Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádné odtahování aut. Město pošle esemesku či e-mail, kdy čistí ulice

  16:56aktualizováno  16:56
Pardubické Služby města zavádí novou službu, která lidem oznámí v předstihu, kde se plánuje čistění ulic. Tím pádem by neměli mít strážníci tolik práce s odtahováním automobilů zapomnětlivých řidičů. Jen loni jich z ulic kvůli čistění odvezli více než tisíc.

Ilustrační foto. | foto: archiv MF DNES

Tu nepříjemnou situaci zná většina řidičů z Pardubic. Když se u jejich domů objeví značka, že se bude tamní ulice čistit, začíná pečlivé hlídání kalendáře a pak také hledání náhradního parkovacího místa v inkriminovaný den. Jenže každý rok se oba úkoly nepovedou hned stovkám lidí, a tak technické služby odtáhnou kvůli průjezdu čistícího vozu přes tisíc aut.

„Řidiči aut, která stojí u krajnic vozovek, brání plynulému projetí úklidové techniky a tím dokonalému vyčištění ulic. Jenom za loňský rok jsme v našem městě odtáhli v rámci čištění ulic takřka 1200 automobilů,“ řekl náměstek primátora Pardubic Jiří Rozinek.

Tato praxe by však už brzy mohla alespoň částečně skončit. Město totiž začalo nabízet službu, která by zájemcům měla prozradit, kdy přesně se jejich ulice bude muset vyklidit.

„Úklid ulic v Pardubicích probíhá v jednotlivých částech města dle schváleného plánu zhruba jednou, někdy dvakrát ročně. Letos mají pardubičtí řidiči možnost využít službu, která je upozorní na blokové čištění v konkrétní ulici, a to s dostatečným, jimi zvoleným předstihem,“ uvedla ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková s tím, že informace budou velmi lehce dostupné.

„Každý, kdo projeví o službu zájem, se může zaregistrovat na adrese www.cisteniulic.cz - zájemce je poté o připravovaném blokovém čištění včas informován SMS, nebo zdarma e-mailem,“ dodala ředitelka Tomková.

Praxe je zatím taková, že sedm dní před zahájením prací jsou v ulicích města rozmísťována přenosná dopravní značení s informacemi, kdy a v kolik hodin bude čištění probíhat.

„Ovšem i tak pracovníci Služeb vždy bojují se stovkami zapomnětlivých a často i bezohledných řidičů, kteří tato upozornění ignorují a v čištěné ulici zaparkují,“ říká mluvčí města Alexandra Tušlová.

Nabídka je vysoce aktuální. Právě v příštích týdnech se totiž Služby města chystají na masový jarní úklid v ulicích města. Strážníci prý budou do určité míry tolerantní, ale i tak můžou vozy z ulic mizet.

„Auta budou za dohledu našich strážníků odtahována pouze ve výjimečných případech, kdy situace nedovolí jinak, například v úzkých ulicích Pardubic, které by jinak nebylo možné s technikou projet. Pokutám se však řidiči nevyhnou v žádném případě,“ uvedl ředitel městské policie Rostislav Hübl.

Auta by se už neměla odtahovat až na záchytné parkoviště

Větší benevolenci slibuje i náměstek primátora Rozinek. Podle něj by měla spočívat třeba i v tom, že nově se auta už v případě nutnosti nebudou odtahovat nijak daleko. Lidé by tam svůj vůz, který bránil čistění, měli lehce najít.

„Zatímco ještě vloni byla špatně parkující vozidla za dohledu městských strážníků rovnou odtažena, letos bude postih řidičů parkujících na zákazu zastavení v době čištění mírnější. Vozidla, která brání čištění, budou podle platné novely zákona o pozemních komunikacích odstavena na jiné místo v bezprostředním okolí místa původního parkování,“ dodal Rozinek.

Čištění ulic města provádí společnost Služby města Pardubic zametacími vozy, které jsou vybaveny speciálními agresivními kartáči a válcovými košťaty. Úklidová technika vyčistí ve městě okolo 450 kilometrů vozovek, chodníků a veřejných prostranství. Nezbytná je také technika na odvoz smetených nečistot - čištěním se město zbaví více než 20 tun odpadu, což představuje pět plně naložených nákladních automobilů. Tuny nečistot končí na překladišti odpadu v Dražkovicích.

Blokové čištění ulic začalo v polovině března a až do konce října bude prováděno od sedmé, strojní čištění od deváté hodiny ranní.

„Pouze ve výjimečných případech bude v některých ulicích strojní úklid zahájen už zhruba v šest hodin ráno. Informace o čištění se seznamem ulic a jednotlivými termíny je možno nalézt na webových stránkách Služeb města Pardubic, www.smp-pce.cz,“ dodala mluvčí Pardubic Tušlová.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Šéf tří nemocnic Julínek: Lékaři chybí, ale sehnat sestry je ještě těžší

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Už bezmála rok stojí v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. V...

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Novinka v elektrárně. Posun a vykládku vagonů s uhlím zařídí robot

Nový systém ve chvaletické elektrárně vysypává jednotlivé kontejnery naložené...

Chvaletická elektrárna přechází na nový systém vykládání uhlí. Jako první v České republice bude posun a vykládání vozů...

Najdete na iDNES.cz