Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přilákat turisty do Pardubic. To je zadání magistrátu pro muže ze severu

  14:20aktualizováno  14:20
Pardubický kraj včetně krajského města patří trvale k nejméně turisticky navštěvovaným místům v republice. Nic nezměnila ani řada předchozích kampaní. Magistrát se přesto rozhodl, že znovu zkusí přilákat více turistů.

Muž pověřený koncepcí cestovního ruchu chce více propojit propagaci Pardubic jako místa dostihů s kladrubským hřebčínem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Téměř 400 tisíc korun má stát takzvaná koncepce cestovního ruchu pro Pardubice. Jejím smyslem je pobídnout návštěvníky Pardubic a kraje, aby si tu najali hotel, pokud už do města zavítají.

„Rada města tak chce řešit současnou situaci, kdy stávající Koncepce rozvoje cestovního ruchu města z roku 2005 již není aktuální,“ uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní.

Vítězem soutěže na zpracování nové koncepce je Dalibor Naar, bývalý ředitel destinační společnosti pro Severní Čechy.

Naar má nyní navrhnout přesné rozdělení úkolů mezi jednotlivé odbory a další organizace města. Dále pak vytipovat cílové skupiny, které by mohly zlepšit turistický ruch ve městě, a také přichystat metodiku, jak vybírat akce, které mají potenciál přilákat větší množství turistů.

„Například návštěvníci Velké pardubické mnohdy ani neví, že je tu nedaleko kladrubský hřebčín, je to tematicky málo spojené,“ uvedl Naar na dotaz, jakou cestou se chce ubírat. „Pro další směřování cestovního ruchu je nutné vycházet z unikátních témat typických pro naše město a intenzivně pracovat s akcemi s největším turistickým potenciálem,“ dodala Hradní.

Vytipujeme cílového návštěvníka

Akcí s velkých věhlasem, a tedy i možností přilákat další turisty, jako je Velká pardubická, se však v průběhu roku tolik nekoná. Navštěvovaný je festival her Czech Open, který před pár dny začal, plochodrážní závod Zlatá přilba nebo vinařský půlmaraton. Pokud se k tomu přidá tenisová Juniorka, je výčet akcí s významnou návštěvností u konce.

Jestli to stačí na zvýšení turistické návštěvnosti města, je otázkou. „To bude teprve součástí debaty, její snahou bude zapojit jednotlivé provozovatele a s jejich pomocí vytipovat tři až čtyři cílové skupiny návštěvníků, na které se zaměříme,“ řekl Naar.

Koncepce by měla být hotová na jaře příštího roku, zatím nemá stanovené cíle, o kolik turistů by se měla zvednout návštěvnost města.

Nyní vede Litomyšl

Mezi nejnavštěvovanější města v Pardubickém kraji Pardubice nepatří. Prvenství drží Litomyšl, zatímco v roce 2012 tamější zámek navštívilo 27 tisíc turistů, loni jich bylo přes 51 tisíc. „Nikdy v historii si expozice zámku neprohlédlo více lidí,“ řekla kastelánka litomyšlského zámku Zdeňka Kalová.

Krajské město ovšem na tuto statistiku, která vychází z počtu návštěvníků podle místních infocenter, pohlíží jinak. Počítadlo, které sledovalo turisty v Pardubicích, bylo podle vedoucího infocentra rozbité a zkreslovalo výsledky.

„Návštěvnost infocenter se měří na základě počítadla získaného díky projektu agentury CzechTourism. Jenže nám přestalo fungovat, má výpadky. Odborným odhadem se v návštěvnosti pohybujeme ve stejné výši jako Litomyšl, ale nemůžeme to dokázat,“ uvedl vedoucí pardubického infocentra Tomáš Urban.

Plány na přilákání turistů, které pardubická radnice chystá, nejsou první snahou o pozvednutí nejen města, ale i celého regionu ze dna žebříčku návštěvnosti. Pardubický kraj například v minulosti začal vydávat Turistické noviny nebo rozjel billboardovou kampaň, která vykreslovala Pardubický kraj jako ráj turistů. Navýšení návštěvnosti však bylo spíše kosmetické a na umístění kraje na chvostu žebříčku dosud žádná kampaň prakticky nic nezměnila.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Už nikdy nesmí chybět opozice ve firmách města, míní lídryně TOP 09

Ludmila Ministrová vede Koalici pro Pardubice.

Poměrně složitá práce čeká na Ludmilu Ministrovou. Její TOP 09 ani lidovci, kteří spolu s Nestraníky tvoří Koalici pro...

Najdete na iDNES.cz