Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lupiči hrozili muži uříznutím ucha a okradli ho, s dovoláním neuspěli

  12:54aktualizováno  12:54
Patrik Šoltys a Patrik Garan, kteří předloni v Pardubicích oloupili a těžce zranili staršího muže, neuspěli s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Šoltys si tak odpyká sedmiletý trest, Garan má strávit ve vězení o dva měsíce kratší dobu. Mladíci své oběti zlámali žebra a hrozili uříznutím ucha.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Oba odsouzení argumentovali v dovolání především tím, že nejvážnější fyzické útoky na staršího muže má na svědomí jejich komplic René Tyl. Oni prý chtěli muže jen připravit o peníze, a ne mu ublížit.

"Tyl už dříve dostal pětiletý trest, dovolání nepodal," řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Podle Nejvyššího soudu však nesou odpovědnost za útok všichni tři spolupachatelé. Šoltys a Garan viděli, jak si Tyl počíná, a nic proti tomu neudělali.

"Naopak oba si počínali tak, že tím dávali zřetelně najevo, že se s násilným jednáním obviněného Reného Tyla ztotožňují. Poškozený nutně musel pociťovat násilí proti své osobě jako projev společné vůle všech tří obviněných," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Petrem Hrachovcem.

Prášek ani PIN nefungovaly

Kamarádi z dětství Šoltys, Garan a Tyl se předloni v květnu domluvili, že připraví o peníze muže, o němž věděli, že má na účtu hodně peněz. Ty získal za prodej bytu.

Šoltys jej pod záminkou vrácení vypůjčených peněz vylákal do svého bytu, kam poté přišli i zbylí dva mladíci. Staršího muže chtěli omámit práškem vhozeným do kávy, jenže látka neúčinkovala. Když se muž chystal odejít, Tyl ho napadl a Šoltys mu ze zadní kapsy kalhot vytáhl peněženku s osmi tisíci a platební kartou.

Pachatelé muže nutili, aby jim prozradil PIN kód ke kartě. Když odmítl, Tyl jej začal tlouct a šlapal po hrudníku. Muž pak uvedl smyšlený kód, za což si posléze vysloužil další bití.

Poté, co mu Tyl přiložil nůž k hlavě a vyhrožoval, že mu uřízne ucho, se muž podvolil a prozradil skutečný PIN. Ani ten ale mladíkům nepomohl, bankomat totiž nevydal žádné peníze kvůli přečerpání týdenního limitu výběru. Později donutili muže vybrat dohromady 30 tisíc u přepážky v bance.

Prvoinstanční soud v Hradci Králové uložil Tylovi předloni v listopadu pět let vězení, zbylým dvěma mladíkům, kteří už v minulosti páchali trestnou činnost, dal sedmiletý trest. Odvolací senát pak pouze snížil Garanovi trest o dva měsíce, ale jinak rozsudek ponechal v platnosti.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Najdete na iDNES.cz