Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obnova střechy, komínů, psaníček i jeviště. Zámek UNESCO čeká na eura

  15:45aktualizováno  15:45
Národní památkový ústav chce získat čtvrt miliardy korun z Evropské unie na obnovu litomyšlského renesančního zámku. Oprava by měla ukončit absurdní situaci, kdy všechny okolní stavby jsou díky evropským fondům v pořádku, ale samotný zámek na pomoc čeká.

Sgrafitová výzdoba na zámku v Litomyšli je mimořádně cenná. Nyní už potřebuje obnovu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jižní fasáda renesančního zámku v Litomyšli posetá stovkami originálních sgrafit turisty na chvíli obelstí. Památka vypadá poměrně zachovale. Jenže na severní a východní straně je čeká rozčarování. Zámek zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO potřebuje pomoc.

Kolem okapů zmizela sgrafita a tu a tam už dokonce vykukují z poničené fasády cihly. A to vše v situaci, kdy původní hospodářské budovy kolem zámku, jako je kočárovna či jízdárna, svítí novotou.

Národní památkový ústav se už v roce 2009 pokoušel získat peníze z Unie na opravu zámku, ale neuspěl. Teď učiní druhý pokus. Studii obnovy zámku připravil Josef Pleskot, jeden z nejuznávanějších českých architektů.

„Revitalizace bude obsahovat obnovu krovů, střešních plášťů, renesančních a raně barokních komínů. Druhou podstatnou částí je právě obnova sgrafitového pláště zámku,“ uvedl Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově, pod kterou spadá litomyšlský zámek.

Upozorňuje, že právě sgrafitová výzdoba na zámku je mimořádně cenná. „Průzkumy originálních částí sgrafitové výzdoby ukázaly, že figurální sgrafito na druhém nádvoří zámku je dochováno z 97 procent v původní renesanční či raně barokní formě, což je jedinečné i v evropském měřítku,“ uvedl Kadlec.

Jeviště se vysune z podzemí nahoru

Nejvíc ovšem trpí takzvaná sgrafitová psaníčka, kterých je tu přes osm tisíc. Drobnou útěchou může být to, že jen asi čtyřicet procent psaníček je původních, ta ostatní nepřečkala úpravy zámku či neodborné pokusy o jejich restaurování na počátku minulého století. Při generální rekonstrukci omítek v 70. letech pak byly chybějící části doplněny podle volné fantazie tehdejších restaurátorů pod vedením sochaře Olbrama Zoubka.

Součástí obnovy zámku má být i výsuvné zastřešení druhého zámeckého nádvoří určené zejména pro potřeby operního festivalu Smetanova Litomyšl. Jeviště by se před operním festivalem vysunovalo ven z podzemí, výhodou by byla rychlost a zastřešení by nebránilo turistům v pohledu na renesanční sgrafita.

Další novinkou bude nová expozice ve třetím patře zámku, kde bude nejen sbírka hudebních nástrojů z Muzea české hudby, ale především zde lidé uvidí část ojedinělé sbírky kulisových scén Josefa Platzera, nejvýznamnějšího tvůrce kulisových scén pro česká a rakouská divadla z 2. poloviny 18. století.

„Takto autentický a rozsáhlý soubor není dochován nikde jinde v Evropě a dosud z něj návštěvníci mají možnost vidět jen několik kusů,“ uvedl Kadlec.

Investice se nebude týkat jen zámku. Obnovy se dočká i takzvaný Panský dům, budova v sousedství zámku, v níž dnes sídlí mateřská škola. Návrh na její úpravy připravil další významný český architekt Zdeněk Fránek.

„Objem finančních prostředků se musí pohybovat v rámci stanovené maximální dotace, která činí pro památky UNESCO 246 milionů korun,“ uvedl Kadlec.

Okolní památky se už dočkaly obnovy díky dotaci z Evropské unie ve výši 400 milionů korun. Byť s jednou výjimkou, kterou je rodný byt skladatele Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru.

„V budoucnu bychom chtěli získat evropské peníze i na opravu rodného bytu Bedřicha Smetany. Věříme, že si rekonstrukci tento prostor zaslouží,“ uvedla vedoucí odboru kultury Městského úřadu v Litomyšli Michaela Severová.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz