Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obnova střechy, komínů, psaníček i jeviště. Zámek UNESCO čeká na eura

  15:45aktualizováno  15:45
Národní památkový ústav chce získat čtvrt miliardy korun z Evropské unie na obnovu litomyšlského renesančního zámku. Oprava by měla ukončit absurdní situaci, kdy všechny okolní stavby jsou díky evropským fondům v pořádku, ale samotný zámek na pomoc čeká.

Sgrafitová výzdoba na zámku v Litomyšli je mimořádně cenná. Nyní už potřebuje obnovu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jižní fasáda renesančního zámku v Litomyšli posetá stovkami originálních sgrafit turisty na chvíli obelstí. Památka vypadá poměrně zachovale. Jenže na severní a východní straně je čeká rozčarování. Zámek zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO potřebuje pomoc.

Kolem okapů zmizela sgrafita a tu a tam už dokonce vykukují z poničené fasády cihly. A to vše v situaci, kdy původní hospodářské budovy kolem zámku, jako je kočárovna či jízdárna, svítí novotou.

Národní památkový ústav se už v roce 2009 pokoušel získat peníze z Unie na opravu zámku, ale neuspěl. Teď učiní druhý pokus. Studii obnovy zámku připravil Josef Pleskot, jeden z nejuznávanějších českých architektů.

„Revitalizace bude obsahovat obnovu krovů, střešních plášťů, renesančních a raně barokních komínů. Druhou podstatnou částí je právě obnova sgrafitového pláště zámku,“ uvedl Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově, pod kterou spadá litomyšlský zámek.

Upozorňuje, že právě sgrafitová výzdoba na zámku je mimořádně cenná. „Průzkumy originálních částí sgrafitové výzdoby ukázaly, že figurální sgrafito na druhém nádvoří zámku je dochováno z 97 procent v původní renesanční či raně barokní formě, což je jedinečné i v evropském měřítku,“ uvedl Kadlec.

Jeviště se vysune z podzemí nahoru

Nejvíc ovšem trpí takzvaná sgrafitová psaníčka, kterých je tu přes osm tisíc. Drobnou útěchou může být to, že jen asi čtyřicet procent psaníček je původních, ta ostatní nepřečkala úpravy zámku či neodborné pokusy o jejich restaurování na počátku minulého století. Při generální rekonstrukci omítek v 70. letech pak byly chybějící části doplněny podle volné fantazie tehdejších restaurátorů pod vedením sochaře Olbrama Zoubka.

Součástí obnovy zámku má být i výsuvné zastřešení druhého zámeckého nádvoří určené zejména pro potřeby operního festivalu Smetanova Litomyšl. Jeviště by se před operním festivalem vysunovalo ven z podzemí, výhodou by byla rychlost a zastřešení by nebránilo turistům v pohledu na renesanční sgrafita.

Další novinkou bude nová expozice ve třetím patře zámku, kde bude nejen sbírka hudebních nástrojů z Muzea české hudby, ale především zde lidé uvidí část ojedinělé sbírky kulisových scén Josefa Platzera, nejvýznamnějšího tvůrce kulisových scén pro česká a rakouská divadla z 2. poloviny 18. století.

„Takto autentický a rozsáhlý soubor není dochován nikde jinde v Evropě a dosud z něj návštěvníci mají možnost vidět jen několik kusů,“ uvedl Kadlec.

Investice se nebude týkat jen zámku. Obnovy se dočká i takzvaný Panský dům, budova v sousedství zámku, v níž dnes sídlí mateřská škola. Návrh na její úpravy připravil další významný český architekt Zdeněk Fránek.

„Objem finančních prostředků se musí pohybovat v rámci stanovené maximální dotace, která činí pro památky UNESCO 246 milionů korun,“ uvedl Kadlec.

Okolní památky se už dočkaly obnovy díky dotaci z Evropské unie ve výši 400 milionů korun. Byť s jednou výjimkou, kterou je rodný byt skladatele Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru.

„V budoucnu bychom chtěli získat evropské peníze i na opravu rodného bytu Bedřicha Smetany. Věříme, že si rekonstrukci tento prostor zaslouží,“ uvedla vedoucí odboru kultury Městského úřadu v Litomyšli Michaela Severová.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Najdete na iDNES.cz