Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádné odtahování aut. Město pošle esemesku či e-mail, kdy čistí ulice

  16:56aktualizováno  16:56
Pardubické Služby města zavádí novou službu, která lidem oznámí v předstihu, kde se plánuje čistění ulic. Tím pádem by neměli mít strážníci tolik práce s odtahováním automobilů zapomnětlivých řidičů. Jen loni jich z ulic kvůli čistění odvezli více než tisíc.

Ilustrační snímek | foto: archiv MF DNES

Tu nepříjemnou situaci zná většina řidičů z Pardubic. Když se u jejich domů objeví značka, že se bude tamní ulice čistit, začíná pečlivé hlídání kalendáře a pak také hledání náhradního parkovacího místa v inkriminovaný den. Jenže každý rok se oba úkoly nepovedou hned stovkám lidí, a tak technické služby odtáhnou kvůli průjezdu čistícího vozu přes tisíc aut.

„Řidiči aut, která stojí u krajnic vozovek, brání plynulému projetí úklidové techniky a tím dokonalému vyčištění ulic. Jenom za loňský rok jsme v našem městě odtáhli v rámci čištění ulic takřka 1200 automobilů,“ řekl náměstek primátora Pardubic Jiří Rozinek.

Tato praxe by však už brzy mohla alespoň částečně skončit. Město totiž začalo nabízet službu, která by zájemcům měla prozradit, kdy přesně se jejich ulice bude muset vyklidit.

„Úklid ulic v Pardubicích probíhá v jednotlivých částech města dle schváleného plánu zhruba jednou, někdy dvakrát ročně. Letos mají pardubičtí řidiči možnost využít službu, která je upozorní na blokové čištění v konkrétní ulici, a to s dostatečným, jimi zvoleným předstihem,“ uvedla ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková s tím, že informace budou velmi lehce dostupné.

„Každý, kdo projeví o službu zájem, se může zaregistrovat na adrese www.cisteniulic.cz - zájemce je poté o připravovaném blokovém čištění včas informován SMS, nebo zdarma e-mailem,“ dodala ředitelka Tomková.

Praxe je zatím taková, že sedm dní před zahájením prací jsou v ulicích města rozmísťována přenosná dopravní značení s informacemi, kdy a v kolik hodin bude čištění probíhat.

„Ovšem i tak pracovníci Služeb vždy bojují se stovkami zapomnětlivých a často i bezohledných řidičů, kteří tato upozornění ignorují a v čištěné ulici zaparkují,“ říká mluvčí města Alexandra Tušlová.

Nabídka je vysoce aktuální. Právě v příštích týdnech se totiž Služby města chystají na masový jarní úklid v ulicích města. Strážníci prý budou do určité míry tolerantní, ale i tak můžou vozy z ulic mizet.

„Auta budou za dohledu našich strážníků odtahována pouze ve výjimečných případech, kdy situace nedovolí jinak, například v úzkých ulicích Pardubic, které by jinak nebylo možné s technikou projet. Pokutám se však řidiči nevyhnou v žádném případě,“ uvedl ředitel městské policie Rostislav Hübl.

Auta by se už neměla odtahovat až na záchytné parkoviště

Větší benevolenci slibuje i náměstek primátora Rozinek. Podle něj by měla spočívat třeba i v tom, že nově se auta už v případě nutnosti nebudou odtahovat nijak daleko. Lidé by tam svůj vůz, který bránil čistění, měli lehce najít.

„Zatímco ještě vloni byla špatně parkující vozidla za dohledu městských strážníků rovnou odtažena, letos bude postih řidičů parkujících na zákazu zastavení v době čištění mírnější. Vozidla, která brání čištění, budou podle platné novely zákona o pozemních komunikacích odstavena na jiné místo v bezprostředním okolí místa původního parkování,“ dodal Rozinek.

Čištění ulic města provádí společnost Služby města Pardubic zametacími vozy, které jsou vybaveny speciálními agresivními kartáči a válcovými košťaty. Úklidová technika vyčistí ve městě okolo 450 kilometrů vozovek, chodníků a veřejných prostranství. Nezbytná je také technika na odvoz smetených nečistot - čištěním se město zbaví více než 20 tun odpadu, což představuje pět plně naložených nákladních automobilů. Tuny nečistot končí na překladišti odpadu v Dražkovicích.

Blokové čištění ulic začalo v polovině března a až do konce října bude prováděno od sedmé, strojní čištění od deváté hodiny ranní.

„Pouze ve výjimečných případech bude v některých ulicích strojní úklid zahájen už zhruba v šest hodin ráno. Informace o čištění se seznamem ulic a jednotlivými termíny je možno nalézt na webových stránkách Služeb města Pardubic, www.smp-pce.cz,“ dodala mluvčí Pardubic Tušlová.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Najdete na iDNES.cz