Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájem urbanistů o přeměnu ostrova u pardubických mlýnů předčil očekávání

  11:40aktualizováno  11:40
Obyvatelé Pardubic si zvykají na zvýšený zájem o dosud „utajený“ ostrov v centru města. A to díky změnám, které v odstavených Automatických mlýnech a okolí chystá magistrát ve spolupráci s architekty. Už vybrali týmy urbanistů, které budou pracovat na jeho koncepci.

Obhlídka terénu. Mlýnský ostrov potřebuje regulační plán. | foto: Magistrát Pardubice

Ostrov se zatím jen neoficiálně jmenuje Mlýnský, obklopuje ho Chrudimka, Halda a Spojilský odpad, poblíž teče Labe a přitom je jen kousek od historického středu města. Jeho dominantou jsou Automatické mlýny.

Důležitým krokem ohlašujícím změny bylo vypsání urbanistické soutěže na koncepci rozvoje ostrova a mlýnů. Po uzávěrce přihlášek v těchto dnech se ukázalo, že se urbanisté o Mlýnský ostrov velmi zajímají.

Automatické mlýny by se časem měly otevřít lidem.

Automatické mlýny by se časem měly otevřít lidem.

„Zájem předčil veškerá naše očekávání. Do soutěže se přihlásilo 16 čtyřčlenných týmů z České republiky a Slovenska, což je vzhledem k náročnosti zadání a vysokým kvalifikačním kritériím, která museli uchazeči splnit, velké číslo,“ řekla vedoucí odboru hlavního architekta Magistrátu města Pardubic Zuzana Kavalírová.

Podle předsedkyně poroty, architektky Pavly Melkové, je takový zájem o Mlýnský ostrov důkazem toho, jak významnou stavbou Gočárovy mlýny jsou.

„Tento velký zájem svědčí o věhlasu Gočárových Automatických mlýnů a s tím spojené prestiže pro architekty, kteří se budou soutěže účastnit. Zároveň však dokazuje, že město Pardubice společně s firmou ONplan soutěž velmi dobře připravilo,“ dodala Pavla Melková.

Budoucí podobou ostrova se budou zabývat tři expertní týmy

Město Pardubice se rozhodlo uspořádat soutěž na novou koncepci takzvaného Mlýnského ostrova formou soutěžního workshopu.

„Tři týmy složené z urbanistů, krajinářských architektů, dopravních inženýrů a odborníků na vodní stavby budou během listopadu a prosince připravovat návrh budoucí podoby tohoto území,“ řekl primátor města Pardubice Martin Charvát, který je rovněž jedním z porotců soutěže.

Porota je složena ze tří nezávislých expertů, dvou náhradníků a zástupců města. Mezi experty patří držitelka Národní ceny za architekturu a ředitelka Sekce detailu města IPR Praha Pavla Melková, urbanista a ekonom výstavby Paul Koch, který v Česku realizoval stavby Tančícího domu a Zlatého Anděla v Praze, a londýnský urbanista slovenského původu Igor Marko. Za město jsou členy poroty primátor Martin Charvát a starosta Městského obvodu Pardubice I architekt Jaroslav Menšík.

Porota soutěže stála před nelehkým úkolem - jak ze 16 týmů zvolit ty, které se zúčastní soutěžního workshopu. Nakonec na základě přihlášek s referenčními projekty vybrala tři týmy, které budou v příštích dvou měsících pracovat na návrhu budoucí podoby tohoto území - ateliéry D3A, re architekti Michala Kuzemenského a UNIT Architekti.

První soutěžní workshop, jenž bude přístupný také veřejnosti, se uskuteční 3. listopadu. Jednotlivým týmům zde bude představeno jak zadání, tak požadavky vlastníků v území. Program soutěže a informace o tom, jak se jí může účastnit veřejnost, budou zveřejněny na webových stránkách města Pardubic.

„Mlýnský ostrov“ v Pardubicích

„Mlýnský ostrov“ v Pardubicích
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Cvičné vojenské letadlo Zlín nouzově přistálo u pardubického letiště

Letadlo Zlín 142  přistává na letišti ve Vodochodech. V roce 2016 by letiště...

Poblíž pardubického letiště kolem půl druhé odpoledne nouzově přistálo dvoumístné sportovní letadlo Zlín 142....

VIDEO: Objížďka na Hradec vede přes rozkopané Staré Hradiště

Rozkopanou silnicí ve Starém Hradišti vede objížďka

Necelé dva týdny opravují silničáři starou silnici na Hradec Králové. A zejména ráno bývá na objízdné trase rušno. Ta...

VIDEO: Dva tisíce tun uhlí vyloží s robotem v elektrárně jeden člověk

Robot a obsluha s dálkovým ovladačem při vykládce uhlí ve chvaletické...

Je to robot, je na dálkové ovládání, ale ani při exkurzích ho zájemcům ve chvaletické elektrárně do rukou nepůjčí....

Najdete na iDNES.cz