Na čerstvě napadlý sníh se už těší ve Ski areálu Dolní Morava.

Na čerstvě napadlý sníh se už těší ve Ski areálu Dolní Morava. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lyžování v Pardubickém kraji podraží, nejvíc zvedly cenu Čenkovice

  • 1
Provozovatelé sjezdovek v Pardubickém kraji nehodlají v zimní sezoně až na výjimky zdražovat. Ceny za celodenní lyžování se šplhají nad pětistovku na Dolní Moravě, v Červené Vodě a nově i na některých sjezdovkách v Čenkovicích.

"Ceník zůstane v této podobě, kdyby se měnil, tak jen kosmeticky v řádu jednotek procent," řekl obchodní ředitel Relax+Sport Resort v Dolní Moravě Martin Palán. Naproti tomu v Červené Vodě a Čenkovicích zdražili.

Za jednu cenu po obou stranách hory

Skipark Červená Voda v úterý koupil od českotřebovského Ski klubu v Čenkovicích sedačkovou lanovku, sjezdovou trať a technologii zasněžování. V Orlických horách tak vzniká výjimečný areál Skiresort Buková hora, umožňující lyžování na obou stranách jedné hory. Celková délka tratí bude nyní dosahovat 8,5 kilometru.

Z ceníků sjezdovek

750 korun. Nejdražší skipas bude na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně.

590 korun. Nejdražší skipas v Pardubickém kraji bude v areálu Dolní Morava.

520 korun. Největší zdražení ze 460 na 520 korun přichystali v Čenkovicích.

290 korun. V Pekláku v České Třebové platí seniorská sleva už od 60 let věku výše.

"Délka sjezdovek a přepravní kapacita činí z obou areálů největší lyžařské centrum východních Čech," poznamenal ředitel Skiparku Červená Voda Radek Procházka.

V nastávající sezoně se podle něj zvýší cena za celodenní lyžování na červenovodské straně o deset korun na 580 korun, na čenkovické straně z 460 na 520 korun.

Cenami 590 korun v Dolní Moravě a 580 v Červené Vodě jsou tato střediska na úrovni sjezdovek v krkonošském Harrachově. O několik desítek korun víc, tedy 620 korun, zaplatí lyžaři v Rokytnici nad Jizerou, Janských Lázních, Peci pod Sněžkou či ve Svobodě nad Úpou.

Cenám za sjezdování vévodí Špindlerův Mlýn se 750 korunami. Skipasy v tomto největším krkonošském středisku podraží přibližně o sedm procent, jednodenní jízdenka pro dospělého v hlavní sezoně zdraží na 750 korun z loňských 700 korun. Vedení areálu to zdůvodňuje také investicemi, za 110 milionů korun, mimo jiné, jsou rozšířeny sjezdovky (více se dočtete zde).

Deštné jízdy zdraží, Říčky ne

V Deštném v Orlických horách vlekaři investovali kolem tří milionů korun do lepšího zasněžování. Cena denního skipasu stoupla o 4,5 procenta na 460 korun.

"Ve zvýšení ceny denního skipasu se odrazilo vyšší DPH a růst cen energií, které dříve areál do cen nepromítal," vysvětlil ředitel areálu Petr Prouza.

Středisko podle něj zachová různé slevové programy, které umožňují snížit cenu denního lyžování až o 30 procent. Areál také prohloubil spolupráci s ubytovateli, takže vícedenní skipas koupený s ubytováním bude proti obvyklému ceníku levnější.

V nedalekých Říčkách, provozovaných lyžařským klubem v Ústí nad Orlicí, cena skipasu v hlavní sezoně zůstane na 490 korunách. "Skibus spojující spodní parkoviště a Říčky s areálem bude nově zdarma," řekl ředitel areálu Jan Urbánek. Dosud jízda skibusem stála deset korun.

Kvůli konkurenci si netroufnou zdražit lyžařské areály se základní cenou pod čtyři stovky. Je to třeba dolnomoravský Větrný vrch nebo Česká Třebová. Tam stojí lyžování dospělého za celý den 380 korun, stejně jako loni, ale některé ceny jsou i nižší.

"Mírně jsme zlevnili bodové jízdenky pro všední dny, abychom přilákali lyžaře hlavně dopoledne," podotkl správce areálu Peklák Zdeněk Vávra.

Než vyrazí nepříliš movití lyžaři na hory, měli by si zvláště v určitém věku také prohlédnout ceníky podrobně. Potom zjistí, že mohou ušetřit. Například na Pekláku v České Třebové platí seniorská sleva pro návštěvníky nad 60 let věku, neboli po předložení dokladu o starším věku zaplatí jen dětské jízdné 290 korun. Zato například v nedalekém Přívratu dostanou senioři dětskou jízdenku až po dovršení 65 let.