Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litomyšlský zámek má další šanci na opravu, zaplatit by ji měli Norové

  18:06aktualizováno  18:06
Renesanční zámek v Litomyšli chátrá a peníze na jeho opravu nejsou. Nyní to vypadá, že by se památka, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, mohla opravovat z peněz norských fondů a z krajské pokladny.

Zámek Litomyšl | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Je nelogické, aby se návrší opravovalo a památka UNESCO chátrala," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který se nedávno sešel s ředitelkou Národního památkového ústavu, který má zámek v Litomyšli na starosti.

A památkáři mají stejný názor. Jsou už dokonce s hejtmanem domluveni, že litomyšlský zámek zařadí mezi památky, které se budou ucházet o pomoc z takzvaných norských fondů. Z těchto peněz může zámek získat nejvýše 35 milionů korun. Podle hejtmana má velkou šanci. "Zámek je památka Unesco, a proto opravdu může na peníze z těchto fondů, které jsou nyní jeho jedinou šancí, dosáhnout," míní Martínek.

Pardubický kraj má navíc v záloze ještě dalších 70 milionů korun, které schovává na opravu regionálního muzea v Litomyšli a až dosud vyčkával, zda zámek získá jiné evropské peníze, aby mohl oba projekty v Litomyšli rozjet najednou.

Ze zámecké věže opadávají psaníčka

Za peníze z norských fondů by kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová nejraději získala nové zastřešení zámku při pořádání hudebního festivalu Smetanovy Litomyšle. To by pohltilo zhruba celou dotaci ve výši 35 milionů.

"Chceme, aby nové zastřešení bylo k zámku šetrnější. To stávající se staví měsíc, uklízí tři týdny. Zámek je v tu dobu obklopený lešením, což jeho vzhledu nepomáhá," řekla kastelánka Jana Sehnalová. Návštěvníci se po dobu výstavby střechy musí proplétat mezi trubkami a stavebním nepořádkem.

Kdyby však zámek získal pomocí norských fondů evropské miliony, byla by příprava zastřešení druhého zámeckého nádvoří otázkou dnů.

Slibovaných 70 milionů z krajské pokladny, které měly původně jít na projekt litomyšlského regionálního muzea, by spolkla oprava zámecké věže, ze které odpadávají unikátní sgrafita. Na rekonstrukci čekají také zámecké střechy nebo křídlo zámku, které má sloužit umělcům.

Zámecké návrší, na jehož opravu získalo město Litomyšl 400 milionů korun, už obléhají stavební dělníci a jejich stroje. Díky dotaci Litomyšl dokončí opravu zámeckého pivovaru, dá do pořádku jízdárnu, konírnu, první a horní nádvoří, kočárovnu, anglický park, předzámčí i piaristickou kolej a piaristický kostel, jehož zlikvidovaný interiér volal po opravě bezúspěšně dvacet let.

O peníze z norských fondů na opravu budov bude usilovat i pardubický zámek. Také on může dosáhnout maximálně na 35 milionů korun.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz