Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litomyšlský zámek má další šanci na opravu, zaplatit by ji měli Norové

  18:06aktualizováno  18:06
Renesanční zámek v Litomyšli chátrá a peníze na jeho opravu nejsou. Nyní to vypadá, že by se památka, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, mohla opravovat z peněz norských fondů a z krajské pokladny.

Zámek Litomyšl | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Je nelogické, aby se návrší opravovalo a památka UNESCO chátrala," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který se nedávno sešel s ředitelkou Národního památkového ústavu, který má zámek v Litomyšli na starosti.

A památkáři mají stejný názor. Jsou už dokonce s hejtmanem domluveni, že litomyšlský zámek zařadí mezi památky, které se budou ucházet o pomoc z takzvaných norských fondů. Z těchto peněz může zámek získat nejvýše 35 milionů korun. Podle hejtmana má velkou šanci. "Zámek je památka Unesco, a proto opravdu může na peníze z těchto fondů, které jsou nyní jeho jedinou šancí, dosáhnout," míní Martínek.

Pardubický kraj má navíc v záloze ještě dalších 70 milionů korun, které schovává na opravu regionálního muzea v Litomyšli a až dosud vyčkával, zda zámek získá jiné evropské peníze, aby mohl oba projekty v Litomyšli rozjet najednou.

Ze zámecké věže opadávají psaníčka

Za peníze z norských fondů by kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová nejraději získala nové zastřešení zámku při pořádání hudebního festivalu Smetanovy Litomyšle. To by pohltilo zhruba celou dotaci ve výši 35 milionů.

"Chceme, aby nové zastřešení bylo k zámku šetrnější. To stávající se staví měsíc, uklízí tři týdny. Zámek je v tu dobu obklopený lešením, což jeho vzhledu nepomáhá," řekla kastelánka Jana Sehnalová. Návštěvníci se po dobu výstavby střechy musí proplétat mezi trubkami a stavebním nepořádkem.

Kdyby však zámek získal pomocí norských fondů evropské miliony, byla by příprava zastřešení druhého zámeckého nádvoří otázkou dnů.

Slibovaných 70 milionů z krajské pokladny, které měly původně jít na projekt litomyšlského regionálního muzea, by spolkla oprava zámecké věže, ze které odpadávají unikátní sgrafita. Na rekonstrukci čekají také zámecké střechy nebo křídlo zámku, které má sloužit umělcům.

Zámecké návrší, na jehož opravu získalo město Litomyšl 400 milionů korun, už obléhají stavební dělníci a jejich stroje. Díky dotaci Litomyšl dokončí opravu zámeckého pivovaru, dá do pořádku jízdárnu, konírnu, první a horní nádvoří, kočárovnu, anglický park, předzámčí i piaristickou kolej a piaristický kostel, jehož zlikvidovaný interiér volal po opravě bezúspěšně dvacet let.

O peníze z norských fondů na opravu budov bude usilovat i pardubický zámek. Také on může dosáhnout maximálně na 35 milionů korun.

Autor:Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Najdete na iDNES.cz