel a měl za to údajně přislíbenu změnu územního plánu v lokalitě Na Ležánkách. Jeho návrh však radnice před pár týdny potřetí zamítla.

"Už v roce 2000 mně tehdejší náměstek primátora Schneider slíbil, že bude v novém územním plánu brán můj pozemek jako stavební parcela. To samé zopakoval o pět let později další náměstek Michal Koláček. Bohužel jsem s nimi ale nic nepodepsal, takže nejsou důkazy, byť u toho bylo více lidí," tvrdí Holeček.

Jediné řešení je demolice, míní primátorka

Jenže politici si na nic takového nevzpomínají a jejich nástupci navíc nemají pro nějaké ústní dohody pochopení. Například primátorka Štěpánka Fraňková nevidí jiné řešení, než že se do vily zakousnou bagry.

"Vyhlášky, směrnice a zákony bychom měli dodržovat všichni. V této době existuje jediné možné řešení, a to je demolice vily," řekla Fraňková.

Jenže Holeček má v kapse ještě jeden trumf. Vlastní totiž parcely pod plánovaným severovýchodním obchvatem města. Úřady budou potřebovat ke stavbě jeho svolení, které mohou dostat jen podle pravidla "něco za něco".

"Nikoho nechci vydírat, ale po minulých zkušenostech říkám, že městu vyjdu vstříc až poté, co politici splní sliby, které mi dali jejich předchůdci. Stále věřím, že najdeme domluvu. Chci jednat s městem," říká Holeček.