Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majetek za 137 milionů korun spravuje neviditelná nadace v rukou radních

  8:15aktualizováno  16:17
Nadace pro rozvoj města je nejméně nápadná organizace, která patří pardubické radnici. Přitom spravuje majetek za více než sto milionů a organizuje i poměrně nákladné projekty, jakým je třeba současná demolice jatek.

Majetná nadace, o které nikdo nic pořádně neví, nyní bourá pardubická jatka. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zřejmě každý v Pardubicích ví, že ve městě existuje dopravní podnik, technické služby nebo Východočeské divadlo.To všechno jsou organizace patřící radnici, stejně jako Nadace pro rozvoj města Pardubice. O té však ví jen málokdo, přestože to vůbec není bezvýznamný spolek.

Nedávno například dohlížel na rozšíření křižovatky na Skřivánku, odkud zmizela lékárna, demoluje stará jatka, tak aby na jejich území mohl být olympijský park, a hlavně mu patří mnoho hektarů lukrativních pozemků. „Ke konci roku byl majetek nadace vyčíslen na 137 milionů korun,“ shrnul šéf dozorčí rady nadace Jan Němec z TOP 09.

Nadaci zakládali tehdejší šéfové radnice už v roce 1992. Původně měla sloužit hlavně k tomu, aby město mohlo snadno přijímat dary.

„Už si přesně nevzpomínám na tehdejší zákony, ale nadace vznikla právě kvůli přijímání darů. Další věcí bylo to, že jí patřily pozemky, ze kterých vybírala nájem, který pak putoval na rozvoj města. Proto ten název,“ uvedl Miroslav Petráň, který byl před více než 20 lety první šéf správní rady nadace.

„Myslel jsem si ale, že celá organizace je spíše v útlumu,“ dodal dnes už bývalý politik s tím, že ho překvapila informace o bourání jatek v režii Nadace pro rozvoj města.

Opozice chybí i v dozorčí radě nadace

Organizace, kterou vede primátor města Martin Charvát, je možná málo nápadná i proto, že normální smrtelník těžko najde její internetové stránky.

„Když jsem se chtěl podívat na zadání soutěže demolice jatek, tak jsme to s kolegou po půl hodině snažení vzdali. Ten web prostě nešel najít, a to přitom určitě nejsem internetový začátečník,“ uvedl bývalý náměstek primátorky František Brendl. Stejnou zkušenost ostatně získala i MF DNES.

Nadace pro rozvoj města Pardubice

Nadace stoprocentně vlastněná městem.

Vznikla už 18. listopadu 1992, tedy v době, kdy byl primátorem města Zdeněk Stránský.

Hlavní účel nadace je podle zakládací listiny podpora hospodářského, sociálního, sportovního a kulturního rozvoje města a ochrana či tvorba životního prostředí v něm.

Nadaci patří poměrně velký majetek. Například jsou na ni napsány rozsáhlé pozemky nedaleko plochodrážního stadionu Zlatá přilba.

V jejím čele sedí správní rada, kterou vede primátor města Martin Charvát.

Správce nadace a jeden ze dvou stálých zaměstnanců organizace je bývalý šéf investic na radnici Jiří Čáň.

„Podíváme se na to, určitě není záměr, aby se web nadace nedal najít,“ řekl k tomu primátor Charvát.

Další důvod menší nápadnosti může být i v tom, že nadace nepodléhá zastupitelstvu. Stará se o ni jen rada města. Ostatně hned několik radních také sedí v čele Nadace pro rozvoj města Pardubice. Na opozičníky nezbylo místo ani v dozorčí radě.

„Dříve to bylo tak, že v nadaci byli politici napříč zastupitelstvem, takže to odráželo výsledek voleb. Pokud tam nyní opozice není, je to chyba. Může to vzbuzovat zbytečné dohady,“ řekl Petráň.

Podle primátora by se nadace měla vrátit k původnímu účelu - tedy rozvoji města. K tomu by například měly posloužit pozemky, které nadace vlastní nedaleko svítkovského plochodrážního stadionu.

„Tam plánujeme výstavbu bydlení pro mladé rodiny. Myslím, že právě takové projekty jsou hlavním smyslem nadace,“ dodal Charvát.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Najdete na iDNES.cz